şükela:  tümü | bugün
 • fotoğraftan gelir elde etmenin alternatif ve eğlenceli, hatta öğretici bir yolu olarak ımagebrief bir tür fotoğraf siparişi sitesidir.

  müşteri imagebrief'e gelir, fotoğrafı tarif eder, nerede kullanacağını yazar, ve bütçeyi de ekler. sonrasında işle ilgilenen fotoğrafçılar, arşivlerinde uygun görsel varsa yükler veya konuya uygun görselleri çekip yollar ve seçilirlerse mis gibi paralar kazanırlar.
  bazen türkiye'den belirli yerlere ait iç mekan veya dış mekan görsellerinin siparişi de geldiği oluyor. en son bir restoranın dışarıdan gece görüntüsü ve barından 2-3 görsel sipariş edilmişti ama kimsecikler iş yüklemeyince brief kapandı :/

  en iyi paraları genelde çoklu basım hakları nedeniyle kitap kapağı siparişleri kazandırmaktadır.
 • para kazanmanin biraz sans isi oldugu bir tur fotograf stock sitesi.
  bir birief e birden cok fotografci is gonderebildigi icin eger arsivinizden degilde zahmete girip ozellikle cekim yaptiysaniz emeginiz bosa gidebiliyor.
 • bir süredir beni maddi yönden ihya eden oluşum. tek kare fotoğrafıma 250-1000$ arası para kazanmaya başlayınca türk insanının özel gün çekimlerindeki kaprislerinden kurtulmuş buldum kendimi. fotoğrafın satılacağının hiç bir zaman garantisi yok ama buradaki siparişleri takip etmek ve kazanan fotoğrafları görmek de kendini geliştirmede büyük fayda sağlıyor.

  not: hala türklerin istila etmediğine şaşırdığım ek gelir kapısı.