şükela:  tümü | bugün
  • romatoid artrite halk arasında verilen isim.
  • sevdiğim bir arkadaşıma bugün koyulan teşhis.
    gece yatacağı sırada kolu bir anda tutulmuş, hiç hareket ettiremiyormuş. devam eden saatlerde ise boynunda şiddetli ağrı hissetmiş. vücudumun sol tarafı ise ağrıyor dedi. kan testi yapılıp, teşhis konmuş ve üniversite hastanelerinden birinde tedavi ol demişler.
  • 1 aydır keto gibi yürümeme sebep olan, anamı belleyen hastalık. hayatım boyunca hep bir yerlerim ağrımıştı, son dönemde sporu artırınca ağrıyan yerlerimde artmıştı. ama ben hep spora bağladım. en son bir sabah uyandım sol dirseğim iptal, ne tam açabiliyorum ne de tam kapayabiliyorum. gittim ortopedi doktoruna, film falan çekti bişey yok, sporu sordu, 50 gündür yapmıyorum ama evde ikinci çocuk oldu, büyüğü hasta, eşim de rahatsız evde kaos var dedim. doktor da ona bağladı, çocukları indir kaldır zorlamışsındır dedi. doktora kızmıyorum, 30-40 yaş arası erkeklerde olma ihtimali %0,5 olan romatizma aklına gelmeyebilir gelse de çok az ihtimal diye göz ardı edebilir ki ben de zaten yorucu hayatım var diye adamı manipüle ediyorum. neyse dirseklik verdi, krem verdi ama 2 gün sonra bir sabah kalktığımda dizlerim ve diğer dirseğimin de kilitlendiğini gördüm (bu kadar ayrıntılı anlatıyorum ki başına gelen şüphelensin) ben de "lan ortopedi ağrısı sağa sola sıçrar mı amk" diyerek tekrar doktora gittim. doktor o zaman sen romatolojiye git bu romatizma olabilir dedi ve gittim. 2 mr, 8 röntgen, 6 tüp kan ve idrar tahlili yaparak bana iltihaplı romatizma teşhisi koydu. seninki ataklı dedi, arada bir yoklayacak, ilaçla tedavi edeceğiz, fizik tedaviye gerek yok dedi, sporu sordum koşma yürü dedi. salazopyrin diye ilaç verdi. endol çok iyi geldi. sorusu olan yeşillendirsin.

edit: daha sonra pendik medicalparkta görev yapan sait burak erer isimli doktora gittim. başlığında ayrıntılı okuyabilirsiniz tavsiye ederim