*

şükela:  tümü | bugün
 • elvis presley'in 23 mart 1956 tarihinde yayımlanmış debut albümü elvis presley'in b yüzünün 3. sırasında yer alan parça. gerçek bir klasik. albümdeki ismiyle i'm gonna sit right down and cry (over you).

  sözleri şu şekilde:

  i'm gonna sit right down and cry over you
  i'm gonna sit right down and cry over you
  and if you say good-bye
  if you ever even try

  i'm gonna sit right down and cry over you
  i'm gonna love you more and more every day
  i'm gonna love you more and more in every way
  and if you say good-bye
  if you ever even try

  i'm gonna sit right down and cry over you
  i'm gonna tell my mama tell my papa too
  so they'll know exactly what i’m gonna do
  and if you say good-bye
  say if you ever even try

  joe thomas ve howard biggs tarafından bestelenmiş bu eser, ilk defa roy hamilton tarafından seslendirilmiştir, 1954 senesine ait enfes bir r&b-soul kaydıdır bu. (a yüzünde you'll never walk alone olan* bir single.) elvis, zaten roy hamilton'ı pek sevmekte imiş; sıkı da dost imişler roy hamilton ile.

  1956 ocak ayında, rca victor ile yaptığı albüm kayıtlarında yorumlar bu nefis şarkıyı. kendi prodüktörlüğünü kendisinin yaptığı kayıtlarda -bu kuvvetli bir olasılık, sam phillips'ten çok şey öğrenmiştir çünkü elvis- kendisinin söylemek istediğini düşünsek zannederim hata etmiş olmayız.

  o dupduru sesiyle, enfes bir giriş yapar presley: i'm gonna sit right down and cry over you. bu country-rockabilly formuna harika uyum sağlamış yorum, kanımca albümün de, elvis presley'in de doruk noktalarından birisidir. tam anlamıyla bir elvis presley şarkısıdır; elvis'in tarzını, sesini, duruşunu tam anlamıyla yansıtan bir şarkıdır. (rock'n'rollu zerre dinlemeyen orta hâlli bir vatandaşa dinletin bunu, azıcık kulak dolgunluğu varsa; elvis'e giden yolu işaret edecektir size. döneminin, ruhunun eseridir.)

  the beatles da, elvis'ten aldığı bu yorumu daha rock'n'roll yapmak üzere almış, değiştirmiş; fakat pek başarılı olamamıştır kanımca. live at the bbc'de bu yorumu duymamız mümkün.

  rock'n'roll ve dahi popüler müzik tarihinin tanınmamış, bilinmemiş gizli hazinelerinden birisidir bu. (roy hamilton'dan başlayıp the beatles ile duraklanan öyküsü de popüler müziğin izlediği yolla paraleldir. bu yönüyle de nefis bir örnektir: siyahlardan çıkmış bir müzik, r&b, soul; country -rockabilly- rock'n'roll evresinin işin içine girmesi, sonra britonların oyuna dahil olması. -isimler temsilîdir, elbette the beatles'tan önce de zilyon tane sanatçı coverlamıştır bu parçayı, teşbihte hata olmaz-)