• iki aydan altı aya kadar hapis cezasına mahkum olacak çifttir.

(bkz: #5290753)
  • t.c. yasalarınca dünyaya nurtopu gibi bir piç getirebilecek çift.
  • 2'ye ayırmalı
    1-cahillikten aile baskısından imam nikahı ile yaşayanlar..
    2- çakallıktan biz işimizi görelim kimse birşey demesin sıkılınca uğraşmayız mal mülk te yerinde kalır zihniyeti ile yaşayanlar.
    her iki durumda da doğacak çocuğun zavallı ve belirsiz bir geleceğe sahip olacağı, aile ve toplum yapısında rahatsız edici bir kara leke oluşturduğunu düşündüğüm ,1400 yıl öncesi geleneği ile yaşamaya çalışan çift.
  • tbmm adalet komisyonunda kabul edilen yeni tck yasa tasarısında da suç olarak tanımlanmış ancak sonradan resmi nikah yapılması halinde dava ve ceza kaldırılacağı şeklinde düzenlenmiştir.
  • orhan gencebay - sevim emre
    ferdi tayfur - necla nazır
  • bunlar bazen vatanperver belediyeler tarafından topluca resmi nikah kıyılarak evlendirilirler. düğünler ise haberlerde sadece imam nikahlı olanları resmi nikahlı olmalarına özendirmek için çok neşeli geçtiği ve herkesin çoştuğu felan anlatılır. ama ekrana yansıyan bıkmış yüzler hatta bazılarının yanında bulunan sıkıntıdan patlayan çocukları bizi kandıramaz.. onlar zaten fiili olarak evlidir ve kaçınılmaz bir son olarak hayatları hiç o kadar renkli değildir ve bıkmışlardır.
  • 1990'lara kadar her beş yılda bir çıkan yasayla çocuklarını nüfuslarına geçirebilmiş olan çiftlerdi. ondan sonra ne oldu bilmiyorum.
    zaten bu bilgiyi de hukuk fakültesindeykeki bir hocamdan duymuştum, buraya satıyorum.
  • 5237 sayılı türk ceza kanunu ile 230.maddede yeniden düzenlenmiştir.

230/5 madde aşağıdaki gibidir :

" (5) aralarında evlenme olmaksızın, evlenmenin dinsel törenini yaptıranlar hakkında iki aydan altı aya kadar hapis cezası verilir. ancak, medenî nikâh yapıldığında kamu davası ve hükmedilen ceza bütün sonuçlarıyla ortadan kalkar."
  • evli olmayıp beraber yaşayan çiftlerdir.
hesabın var mı? giriş yap