şükela:  tümü | bugün
 • doktorun dedigini yap yaptigini yapma ile anlamda$, ancak imam'in doktor'dan daha cok itibar gordugu yorelerden cikmi$ soz.
 • ahlaksız imam tayfası yüzünden çıkmış bir laf. yoksa; laf ola beri gele...
 • bu ülkede bayram namazı hutbesinde "bayramlarda dargınlıklar biter, küsler barışır, hayat "bayram" olur..." şeklinde vaaz verip -beş dakika sonra- dışarıda kendisiyle barışmak isteyen kişiden kaçan imamlar görmüş olsak da; evet, bunlar azınlıktadır.
  (bkz: istisnalar kaideyi bozmaz)
 • teoride söylenenlerin, fiiliyata geçirilişi-eğer geçiriliyorsa tabii- her zaman sancılı olan bir ülkede, hiç beklemediğiniz insanlardan hiç beklemediğiniz hâl ve hareketler gördüğünüzde fazla şoka uğramamanız için, her ân aklınızda tutmanız gereken söz.
 • imamını takip eden cemaatin atasözü
 • aslı "imamın dediğini yap, gittiği yoldan gitme" olan söz.
  ata mata...
 • farklı şekillerde anlaşılan söz.

  bu sözün asıl anlamı şudur. misal;

  normalde tek başına namaz kılarken allahu ekber dedikten sonra rükuya varırsınız veya secdeye kapanırsınız. önce hareketi yapıp sonra tekbir getiremezsiniz bu namazınızı sakatlayan bir durumdur. imam cemaate namaz kıldırırken bu kuralı esnetir. cemaat kendisinden evvel secdeye veya rükuya gitmesin diye hareketi tamamladıktan sonra tekbir getirir. buna dikkat eder. çünkü imamdan önce hareketi tamamlamak namazınızı bozabilir. bu nedenle imamın dediğini yap yaptığını yapma denir.

  bunun dışında abdest mevzusu vardır. bir imam, cemaate namaz kıldıracağı zaman 4 hak mezhebin hepsini kapsayacak şekilde abdest alır ve muhafaza eder. hanefilerin kanı akınca bozulur, şafilerin namahrem kadın eli değince bozulur. imamlar cemaate namaz kıldıracak ise, bu mezheplerin uygulamalarına uygun olarak tüm şartları yerine getirir. burada da imamın dediğini yap yaptığını yapma durumu söz konusudur. bu sizi bağlamaz bu imamı bağlar. eğer namaz kıldıracaksanız, imam olacaksanız ve cemaatinizin tamamının hanefi veya şafi olduğundan eminseniz, o mezhebe göre abdest alabilir ve muhafaza edebilirsiniz.

  örnekler çoğaltılabilir. bu söz, bundan bağımsız kişisel anlamda da kullanılıyor, haklılık payı olabilir. ancak meselenin aslı budur.