• kanada'ya iltica etmek almanya, franda, hollanda gibi ulkere iltica etmekten daha kolay. bu sekilde gelenlerin anlattiklari hem kendi hem baskalarinin hikayelerinden ozetlersem:

1. pasaport dairede pasaport cikarilir.

2. ozellikle istanbul'da sahte pasaport isleriyle ugrasanlara verilir pasaport. bunlar pasaportun uzerine sahte vize vururlar. bu vize illa kanada vizesi olmak zorunda degil. arada transfer yapilan baska bi ulke varsa oranin da vizesi olabilir. eger kanada vizesini hemen alacak birisiyseniz buna gerek bile yok.

3. ucak bileti (kolay bu)

4. sonra yolculuk baslar. ama bu yolculuga baslamadan once turkiye'de yapmaniz gereken seyler var. en basta ilticaci oldugunuzu, turkiyede hayatinizin tehlikede oldugunu bi sekilde kanitlamaniz gerekir. o yuzden insan haklari dernegi* ya da hadep gibi dernek/partilere uye olup ordan uye karti alirsiniz. en onemlisi bu derneklerin size "su aclik grevine katilmistir, su gosteri de goz altina alinip iskence edilmistir" diye bi kagit vermesidir. araci falan bulup bunu da 1000-2000 dolara halledersiniz. eger vucudunuzda ne bileyim ameliyat izi falan varsa bunu da gorevlilere iskence izi olarak gosterebilirsiniz. bunun icin de turkiye'de bi doktorla anlasip rapor almaniz lazim. o da parayla tabii. bu kagitlar yaninizda yolcugulugu tamamlayip havalimanina ayak basinca ben ulkemden kactim, hayatim tehlikedeydi diyeceksiniz. ornegin kanada kendisine bu sekilde gelen kim olursa olsun (pol pot-idi amin dahil) geri ceviremez. size iyi o zaman mahkemeniz su gun, kalacak yeriniz var mi diye sorar. sen de ya var ya yok dersin cikarsin havalimanindan pasa pasa. bundan sonra iltica ettigin ulkede artik kurt/ermeni/alevi/suryani ne kadar dernek varsa gidip uye olman gerekir kimligini kanitlaman icin. ornegin kurt dernegine uye olmak oturum iznini almak icin cok onemli. kurtlerden nefret eden nihalatsiz.org otag yoneticisi dahi olsan bu dernege kayit yaptirman lazim. millet de (kanada icin soyluyorum) 500-1000 dolar verip uye oluyor bu dernege. (kurt olup parasi olmayan ve bu yuzden uye yapilmayanlar da var) nese artik tum belgelerle hakimin karisina cikmaniz lazim. hakim soracak neden burdasin diye. artik iyi bi yalan atacaksin. eger baglama calabilen biriysen "ben dugunlerde baglama caliyordum. polisler beni gozaltina alip iskence yapti; tehdit etti" dersin. ya da "ben kurdum, yolda telefonda kurtce konusurken komiser geldi kafama tasla vurdu, kopegimi de tepikledi" de yaratici bi ornek. ve hepsi bi sekilde ise yariyor. ondan sonrasi hakimin takdiri. yani misal sen izmir cesmeli isen ve hakim izmire turist olarak gelmisse daha onceden, fazla da yapacak biseyin yok seni geri gonderecektir. ondan sonra oturumu alinca is bulursun hayatini devam ettirirsin. onune gelen kanadaliya da biz x'ler turkiyede cok kotu davraniliyoruz moduna girersin. kurt derneginden ayrilanlarin ulkucu dernegi kurmasina ne denir bilemem. kanadanin bu sekilde her geleni icine almasi, ama almanyanin hollandanin artik geri gondermesi bu iki avrupa ulkesinin insan haklarina deger vermedigini mi gosterir? yoksa kanadanin safligini mi. ya da genc dinamik nufusa ihtiyaclari var da ondan mi izin veriyorlar. hani biz de genc dinamik nufus sahibiyiz ya. egitimsiz, kompleks sahibi, mafya ozentisi, namus belalisi da olsak.

25 yil sonra kanada, abd, avrupa ulkeleri sinirlarini koruyacak biliyoruz ama ortadogu da gelecek sene ne olacagini goremiyoruz. yani 10-15 yil sonra yeni manisa davalari, yeni gozaltinda olumler, yeni iskenceler orataya cikip bu olaylarin kurbanlari gercekten hayatlari tehlikede oldugu icin ulke disina kacmak istedikleri zaman cok gec olacak gibi geliyor bana. ve sirf bu sekilde kacanlar yuzunden 60 yasinda sirket/dukkan sahibi insanlarin "bu yasa geldik, olmeden bi avrupada gezelim" heveslenmeleri konsolosluk siralarina gomuluyor. ya da sik kadar bi avrupa ulkesinden kadikoy buyuklugunde bi baska avrupa ulkesine yilbasini gecirmeye giden genc bi turk "konsoloslugumuz turklere ayri diger vatandaslara ayri prosedur" uyguluyor diye geri cevriliyor. allah kahretsin!

bi de bu sekilde gidip, uc bes yil calisip ev araba sahibi olan, sonra da agzini kemcute kemcute "ay biz buralari sevmiyoruz. imkanim olsa turkiyeye donerim" diyenlere de sozum*, siktirin gidin.
  • çok garip bir durum var, mükemmel başarılı olsanız bile, bin takla atıyorsunuz yabancı ülkeye giderken, ama siyasi suç işleyin, tertemiz bir şekilde avrupa vatandaşı olabiliyorsunuz.

