şükela:  tümü | bugün soru sor
 • konya selçuklu anadolu imam hatip lisesi mezununun beyanatıdır.

  mezun bir öğrenci ile yapılan röportaj, ailelerinin ve çevrelerinden gördükleri baskıyla imam hatip okullarına kayıt olmak zorunda bırakılan, burada da baskı görmeye devam eden fakat buna rağmen sorgulamaya başlayan öğrencilerin bulunduğunu gözler önüne seriyor.

  başörtüsü taktığı halde deist/ateist/agnostik vs. olan insanlar tanıdığını da belirtiyor.

  kadınları ikinci sınıf vatandaş olmaya itmeyi "bireysel özgürlük" diye niteleyenlerin üzerinde düşünmesi gerekir.

  "örneğin başörtüsü meselesi, 20 yıldır üzerinden mağdur edebiyatı yapılan bir olay. ama benim okulumda başı açık öğrencilere “tersten ikna odası” diye tabir edebileceğimiz şekilde baskılar uygulanıyordu. durum böyle olunca biraz düşünen, sorgulayan öğrencilerin islamcılığın dışında başka türlü düşünmeye itiliyorlar. çünkü onlardan (islamcılardan) farklı hareket etmeye başladığınız zaman hemen ötekileştirmeler izliyor bunu. bunların zorunlu sebebi olarak da dayatılan her şeyi reddetme geliyor."
 • gericiliğin esir almaya çalıştığı sınırlarını da gösteren bir röportaj. siyasal islam'ın krizi yalnızca söylevsel değil, aynı zamanda maddi bir krizdir. bu maddi kriz; sınıflar arası mücadelenin konusu ve uygulamasıdır. o nedenle özellikle gençlerin gericilik tarafından etki altında bırakılmasının sınırları vardır .

  memleketten umudunu kesen beyaz yakalının farkına varması gereken gerçek; genç arkadaşımızın keşfettiği bir gerçekle yakından ilgili. meraklısına duyurulur.
 • türkiye siyasi tarihi daha iki yüzlü bir kitleyle karşılayaşmayacak