şükela:  tümü | bugün soru sor
 • edebiyat tarihinin savaş karşıtı romanlarındandır. sıradan bir askerle birlikte savaşın bütün şiddetini yaşadıktan sonra askerini ölümü ile ilgili olarak rapor hazırlanırken "cephede hiç bir şey yok" yazılması ile insanın çaresiz isyanı had safhaya ulaşır. keşke askere gittikten sonra okusaydım dediğim kitap. beni askerlikten soğutan roman.

  (bkz: askerlikten soğutan kitaplar)
 • kitapta aynı zamanda filmde okulda hocaları tarafından kahraman olacaksınız!! gazıyla savaşa gönüllü yazılan çocukta yaşta askerlerin cephe olayları anlatılır..
 • (bkz: all quiet on the western front) adiyla bilinen film ve romandan romanin orijinal adi.
 • birinci dunya savasini genc alman askerlerin gozunden anlatan, savas karsiti kitaplarin en etkileyicilerinden biri. bunda yazarin o savasta istihkam eri olarak savasmis ve yaralanmis olmasinin payi buyuk olsa gerek.
 • hitler'in yaktırdığı kitap.
  yazarı erich maria remarque'ı şöhrete ulaştıran kitap.
 • yıllar önce okunmasına rağmen hala etkisinde olunabilinen gerçek bir dram gerçek bir kitap. savaşta kimsenin "kötü" olmadığını sadece savaşın kendisinin tek kötü olduğunu anlatır. cepheye gitmek isteyen gençler, savaş çıksada x e dalsak diyen şahsiyetler, her hangi bir zümrenin faşisliğini yapanlar bir kere okumalı bu kitabı. ideolojiler, milli duygular, devlet-kaiser için değilde sadece bir kutu konserve için sipherlere hücum eden paul u bilsinler, piyano çalanların ince parmaklarından dolayı patates soyduğunu okusunlar... savaş, hiç savaş görmemişe tatlı gelir. bu kitap en azından savaşın kokusunu size getirebilir. o bile savaştan tiksinmenize yeter.
 • 50 dile cevrilen, erich maria remarque'in (savasin üzerinden 10 yil gectikten sonra) 6 hafta icinde yazdigi, baskisi 20 milyonu gecmis olan kitap. okurun üzerinde biraktigi etki anlatim seklinin patetik olmayip, gayet gercekci olmasindan kaynaklanir. olaylara her ne kadar protagonist paul'un acisindan bakiliyor olsa da - sasirtici bir nötrlük, bir nesnellik, bir tarafsizlik vardir ortada. ayrica kitap sonuna dogru sürekli artan bir sekilde hizlanir, sürüklemeye baslar insani - etkisine etki katar böylece.

  im westen nichts neues ile ilgili remarque defalarca niyetinin ne politik, ne de pasifist bir kitap yazmak oldugunu vurgulamistir, ayrica (kendi) kitabini eksik bulmustur.

  kitabin basinda bulunan notu kitabi bitirdikten sonra tekrar okumakta fayda var - yazarin niyetini / mesajini tam olarak anlamis oluyorusunuz böylece.
 • 24soru.com'da bu kitabın yazarı sorulmuş cevaplar arasında fatih terim şıkkını görmemle beni dumur etmiştir.