şükela:  tümü | bugün
 • rus biyolog/zoolog. bu başlıkta güzel bir yazı vardı fakat gitmiş,(come get some'ın yazısıymış, buradan ona sesleniyorum: google önbellekten buldum yazıyı, niye böyle boynu bükük kaldı bu adamın başlığı?) boş kalmasın, doldurayım hemen.

  1870 kursk doğumlu olan bu deli-dahi harkiv üniversitesi'ni 26 yaşındayken bitirmiş, 37 yaşında da profesör olmuştur. hayat hikayesinin ilk kısımları sıkıcı, bu manyağın* esas olayı bambaşka.

  1910 senesinde, 7. dünya zoologlar kongresi'nde insan-maymun kırması bir türün yapay döllenme ile üretilebileceğini söylüyor. o devirde rusya'dan gelen bilimciye "hadi oradan" demek saçma olur, altın çağlarından birini yaşamaktaydı çünkü rusya'da bilim, koca koca beyinler yetiştiriyorlar o dönemde. araya birinci cihan harbi, peşinden sovyet devrimi giriyor, ivanov da çoğu rus bilim insanı gibi almanya-fransa ikilisinden fransa tercihini kullanıyor. pasteur institute'de çalışırken enstitünün şubesinin olduğu kindia'da deneylerini yürütüyor.

  1924 yılında anatoli lunaçarski(o dönemler eğitim ve bilim bakanı-halk komiseri-) ve birkaç bürokrata daha mektup yazıyor. benim böyle çalışmalarım var, az dirsek atın, üç kuruşluk profesör mayışı yetmiyor bu gurbet elde diyor. dönemin akademi kurumları başkanı gorbunov inanıyor kendisine, ekim 1925 tarihinde sovyet bilimler akademisi'nden ivanov'un afrika'daki çalışmalarında kullanılmak üzere 10000$(o zaman çok büyük para) çıkarıp veriyor kendisine.

  26 senesinde hazır parayı da bulmuşken kindia'ya geri dönüp dişi şempanze arıyor. fakat bulamıyor. fransız yetkililerle görüştükten sonra conakry'deki botanik bahçesinde araştırmalarını devam etmesi için izin alıyor. oğlu da geliyor bu sefer, onun adı da ilya, babasına yarenlik etsin diye gitmiş afrika topraklarına. (bir insan evladına niye kendi adını koyar ki, o çocuğun annesine de yazık. evin içinde iki tane adam aynı adla, korkunç!) bu iki ivanov şempanze avına düşüyorlar, yakalanıp botanik bahçesine getirilen yetişkin şempanzeleri kobay olarak kullanıyorlar. toplamda üç şempanzeyi insan spermiyle yapay yollardan döllüyorlar. ivanov "bir de insan dişisini maymun spermi ile dölleyelim" dese de buna lanet olası kolonyalist fransa izin vermiyor ve bu güzel insanı sınır dışı ediyor. döllenen üçüyle birlikte toplam 13 şempanzeyi de alıp el ele sohum'daki yeni laboratuvarlarına doğru yola çıkıyorlar. ilk iki döllenen şempanze hamile kalamazken üçüncüsü yarı yolda, fransa'da ölüyor.

  o dönemlerde stalin ivanov'un projesini çok fazla destekliyor. insan zekasına ve maymun dayanıklılığına/gücüne sahip bir ordu kurmanın hayalini kuruyor. kızıl ordu daha yeni yeni toparlanmışken, güçlü bir orduyla nerelere dalacağının hesapları peşinde o devirler.

  neyse, ivanov diyor ki: "bana insan dişisi lazım". sovyet bilimler akademisi iğrenç şakalara izin vermez, ciddi bir müessesedir, aklınızdaki kötü düşünceleri bırakın kuzum. neyse efendim, 5 adet doğurganlık seviyesi yüksek, gönüllü dişi bulunup sohum'da ivanov'un laboratuvarına götürülüyor. 29 senesinin yazında fark ediyor ki sohum'daki tek erişkin maymun vefat etmiş. yaklaşık 1 sene bekliyor yeni maymunları. bu sırada bir başka ruh hastası* serge voronoff ile ortaklık yapıyor.

  1930 yılı ise tam bir hüsran oluyor kendisi açısından. stalin'in "herkes beni öldürecek" sanrısı bilim insanlarının şanslılarının sürgüne gönderilmesi, şanssızların ise öldürülmesi ile sonuçlanıyor. ivanov da tutuklanıp beş yıllığına almatı'ya yollanıyor*. fakat ömrü vefa etmiyor bu sürgünü tamamlamasına, 1932 senesinde vefat ediyor. ardından ivan petroviç pavlov da bir biyografisini kaleme alıyor.

  esas merak konusu olan ise bu adamın çalışmalarında başarılı olup olmadığı. dedikodulara göre kısmi başarı elde etmiş olabilirmiş. joseph mengele'nin brezilya'daki deneyleri gibi ivanov'un kazakistan'daki deneylerinin sonuçları da kayıt altında değilmiş(-miş diyorum çünkü dedikodu hepsi). özellikle kazakistan çevresinde görülen anomalilerden bu amca sorumluymuş. -mış,-miş ile bilim konuşulmayacağının farkındayım da ben ne yapabilirim tanrı aşkına?

  dedikodu güzeldir, o halde devam! bu garibana da aids'in babası diyorlar. e serge voronoff'a da diyorlardı. kafalar karışmasın, hibrid model var ya işin içinde, hani aids de hibrid ilişki deneyimi sonucu yayıldı falan. hah işte komplocularımız da hemen bu iki güzel insana dışkı atma peşine düşüyorlar o yüzden. bunda da kanıt yok.

  dmitri şostakoviç'in tamamlanmayan operası orangonun da çalışmalarından ilham alınarak hazırlandığı söylenmektedir.(dvd'sini bulup izleriz artık)

  bitti mi? ilgili bakınızları vermeden bırakmam vallahi.

  (bkz: stalin'in maymun insan üretme projesi) (başlıkta dalga malzemesi yapılmış)
  (bkz: planet of the apes) (bilmeyen var mı?)
  (bkz: taylorizm) (ilk bakınızda verilmiş, hoş idir.)
  (bkz: humanzee)
  (bkz: parahuman)
  (bkz: chimera)
  (bkz: melez)
  (bkz: bonobo) (ne güzel kuzenler bunlar)
  (bkz: insan ile maymun çiftleşmesi) bu haylazlık, kabul.
 • rusya da yaşayıp şempanze dollemeye çalışarak "rus erkekleri kadınlarıyla ilgilenmiyor" tezini kanıtlayan bilim insanı.