şükela:  tümü | bugün
 • 19. yüzyıl rus portre ressami, rus realizminin temsilcilerinden. ancak ne var ki 1930 yılında ölmesine rağmen hayatının son 30 yılında bilinen hiçbir çalışması yoktur.

  en ilgi çekici bulduğum eseriyse portreleri değil "the zaporozhye cossacks writing a mocking letter to the turkish sultan" isimli eseridir.
 • (1844-1930) yılları arasında yaşamış büyük rus ressam.teknik olarak mükemmele yakın işler cikarmıştır özellikle portrelerindeki ifadelerin gücü inanılmazdır.sizi alır ve kolay kolay bırakmaz. sanatçının işlerini görmek için : http://www.abcgallery.com/r/repin/repin.html
 • yeri yurdu olmayanlarla dayanışma amacıyla dışarıda hava eksi otuz derece bile olsa yatağını balkona çıkaran yüce gönüllü ressam.
 • sultan iv. mehmed'in teslim olmalarını istediği mektubuna karşılık onunla dalga geçen bir mektup yazdığı iddia edilen zaporajya kazakları'nın tablosunu iii. aleksandr'a 35.000 ruble gibi fahiş bir fiyata satan rus ressam.
 • 20 mart 2011 tarihine kadar pera müzesinde birkaç önemli resmi ( what an expanse, barge haulers on the volga gibi) yakından görülebilir.
  keşke meşhur 'zaporojye kazakları' tablosunu da görebilseydik.
 • sadece bu resmi için bile önünde saygı ile eğilinir, koşarak tretyakov galerisine gidilir. ivan'ın yüzündeki dehşet ifadesi beynin en derin noktasına kazınıyor.
  diğer eserlerine gelmiyorum bile. resim yapmamış, gördüğünü %100 gerçeklikle tuvale aktarmış bir şekilde.

  http://en.wikipedia.org/…pin_ivan_terrible&ivan.jpg
  http://garinbakerart.blogspot.com/…ow-russians.html
 • hayata bakış açısı ile varoluşu anlamlandıran ender sanatçılardan idi. insanı acıları, mutsuzluğu, sefaleti, umutsuzluğuyla en müşahhas şekilde ifade etmesi, zihnimizdeki yaşama algısını yeniden yaratmaktadır. sanat için bir özveride bulunmuyordu aslında. çünkü bu idrakta değecek hiçbir şey yoktu onun için. sadece mütevazı çabasıyla biz insanoğlu için sembolik olanı yaratıyordu. muazzam gözlem gücü ile olağanüstü insan figürleri yaratıyordu.
 • repin deyince, bir ara pera müzesi'nde görmüş olduğum bu resim hiçbir zaman aklımdan silinmeyecek.

  (bkz: volga boatmen)
  http://serrafoodie.files.wordpress.com/…haulers.jpg
 • stili rembrandt’ınkine benzer. tablolarındaki her yüz uzun uzun incelenesi, kim bilir nasıl hayatlar yaşadılar diye düşünüp haklarında hikayeler uydurulasıdır.ayrıca kendisi lev tolstoy’un da bir portresini yapmıştır.
 • peredvijniki sanat okulunun en önemli üyelerindendir.

  rus resim sanatının en önemli eserlerinden biri olan ve repin'in dünyaca ün kazanmasını sağlayan tablo "volga kıyısında burlaklar"dır.

  bana göreyse en önemli eseri 1884-1888 arasında tamamladığı "unexpected" tablosudur. resimdeki korku baktığınız an içinize işler. (http://www.ilyarepin.org/unexpected,-1884-88.html)

  cümlelerinden anlaşılacağı üzere kendisi bir realisttir, modernist değil:
  "benim işim dolaylı anlatım olamaz. gözü okşayan halılar boyamak, danteller örmek, modayı izlemek yani tanrı'nın armağanını tersyüz etmek; zeitgeist'e zamanın ruhuna boyun eğmek bana uymaz. ben 60'ların insanıyım. benim için gogol'un, belinski'nin, turgenyev'in, tolystoy'un idealleri hala yaşıyor. mütevazi çabam, vargücümle düşüncelerimi gerçeğe yaklaştırmaktır: çevremdeki yaşam beni olağanüstü etkliliyor ve huzursuz kılıyor, adeta kendiliğinden tuvale akıyor. gerçeklik öylesine acımasız ki başka şeylere zaman ayırmaya vicdanım elvermez."