şükela:  tümü | bugün soru sor
  • mustafa kutlu'nun şubat ayında çıkan ve 49 denemeden oluşan kitabı.

    mustafa kutlu hikâyelerini, sırf yazarı mustafa kutlu olduğu için okuyorum uzun zamandır; başkalarından da böyle işittim. ister istemez artık bir insiyak hâlini alan akademik edayı bir kenara bırakıp yeniden ilk gençlik yıllarımdaki mustafa kutlu okuru oluyorum her kutlu kitabında. bu girişi yapmam gerekliydi.

    ilmihal yahut arzuhal'i bu düşünceyle aldım. lakin ilk sayfalardan itibaren fark ettim ki başka bir şeyle karşı karşıyayım. her zamanki gibi, bir solukta okunup bitirilecek bir kutlu kitabı değil bu. durup dinlenmeye, sindirmeye, düşünmeye çağırıyor, ilmihal denen en basit bilgiler manzumesi karşısında yeniden insanı. günlük hayata sirayet edebilen, saf, samimi, ve sade bir iman kavrayışına işaret var; inanan pek çoğumuzun çoktan kaybettiği. bu kitaptan gönüle bir yol varıyor, sarsıyor, silkeliyor tozunu. herkes ihtiyacı nispetince alır elbet, belki benim ihtiyacım şu an tam da buydu ve taş yerine oturdu.
  • ilk baskısını şubat 2018'de yapan mustafa kutlu kitabı. yürek ferahlatan yazılardan oluşuyor eser. bazen bir kitapta birçok şey anlatılır ama geriye kalan sadece üsluptur. en çok o üsluptan çıkarılacak şeyler çıkarılır. işte öyle bir kitap bu kitap. insanı doğallığına çağırıyor yazar, insanları insan olmaya, hepimizi iyiliklere ve güzelliklere davet ediyor.