(bkz: bir garip olay)
  • cinsel yönelim nedeniyle yapılacak olan başvurularda hangi belgelerin toplanması gerektiği net olmayan durumdur.

tayyip erdoğan’ın ve türk halkının lgbt bireylere karşı açıkça nefret durumu var iken bunu belgelerle nasıl kanıtlayacağız acaba ?

bir de iltica kabul olduktan sonra temizlikçi vs olarak mi hayata devam ediyoruz ? sonuç olarak üniversite diplomalarımız ya da belgelerimiz yeni devlet için yok hükmünde.
  • "ilticâ, bir yere sığınmadır. sığınılacak tek güvenli liman allah'tır. gönlümüz, dünya meşgalesi ne kadar çok olursa olsun, her daim yârimiz olan rabb'imizde olmalıdır."

lan belki ben ateistim diye iltica başvurusunda bulunucam. şimdi ne diye allah'ı karıştırıyosun işe?*
  • artık yavaş yavaş düşünmeye başladığım eylem, etnik kökenim de biraz karmaşık zaten ordan prim yaparım belki. bu olaya çok hakim biri varsa, süreç nedir, nasıl başlıyoruz, nasıl bitiriyoruz falan beni biraz yeşillendirip, bilgilendirirse sevinirim.
  • sürgündür... eşini sevdiklerini burada bırakmaktır.. kamplarda kalmaktır.. bilmediğin insanlarla mecburi yaşamaktır.. başka bi dili öğrenmeye ordaki hayata uyum sağlamaya çalışmaktır. aklında hiç yokken gitmektir.. mecburiyetten gitmektir.. düşüncenden dolayı seni mahkum etmek isteyenlere belki de direnmektir. oturumunu ne zman alacağın belli olmadan kamplarda beklemektir.. sevdiğini eşini yanına alabilmek getirebilmek içn dayanmaktır.. büyük bedeldir.. çalışman bile yasak olmasıdır... iki kuruş kazanmak için gizli gizli çalışmak zorunda kalmaktır.. ve evine memleketine çok çokk uzun yıllar sonra anca kısa süreliğine oraları tekrar görmeye gidebilmektir.. belki de hiç gidemeyip görememektir.. bir yandan da onurdur.. düşünceden pişman değilsindir gitmişsindir pişman değilim demişsindir sürgün olurum ama pişman değilim... bir pişmanım desen.. pişmanlık yasasından faydalanmak istesen her şey bitecek ama bunu yaparsan kendini affetmeyeceksindir.. bu yüzdenn direneceksindir onurun için...
  • yatarak yaşama şekli. bir akrabamız var, eşi dolayısıyla gelişmiş bir ülkeye iltica etti, kendisi eğitimsiz, tek kelime yabancı dil bilmeyen, açıktan zar zor lise bitiren bir tip. kocası da aynı şekilde. bize zulüm ediyorlar hodo hodo diyerek iltica ettiler. gel gelelim anlamadığım konu, iltica ettikleri devlet bu gereksiz, kendilerine hayırları olmayan tiplere ev verdi, ceplerine harçlık koydu, bir de bana diyor ki, "faturalarımızı biz ödüyoruz" yok onu da ödeme. zaten cebine koyduklari harclikla ödüyorsun. ne kocası ne kendi çalışıyor, bir de gittiği ülkede çocuk doğurdu.
    aynı ülkeye kariyerinde gelişmiş, aranılan bir türk vatandaşı gitmek için işyeri daveti aldı, dil sınavına girdi, bir sürü aşamalardan geçti, yani ülke işine yarayacak, çalışacak, vergi verecek doğru düzgün insanları zorlarken "bono zolom ediyorlar" deyip kıçından zulüm uyduran abuk subuk insanlara nasıl kollarını açıyor anlamıyorum. he zulüme uğrayan vardır ben, tanidigimda şahit olduğumu yazdım, zulüm falan yoktu.
  • unakıtanın güzel başını tayyibin göğsüne yaslayıp ağlaması gibi birşeydir.
  • şiir ve roman okuma, film izleme özgürlüğüm elimden alınıyor diye yapılabilir. ben ülke olsam, bunları yapan insanlara gözüm gibi bakarım. bu konuda şikayeti olanın sorununu hemen çözerim. norveç, kanada filan değil de, yunanistan nasıl yunanistan? aynı kültürün çocuklarıyız sonuçta.
  • iltica olarak değil de, başka bir şekilde başka bir yerde yaşama fırsatımız olaydı keşke. ama öyle ver parayı al vatandaşlığı değil de ver vatandaşlığı al vatandaş olarak beni gibi. burda da mühendisim orda da mühendislik yaparım gibi. bir de bu aralar başvurusu artmış mı merak ediyorum açıkası. memleketin hali ortada, sirke dönmüş durumda. kanunsuzluksa kanunsuzluk, adaletsizlikse adaletsizlik. bi ara ne güzel türkiye cumhuriyeti vardı.
hesabın var mı? giriş yap