şükela:  tümü | bugün
  • charlie kaufman'ın yöneteceği, brie larson ve jesse plemons'ın başrolünde olacağı, netflix'te yayınlanacak kitap uyarlaması film. ian reid'in kitabından uyarlanacak.

http://www.beyazperde.com/filmler/film-262151/

edit: benarist uktesi.
  • david thewlis, toni collette, jessie buckley ve jesse plemons'un da kadrosunda yer alacağı charlie kaufman projesi.
  • bir iain reid romanı ve bir charlie kaufman / netflix filmi. kitaptan başlayalım. sürükleyici bir roman. başladığı gibi bitiyor, tek günde okunabilecek kitaplardan. ama kalıcı mı? yani bittikten sonra üzerinde düşündürtüyor, başa döndürüp bazı sayfaları tekrar okutuyor, her gerilim romanı gibi sürprizli bir akışa sahip, ama bittikten sonra başa dönüp bazı sayfalar tekrar okunduktan 10 dk sonra unutulacak bir roman. en azından bende kalıcı olamadı. ha kurgu üzerinde epey kafa yorduğu bir gerçek, karakterleri de fena değil. ama finale doğru klasik bir hollywood gerilim filminden farksız hale geliyor. o olaylar, sürprizleri vs sıradan hollywood gerilimlerinde sıkça gördük. yazar romanının merkezine ilişkisini bitirmeyi düşünen, sorunları olan genç bir kadını koyuyor, öykü sadece bir günde ve genelde yolda geçip flashbacklerle çiftin geçmişine, adamın gençliğine, kadının yaşantısına - duygularına - sorunlarına - tereddütlerine dönülüyor. öykü baştan sona kadının kafasında geçiyor, bizlere kadının sürekli ne düşündüğü aktarılıyor. o yüzden bunu filme taşımak zor görünüyor, muhtemelen ortaya standart bir gerilim çıkacak. o yüzden kaufman'ın filmi için artık o denli heyecanlı değilim ama karakterler iyi yazıldığından jesse plemons ve jessie buckley'i bu rollerde izlemek keyifli olacak.

spoiler (ciddi spoilerlar mevcuttur-aman diyim)

yani hak vermeyenler illaki olacak. romanın seveni çok. ama elemanımız jake'in abisinin aslında olmaması, asıl sorunlu kişinin bu abi değil de jake'in çıkması, hatta ortada bir ilişkinin olmaması, hepsinin jake'in hayalleri olması, jake'in ebeveynlerinin yıllar evvel ölmüş olmaları... yani... biz bunları gerilim filmlerinde sıkça görmedik mi? en basitinden "bruce willis aslında ölüymüş"ü hatırlatayım, bir espriye döndü bu. şimdi bu denli övülmüş bir roman da "aaa! aslında ağabey yok, aslında kızla hiç birlikte olmamış, sabahtan beri okuduklarımız da aslında jake'in yazdıkları öykülermiş" diye bitince ne bileyim, pek hoşuma gitmedi. nasıl bitseydi peki? valla sorunlu ağabey gerçekten olsaydı roman bir tık daha iyi olabilirdi. gene kurtarmazdı belki ama "her şey birer rüya" yüz yıldır işlenen bir şey. the woman in the window (hayır, amy adams'lı olan değil, edward g. robinson'lı film) 1944'te vizyona girdi. 2020'de halen böyle bir şey yazılabiliyor.

spoiler
  • 4 eylülde yayınlanacak kaufman filmi.
  • intihar etmeden önce, kaybedecek bir şeyi kalmamış kişinin herşeyden vazgeçmiş olduğunu anlatması veya da artık kaybetme korkusu yaşamamak için bazı şeyleri kendisinin sonlandırmasına karar vermiş olduğunu ifade eden ingilizce cümle.

hayatına etki eden o anki dönüm noktasının konusu neyse onu sonlandırmayı düşünmesi durumu.

"bir şeyleri bitirmeyi/son vermeyi düşünüyorum"
  • benzeri zibilyon tanesine nosleep'te denk gelebileceğiniz bir hikayenin romanlaştırılmış hali demek biraz acımasız olabilir belki ama artık suyu çıkmış bazı konseptleri ana silahı olarak kullanan bir roman olmuş.

yer yer diyaloglar arasına yerleştirilmiş ortalama üstü sorgulamaları ilgi çekiyor ama yukarıdaki yazarın belirttiği gibi etkisi pek uzun sürmemekte.

filme güzel malzeme olabilecek bazı etkileyici gerilim kısımları mevcut ki okurken filme dönüştürmeyi isteyen bir yönetmenin heyecanını hissedebiliyorsunuz.

--- spoiler ---

"sometimes a thought is closer to truth, to reality, than an action."

--- spoiler ---
  • fragmanını izleyince insan şeker olup erimek, kar olup yağmak, toz olup yok olmak istiyor...
  • üst edit: filmi izledim. kalbim acıyor, dağılmış haldeyim. bitince hiçbir yorum vesaire okumayın, her bir parçayı kafanızda birleştirin sadece. sonuca ulaştığınızda gözleriniz yaşlı, boğazınız düğümlenmiş bir şekilde bir süre duvara halıya bakıyorsunuz. harika çekilmiş, oynanmış, senaryolaştırılmış. kitabının okumasam da daha güçlü olduğunu düşünüyorum. uzun diyaloglar yapıcı ve çok orjinaldi. çok katmanlı olan filmlerde en iyi kategorisinde zirveyi sallar, net diyorum 2020’nin en iyi filmi. başka filmi izlememe gerek yok.

kitap. yazarı iain reid. charlie kaufman filmleştirmiş.

fragmanı sanat eseri.. kaç kere izledim bilmiyorum. böyle gerilim filmlerine bayılıyorum. böyle fragman giren yapım şirketlerine bayılıyorum.

jessie buckley’e hayranım zaten, sabırsızlıkla onu izlemeyi bekliyorum.
  • iki haftadır filmin ismini "biten şeyleri düşünüyorum" diye çevirip "ne güzel film ismi be kaufman, yine yapmışsın şovunu" diyip izlemeyi bekliyordum. filmin yayımlanmasına 2 saat kala "her şeyi bitirmeyi düşünüyorum" diye çevrildiğini öğrendim. filmi izlemekten vazgeçtim, 7 skorlu ielts'im ile ingilizce çalışıp lacan okuyacağım. the'lar çok önemli.
  • gerçeklikte kırılmalara yol açan bir yolculuk üzerine yapılmış gerilim filmi. görsel olarak olmasa da ciddi rahatsızlık verebiliyor insana bazı sahneler. filmi izlemeden önce keşke kitabını okusaydım dediğim bir film oldu.

--- spoiler ---
    it's hard to describe people.
    --- spoiler ---