şükela:  tümü | bugün
  • yeni bir konsept olarak sunulduğu duyurulan lise türü. ilk başta şaka zannetmiştim tam şakaysa hiç komik değil ciddiyse çok komik diyecektim ki, ciddiymişler. imam hatip fen lisesi, evrimi yasaklama, tübitak ın efsanevi buluşları, namaz kılan robot derken ne kafalar yaşanıyor bu memlekette. milletçe ne kullanıyoruz, suyumuzda ekmeğimizde bonzai mi var
    kaynak keşke kıçım olsa ama maalesef bu
  • ciddi ciddi başlatılmış uygulamadır. asıl soru şu olmalı: sınava girip başarısız olan bunca imam hatipli çocuğun hayatından kim sorumlu tutulacak? tabi türkiye'de yaşıyorsanız kimse olmayacak çünkü bu çocuklar deneme tahtası. defalarca bu tarz eğitim şekli "başarılı olmaz" diye söylendi ama bu tutucu zihniyet hiç oralı olmadı. baktılar olmuyor sistemin içerisine diğer sistemi entegre ediyormuş gibi gösterdiler. yani kendi fikirleriymiş gibi... burayı okuyorsa oradan bir yetkili bilsin ki, fen bilimleri vardır. siz kendinizce imam hatip programını eklediniz. zaten yıllar geçtikçe orada okuyan çocuklar bilimin dinle ne kadar çeliştiğini görecekler. kaçınılmaz olan bilimin galip geleceğidir.
  • (bkz: imam hatip lisesi öğrenci profili)

oluşturulmaya çalışılan 'belirli zihniyete sahip' yeni neslin sadece aptallardan oluşmaması gerektiğine karar verilmiş olsa gerek ki imam hatip fen ve imam hatip sosyal bilimler lisesi adı altında yeni öğretim sorunları yaratılmış.

dediğim gibi -bknz. kısmında- bu ülke insanının geleceğine belirli bir profil çizilmektedir.
    milli ve manevi değerlerimiz şuursuz bir şekilde evriltilmekte, toplumun bağları koparılmaktadır.

geleceğin kusurlu zihniyetlerinin yuvası buralar olacaktır. ülkede daha doğru düzgün bir din insanı bile yokken birilerinin kendince oluşturduğu dine biat eden nesil:

"cehaletin aktif halidir ve tehlikelidir."

ülkenin gelecekteki toplumsal kimliği konusunda tedirgin olmamız gerektiğinin başlıca sebeplerinden birisidir.

güce tapan kurumlar, özel şirketler varken mevcut sistemin yetiştirdiği mühendis mi ar-ge alır yoksa sadece işini yapmak isteyen mi? doktor, avukat, öğretmen...

kutuplaştırmanın uç noktası olduğu gibi aynı zamanda (bkz: pisa) sınavındaki saçmalığın, imamhatiplerin başarısız oluşunun üstünü kapama ve imamhatiplere itibar kazandırma çabasıdır.

belirttiğim gibi - bknz.da- sorun imamhatiplerde değil sorun açılan okul sayısı ve verilen imkan arasındaki orantısızlıktır.
    yakında muhafazakar olan şehirlerde 'senin kızın neden imamhatip fen lisesi yerine normal fen lisesine gitti? ateist mi olacak?' gibi baskılar başladığı zaman anlayacaksınız dediklerimi.

ve, çok geç kalmış olacağız. 16 yıldır olduğu gibi... her zamanki gibi. biz bu topluma çok geç kaldık...

-sona doğru da sosyal mesajı verip fularımı salladım. şimdi de entel gidişi yapıyorum. arrideverci!-
  • buradan sayısının ne kadar fazla olduğu görülebilir.

anlamadığım şey madem fen ve sosyal ağırlıklı lise olarak eğitim vereceksin ismi neden imam hatip lisesi. çoğunda da ingilizce yabancı dil olarak veriliyor. bazılarında arapça seçilmiş.

ama en dikkat çeken kısım karma eğitimi fiilen bitirmiş olması. bu tür okulların çok çok büyük bir bölümü karma değil.

şu okulların eğitime katkısı ne olacak acaba çok merak ediyorum. hem bilimsel hem dinsel eğitim bir arada nasıl yürüyecekse artık...