şükela:  tümü | bugün soru sor
  • türkiye'deki terapistler ve çiftler için yepyeni olan ve öğrenirken heyecan duyduğum bir teknik. imago relationship institute - helen&harville hendrix çifti tarafından geçen hafta istanbul'da ilk kez eğitimi verilen bu teknikle çiftlerle çalışmak ve "diyalog" kurmayı öğrenmek mümkün hale gelecek. 30 yıllık araştırmalar sonucunda ortaya çıkmış olan imago tekniği diyalektik ekole dayanmakta ve bireyin yaşamı boyunca "bağlantıda olma arzusu" içinde olmayı istediğini ve kaygının "bağlantı"yı kestiğini kabul etmektedir. bu çerçevede, çiftlerin bağlantıya geçmeleri için değerli yaklaşımların kullanıldığı, türkiye için yepyeni bir teknik
  • temelinde "birarada tutucu patoloji"nin olduğu bir terapi tekniğidir. çiftlerin ilişkilerinde yaralarının birbirini çektiğine inanır. misal: annesi çok baskın, kontrolcü olduğundan ezik bir karakter çizen erkek; özgüven sahibi, annesi gibi baskın karakterli birinden daha kolay etkilenir. aynı şekilde baskın karakterli bir kadın sözünü geçirebileceği birine meyleder. bu iki insan birbirinden kolayca etkilenir ve evlilik için karar verebilirler. başlarda çok idealdir. çünkü birbirlerindeki sorunlu tarafları karşılıklı telafi ediyorlardır. ancak sağlıklı değildir. çiftin enerjisi diğer karşı tarafın patolojisini beslemek yerine kendi yarasını kapatmaya, ilişkiyi de bu şekilde yürütmeye yönlendirilir. freudyan yaklaşıma dayanır, daha uygulanabilir, işlevsel ve tedavi edicidir. içsel süreçler ve derin duygular, sıkıntılar, özellikler üzerinde çalışılabilen bir terapi yöntemidir.
  • 1970 li yıllarda amerika’da dr. harville handrix’in ilişkiler üzerine çalışırken farkettiği daha sonra eşi helen hendrix ile geliştirdiği bir terapi ekolüdür. imago’ya göre aslında aynı evde yaşamaya başlayan çiftler bir süre sonra kendi ailelerinin (veya bakım verenlerinin) yaşantılarını yaşamaya başlarlar çünkü eski duygularını ilişkilerine yansıtırlar. hatta eş seçimimizi bile farkında olmadan aile bireylerimize benzeyen kişilerden seçeriz. yeni bir ev yeni bir kişi sandığımız eşimiz olsa da çocukluğumuzdan beri taşıdığımız iç çatışmalarımızı yoğun olarak tetiklendiğini farkederiz. kişiler su bidonu gibi basit bir sebepten kavga ederken neden o kadar yoğun duygular yaşadıklarını çoğunlukla farketmezler ama aslında bütün içsel çatışmalar su üstüne çıkar. tam da bu noktada imago sayesinde çiftler görünenin arkasına saklanmış duygularını farkederler. senelerdir birlikte oldukları eşlerini yeni bir gözle görüp anlamaya başlarlar. ilişkide en önemli basamaklardan olan güven bağını belki de ilk defa kurarlar.

    imago, geçmişten gelen saklı kalmış duygularımız tedavi olmadığı sürece eşlerimizi değiştirsek te her birlikteliğimizde aynı yaralarımızın tetikleneceğini vurgular. ımagonun vaad ettiği sonuç ise ilişkideki kriz anını tedavi etmenin yanı sıra kişi hayatı boyunca taşıdığı negatif yarasından da kurtulmuş olmak ve yaşam kalitesi arttırmaktır.

    alıntı.