şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: altun silsile)
 • naksibendi cemaatinin tarihinde yetistirdigi en buyuk isimlerden birisi. 1563-1624 yılları arasında yasamistir.
 • yüzyıllar öncesinden mektup yazmıştır said nursi'ye. hatta bana yazdığı bir mektup da vardı "dikkat et çaylak olacaksın" filan diyordu da kaybettim. said nursi'ye yazdığı mektup yazıldığı tarih itibari ile allahabad 12. noteri tarafından 12.08.1622 tarih ve 8252 yevmiye numarası ile tescillendiğinden şeksiz şüphesiz varlığı kesindir.
 • ucmak keramet ise, havada kuslar ucuyor,
  denizde yürümek bir keramet ise baliklar yüzüyor.. seklinde keramati ve kimilerinde olaganüstü gözüken basit ve siradan hadiseleri bir kac kelimede anlativereren büyük alim, düsünür, müceddid. bir isim benzerligi ile iste bana mektup denebilen fakat her mektubu ile ahiri zamanda gelecek varisi rasüle, evlatlarina ve tüm ümmeti muhammede tarif eden, sevgi ve kardesligi bize sunan yüce sultan.
 • dine yakınlığıyla meşhur akıllı insan.. kendileri, 'madem akıllıyım o halde aklıma tapmalıyım' diyen duz adamların zihnini değil zifir karası cehaletlerini aydınlatarak gözler önüne sermiştir..
 • "ölmek felaket değil, öldükten sonra başa gelecekleri bilmemek felakettir" demiş, ikinci binyılın müceddidi, yani yenileyicisi olarak nam salmış eren.
 • allah'ın ismi zahirini vajina şeklinde gördüğünü söyleyen fantastik insan.

  -alıntı-

  kıymetli emirlerinize uyarak bu mektubu yüzümün karasıyla yazıyorum. dağınık, bozuk olan hallerimi titreyerek arzediyorum. bu yolda ilerlerken, allahu teala'nın ismi zahirleri o kadar çok tecelli etti ki, her şeyde ayrı ayrı göründü. hatta nisa (kadınlar) şeklinde, onların organları haline ayrı ayrı zahir oldu. "[8]"

  8. imam rabbani, mektubat tercemesi, 1/6, birinci mektup, terceme, hüseyin hilmi işık, sönmez neşriyat, istanbul, 1968.

  -alıntı-

  http://www.islamibilinc.com/…bed7611ae5a&t=9547
 • allah'ın isimlerinin tecellileri esnasında hasıl olan hallerin anlatıldığı ve bu hallerin ayrı ayrı şekiller olarak zuhur ettiğini açıklayan birinci mektupta herhangi bir erotik bölge ya da kadın organı ismi yok gerçi ama...hayalleri kuvvetli arkadaşlar bizzat yaşamış ve görmüşler muhtemelen!
 • mektubatı nın hemen başında, birinci mektupta yer alan "kadın uzuvlarında allah'ın zati tecellesine sahit oldum," şeklindeki ifadesinden dolayı komplolara kurban gitmiş, yobaz ilan edilmiş, sapık addedilmiş, mufsidlik ve hatta mürtedlik isnad edilmiş islam alimi ve mutasavvufudur.

  o ifadeyi yanlış anlayan insan grubu -ki bunlar hanif geçinen neo muslimlerdir- rabbani nin islam adına yaptığı hizmetleri ve bu uğurda çektiği çileleri bir gözden geçirsinler. zira bir şeyi yıkmak kolay, onu yapmak zordur. rabbani gibi ikinci bin yılın imamı kabul edilen bir alimi böylesine kolay harcamak insanlığa sığmamaktadır.

  zamanında, bütün dinlerden bir tutam alarak, ortaya şöyle karışık bir din oluşturma sevdasına düşen hindistan şah'ına direnen ve tasavvufun yozlaşmasını önleyip, şeriatın yanında tasavvufa zerre önem vermeyen ve yeri geldiğinde sufi geçinen kötü alimleri azarlayabilen bu cennet mekan bilgeye çamur atanları kınıyor ve bu hatalarından ivedilikle dönmelerini diliyorum.