• küçükken ezberlediğim modern talking şarkıları ne ise, ilvanlım benim için o dur.sözlerinin anlamını bir o kadar bilmemekteydim ancak güfte beni bir şekilde alıııp o esrarengiz sözleri söylememe yardımcı oluyordu.hala düşünüyorum :

1-gayayı gırcı duttu ilvanlım ilvanlım ilvanlım aman aman?
    2-dibini burcu duttu al fistanlım gaytanlım?
    3-işkın sürmesin deyi de al fistanlım gaytanlım?

hepsinden önce ilvanlım?

yani : yo ma ha, yo ma soo aci vuci verayoo*
  • bir trt klasiği. adını hatırlamıyorum ama hala bir televizyon programının başında kullanılıyor.
    sözleri şöyle:

gayayı gırcı duttu ilvanlım ilvanlım ilvanlım aman aman,

dibini burcu duttu al fistanlım gaytanlım.

bizde bir yar sevmeynen ilvanlım ilvanlım ilvanlım aman aman,

köyü bir sancı tuttu al fistanlım gaytanlım.

gus burcuyu budarlar ilvanlım ilvanlım ilvanlım aman aman,

işkın sürmesin deyi de al fistanlım gaytanlım.

bizi köyden kovarlar ilvanlım ilvanlım ilvanlım aman aman,

gözel sevmesin deyi de al fistanlım gaytanlım.

zülüf kısa yüz örtmez ilvanlım ilvanlım ilvanlım aman aman,

sevda selinden gitmez de al fistanlım gaytanlım.

bu gözler seni gördü ilvanlım ilvanlım ilvanlım aman aman,

gayrısına meyletmez de al fistanlım gaytanlım.
  • çekilin sözleri bilindik türkçeye çevirmeye geldim.

1. ilvan-lım: ilvan gösteriş, caka, çalım demek.

2. gayayı gırcı duttu: kayayı kırcı tuttu----> kırç, üzerinde yürüyünce ayak batmayan, donmuş, sert kar demek. yani kayayı kar tuttu.

3. dibini burcu tuttu: burcu, ıtır yani ıtır çiçeği.

4. guşburnuyu budarlar: kuşburnu bir bitki, budamak zaten budamak.

5. işkın sürmesin deyi de al fistanlım gaytanlım: ışkı ya da ışkın filiz demek. yani kuşburnuyu filiz vermesin diye buduyorlar. gaytanlım, gaytan ----> elbise süsü

6. zülüf kısa yüz örtmez : zülüf saç. saçları kısa yüzünü ötmüyor.

7. sevda serimden gitmez: ser. yani baş. sevda başımdan gitmez.

8. gayrısına meyletmez: başkasına bakmaz.

(bkz: eyyorlamam bu kadar)
  • küçükken bana hep babamın öğretmen arkadaşı irfan amcayı ve litvanya'yı çağrıştıran türkü. bu ikiliyi ancak benim çağrışım gücüm ve bu türkü aynı potada eritebilirdi sanırım.
  • ilvanlım, benim için aşkın gözyaşlarıdır, grup vitamindir.
    amaan neyse.
  • "ilvanlım damla sakızı" diye sakızı bile vardı, o kadar popüler bir türküydü.
  • sümer ezgü 'nün derlediği bir çorum alaca türküsü
  • yıllar yılı boyunca trtde belkıs akkale ve de "haydin çiftetelliye ayşe, fatma, hayriye..." olarak belkıs akkale'nin gölgesinde kalmış, yalnızca sözünü ettiğim çiftetelli ezgisinde adları geçmiş üç teyzenin beraber söylediği bir şarkıdır bu ilvanlım. neden bahsettiğini kesin olarak detaylarıyla anlamasak da türkünün bağlamından umutsuz bir aşktan ve de bu yasak aşkın muhattabı al fistanlı ilvanlıdan bahsettiğini anlayabiliriz. ilvanlının kim olduğunu da muğlaktır ayrıca.
  • sözlerini tuhaf bulanlar olmuş da; kardeşim adam anadolu'nun ücra bir köşesinde. tabii o dönemler internet yok, çeşmeden sıcak su aksa şaşkınlıktan ağzına ekmek diye öz çocuğunun elini ayağını götürür. köy yerinde adam ne görüyorsa onu yazıyor, sevgisini bu şekilde anlatıyor. sevdiği kızın evine bakıyor, "evleri var iki katlı" diyor, "evlerinin önü mersin" diyor, "evinin önünde oturmuş" diyor. bu türküde de kayanın dibine bilmem ne oldu diyor, ama sonunda "bu gözler seni gördü, gayrısına meyletmez" diyor. bundan daha güzel bir sevgi tanımı gördüysen gel bana anlat sevgili kardeşim.

ne yani, adamlar te o zamanlar george orwell okumuş da ondan mı alıntı yapacaktı? diyemiyorum, şimdi şarkı türkü söyleyenler de pek george orwell'dan haberdar değil şimdi :s

keşke şimdi de vatandaş şehre yerleşmemiş olsa, o ses türkiye salonlarında alkış tutuyor olmasa, game of thrones seyredip ejderhalı rüyalar görmese, fight kulüp diye bir şarkının peşinden koşmasa da ilvanlım gibi türküler söylense:(
  • bilhassa şu giriş jeneriğindeki kısmı ile doksanlar çocuklarının aklında derin izler bırakmış olan ve nerede çalınırsa çalınsın yörelerimiz türkülerimiz programı ile birlikte merhum atilla içli'yi hatırlatan şahane bir orta anadolu türküsü.
hesabın var mı? giriş yap