şükela:  tümü | bugün
  • bugün dinsizlikle suçlanan, her platformda imam hatip düşmanı olduğu ince ince dikte edilen chp'nin imam hatiplerin ilk kurucusu olduğu gerçeğidir.

hatta en çok nefret edilen lider ismet paşa'nın bu okulların açılmasındaki emeği büyüktür.

daha sonraları, solcu, dinsiz deyu nefret edilen kenan evren'in okullara din kültürü ve ahlak bilgisi dersini koyduğunu görebiliriz.

gerçekten bu dincileri anlamak güç.

1924
    okullarda laik eğitime geçiş kapsamında çıkarılan tevhid-i tedrisat kanunu’yla (eğitim-öğretimin birleştirilmesi) birlikte medreseler kapatıldı.

laikliği yeni benimseme aşamasında olan bir toplumda din eğitiminin gerekliliğine inanan mustafa kemal atatürk, medreselerin yerine dört sınıflı 29 adet imam hatip okulu açtı.

bir yıl sonra imam hatip sayısı 26'ya, iki yıl sonra 20'ye, üç yıl sonra da ikiye düştü.

1929-30 öğretim yılında ise son kalan imam hatip okulları da kapatıldı.

1948
    chp, diyanet işleri başkanlığı tarafından imam, hatip, vaiz ve yüksek din okulları açılması için meclis'e kanun teklifi verdiler.

teklif sonucu imam hatip okulları açılmadı ancak 10 ay süreli imam hatip kursları açıldı.

1949
    yıl başında dönemin iktidar partisi chp ankara ve istanbul'da iki tane imam hatip kursu açtı. bir süre sonra kurs sayısı sekize çıkartıldı.
    din derslerinin eğitim-öğretim müfredatına konulması da bu döneme rastlar.

okulların dördüncü ve beşinci sınıflarında seçmeli olarak okutulmak üzere din eğitimi başladı. chp'nin önerisi ile ankara üniversitesi bünyesinde ilk ilahiyat fakültesi açıldı.

kaynak : http://www.cypriot.org.uk/…/imam-hatip-liseleri.htm