şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sözcü haberine göre tbmm, uyuşturucu ve madde bağımlılığı araştırma komisyonunda, din adamlarının meyhanelere gidip alkol bağımlıları ile görüşerek, içkinin zararlarını anlatması istenmiş.

  haber linki

  bakıldığı zaman basit bir haber gibi duruyor fakat bu haberi sözlüğe taşımamın nedeni şu;

  hayal edelim... güzel bir meyhane de arkadaşlarımızla içiyoruz. içeriye bir imam giriyor. selam veriyor masanıza ve oturuyor. başlıyor anlatmaya, içki şöyle günah, böyle zararlı içmeyin diye. sizin masanız gibi diğer masaları da geziyor ve çıkıyor.

  habere göre ''samimi'' gibi görünen bir şey olasa da bu aslında bir misyonerlik. iki kadeh zevki var insanların onu da ellerinden almaya, orada bile rahatsız etmeye çalışıyorlar.

  garip ülkeyiz gerçekten.
 • döverim.net

  bence hiç bulaşmasınlar.

  ekleme: hazır böyle bir konu olmuşken küçük bir anımı da anlatayım. yer: kordon * çimlerde oturmuş içiyoruz. sarıklı çarıklı ve uzun sakallı bir tip geldi ve konuşmaya başladı (bildiğimden konuşmasını dinlemedim, sadece bekledim), bize saçma sapan ve bilemediği bile bir konu üzerinden injection yapmaya çalışıyor. sonuna kadar dinleyip ve sonrasında o siktiğimin sakalında tutup denize atıyordum ki çevredekiler tuttu.

  önemli not: dinciler ve dinci yobaz ve bu yolda gidenler, benim karşıma sakın çıkmayın.
 • gelsin tabi.. en yüksek vergiyi rakıyı içen ödüyor, o da gelsin otursun, bari mezeleri ödesin.
 • laikliğin ne muhteşem bir sistem olduğunu acı acı hatırlatan başka bir gelişme...
 • “ya adam gibi otur iç, ya da siktir git” repliği ile karşılaşacakları durumdur.
 • olur da bir imam oturduğum masaya gelirse 1 duble rakı içmesi durumunda kendisini 1 saat dinleme sözü verebilirim. 1 dubleden sonra da kim kime neyi ispat etmeye çalışır görürüz.
 • bunun ne olduğunu anlamak için bir de şu açıdan bakalım: bir yetmişliği kapıyoruz, camiye gidiyoruz, imamla ve hatta cemaatle oturuyoruz. namazın bitmesini müteakip, yahut madem imamlar muhabbeti sallamadan lök diye içeri dalsın isteniyor o halde namazın edasını falan beklemeden dalıyoruz ve hem içiyoruz hem de içmenin güzelliklerini anlatıyoruz.

  abartmamak kaydıyla, yani ölçülü tüketildiğinde, içkinin insanı nasıl güzelleştirdiğini, gerginliği aldığını, neşe verdiğini, yeri geldiğinde insanları kaynaştırdığını, günlük dertleri hafiflettiğini, hatta ve hatta akdeniz havzasında görüldüğü üzere hayat tarzı haline getirildiğinde ömrü uzattığını falan anlatıyoruz. oldu mu? bence az bile oldu.

  haberi okudum. adamın kafasında içki içmek demek ayyaş, sarhoş, günah demek. kimseye zararı olmayan, içki uğruna kafa kesmeyen, insan öldürmeyen, ona buna tebelleş olmayan, içkinin etiketinde yazmıyor nasılsa diye kendini koyverip çoluğa çocuğa hallenmeyen, içkiye karşı hükümetin giriştiği topyekün bir harekat var demek ki yasadışı masadışı her istediğimi yapabilirim (darü'l-harb) diye insanlığından çıkmayan, çalmadan çırpmadan kazandığından ayırdığı üç beş kuruşu felekten bir gece için ayıran insanların hayatına burnumu sokuyorum, ben nasıl bir belayım demiyor.

  sapına kadar hegemonik, sapına kadar ayrımcı, sapına kadar ötekileştiren, sapına kadar baskıcı, sapına kadar saçma sapan bir fikir. toplumu kendi olmasını istediği gibi şekillendirmek için böyle iyilik yapıyoruz kibri de üstüne dikilmiş bir tüy adeta. bu kafadaki tipleri toplasan bir adet düzgün insan oluşturamazsın ama beyzadeler kendi yarım akıllarının en iyisi olduğuna o kadar emin ki bulutların üstüne çıkmış yeryüzünü seyre dalıyor kendinlerince. oysa uyansalar, görecekleri tek manzara debelendiği çukurun içindeki çamur. fikirlere bak, baştan aşağı leşlik içeriyor. böyle atıp tutanların aslında ne yapmaya çalıştıklarını anlamalarını sağlamanın makul bir yolu yok. anlamıyorlar. anlayamıyorlar. fikirle falan olmuyor. ancak tecrübe ederlerse anlayabiliyorlar. o yüzden bunu yapacak adamın kafana göre evine dalacaksın, bayıltana kadar din, diyanet tartışacaksın. islam uydurma mı, değil mi? kitap tanrısal kelam mı, insan üretimi mi? din var mı, yok mu? ağlasın dursun zulüm de zulüm diye.
 • meyhanecinin ne günahı var şimdi, adamın mekanına gelen müşterisine niye el koymaya çalışıyorsun. illa alkol bağımlısı rehabilite edecem diyosan bu işi başka yerde yaparsın. hem din adamı ne anlatacak aga. alkol günahtır bitti gitti. başka ne diyecek yani. o meyhaneye gelen adam bilmiyor mu zeten içkinin dinen yasak olduğunu. imam artı olarak ne anlatacak yani.
 • peki din ve dindarlığın zararlarını anlatabilecek bir meslek var mı? ya da bu meslek varsa camilere gidip anlatabilecek mi aynı şekilde?

  mesela ben örnekleri vereyim;

  beyin yıkama
  allah dışında ki allah'ın yarattığı canlılara tapma
  cuma namazı 1. haktır gibi yanlış bir düşünceye kapılıp garaj girişlerini kapatmak veya her türlü kul hakkı yiyebileceğini sanmak
  namaz kılınca her türlü günahı işleyebileceğini sanmak vs... vs...