şükela:  tümü | bugün
 • game of thrones'un ilk sezonunda gördüğümüz dilsiz cellat. kendisine "kralın adaleti" denilmektedir. kral joffrey'nin emriyle gerçekleştirdiği idamdan dolayı arya'nın intikam listesinde ilk üçe girmeyi başarmıştır.
 • (bkz: wilko johnson)
 • önceleri yetenekli ve espritüel bir şövalye olan dili deli kral tarafından kesilince hayatının bir anlamı kalmayan payne hanedanlığına bağlı kral adaleti.

  --- spoiler ---

  deli kral aerys'in kral eli tywin lannister iken fazlaca içtiği günlerden birinde krallığı aslında tywin'in yönettiğini söyleme gafletinde bulunmuştur. hayatı yerine dilini almıştır deli kral. ayrıca deli kral dilsiz bir adamdan daha iyi kral celladı olamayacağına karar vermiş ve ilyn'i kral adaleti ilan etmiştir.

  çiçek hastalığı yüzünden suratı izlerle kaplıdır. çok solgun bir yüzü ve ruhsuz bir ifadesi vardır. zindanların olduğu seviyede penceresiz bir odada yaşar çürük ve küf kokularıyla birlikte. hayatında sadece kılıcına değer vermektedir dili kesildikten sonra.

  dilsiz oluşu ve okuma yazma bilmemesi jamie'nin sol el kılıç yeteneksizliğini başkalarına anlatamayacağı ve jamie'nin şanını zedeleyemeyeceği için jamie lannister'ın sol eliyle yapacağı talimler için çok uygun bir adaydır.

  gülme efekti olarak ağzıyla lok sesi çıkartır.

  --- spoiler ---
 • sol framede gözüksün de spoilerdan kaçan ekşici bölümde bir rolü var zannetsin. böyle, canlanan merak yaratıcı olabilir. işte adam dili kesildiğinde bu yaratıcılığını kaybetti.
 • kitapta bu adam jaime'nin yardimcisi oluyor.dizideki bronn gibi yani.

  harrenhal'da(yanlis hatirlamiyorsam) geceleri birer saat kilic calisiyorlardi.cunku jaime eli kesildiginden beri eskisi gibi dovusemiyor.

  ilyn pane zaten kimseye anlatamaz diyip en zayif yanlarini gormesine izin veriyordu.

  he bu arada brienne'nin yanindaki podrick bunun yegeni.(bkz: podrick payne)
 • telaffuzunun ya da yazılışının tesadüf olmadığını düşünüyorum.

  payne = pain.

  fransızcası = peine.

  il en peine = he is in pain.

  ne kadar peine (pen) pain (peyn) diye okunmasa da ilyn payne = il (est) en peine'i çağrıştırıyor: acı içinde, acı çekiyor.

  seni ar ar martin seni.
 • en karizmatik isimlerden birine sahip olan got karakteri. en son 4.sezonda tywin joffrey ile konuşurken adı geçmektedir. karakteri diziden yok eden senaristler değil onu canlandıran wilko johnson'ın kanser hastalığına yakalanmasıdır. kendisinin hiç aktörlük tecrübesi olmamasına rağmen iyi iş çıkardığını düşünüyorum. karizmatik oynamış. adamın içinde karizma varmış demek ki.
 • arya'nın en sevdiği. onun ağzından baya duyduk bu ismi.
 • kendisine ne olduğunu merak ettiğim got karakteri. arya boşu boşuna mı sezonlarca adını sayıkladı bu adamın?
hesabın var mı? giriş yap