• maalesef durum böyledir. 2400 lira maaş alırlar, lojmanları vardır, kira ödemezler. günde 5 vakit namaz kılan bir adamdan fazlasını pek yapmazlar. arada bir kuran kursları verirler o kadar. kebap iştir.

edit: http://www.internethaber.com/…-butcesi--428670h.htm

edit: öğretmenlerin durumu, bir ülkenin gelişmişlik endeksi ile doğru orantılıdır. din adamlarının durumu ise o ülkenin gelişmemişliği ile doğru orantılıdır.

edit: "hiç bir" yerine "hiçbir" yazmalıydım. (zaten başlık düzeltilmiş)
  • imamların çoğu için doğru bir önermedir. ancak olayı "hiç bir iş yapmaması" şeklinde değilde, yaptıkları işin ne kadar gerekli olduğu şeklinde görmekte fayda var. memlketin hemen her yerinde en küçük köyde bile cami ve imam için lojman yapılıyor maaş veriliyor ancak cuma günleri dışında namaz kılmaya gelen tek bir kimse olmuyor. o köydeki öğrenciler ise her gün taşımalı eğitim çilesini çekiyorlar.
  • katılmadığım tespit. bi' kere çalışma saatleri çok garip. günde 5 vakit namaz, ilki sabah 5'de, son namaz akşam 10:30 gibi. cenazesi, ölü yıkaması, pamuk, mevlid, düğün, sünnet hep ayrı tantana. cumartesi, pazar, yılbaşı tatili yok. yok derken hafta tatilinde yerine adam bırakıyor ama bu hafta tatilleri müftülük tarafından sıraya sokuluyor. eğer imam tek başına çalışıyorsa hafta tatili 1 gün. cuma günleri, bayramlar ve kandillerde kesinlikle izin yok. bi' de cemaat ile uğraşmak var, ihtiyarlar en ufak harekette gidip müftüye şikayet edebilir. bak unutuyordum kuran kursları var. tabi en ağırı özel hayatına dikkat edecek, gidip bi' kadeh rakı içeyim dese sıçtı.

düşündüm de yok arkadaş yapılmaz. bir de papazlığın şartlarına bakmak lazım.
  • bari çöp toplasınlar diyerek katıldığım cümle.
  • çoğu zaman için doğru olsa da özellikle perslerle karşılaşmanız durumunda yanlış olan önerme. tanesi 100 gold'dan 20 tanesi ile üzerinize gelen koca bir fil ordusunu convert edebilir ve rakibinizi kendi silahı ile vurabilirsiniz. onun dışında pek bi işe yaramazlar. relic melic falan oyun kazandırmaz, hiç kasmayın.
  • türkiye ile aynı nüfusa sahip ve şeriat ile yönetilen iran'da bile 45bin cami varken, 90bin cami olan ülkede derinlemesine düşünülmesi gereken konu. (şaka lan, kim düşünecek bunu bu kadar çok şükürcünün, bu kadar çok bu dünyada sürünüyosun ama öteki dünyada kralsın be oğlumcunun olduğu yerde)

ayrıca iş yaparlar yapmazlar, asıl gariplik bu değil. asıl gariplik yaptıkları işi allah rızası için yapmamaları. imamlar için kısaca parayla namaz kıldıranlar diyebiliriz. bir de imam nikahına gelip güzel sakal alırlar. hell yeah
  • kendime bir kariyer çizme konusunda fikir vermiştir.
  • yanlış tanımlanan durum, çok meşgul olan bir grup devlet memurunun çabalarının eksik değerlendirilmiş hali.

imamlar, resmi bir din inancına sahip olduğu halde bu inancın tercih ettiği bir yorumunu ( vahabi-sünni islam ) laisizm diye yutturmaya kalkan devletin tüm özlük hakları tanımlanmış memurudur; tüm devlet memurları kadar iş yaparlar. hatta bu da yetmez arada sünnet, düğün, cenaze vs. gibi ara durumlarda da vatandaşa hizmet verirler. ve bu gruptan adamları bal gibi islam dini içre ruhban kadro oluştururlar. bu ise gözümüzün içine bakıla bakıla inkar edilir... yani kallavi bir yalanın %99 ekseriyeti arkasına almış bir kadro tarafından içe sindirilmesini sağlarlar.

tüm din inançlarına eşit mesafede durması gereken laik devlet aygıtının resmi tv-radyo kanalları, hangi siyasi otorite aygıtı altında bir mezhebin ( sünni islam ) sürekli olarak ibadet esaslarını yayınlayıp, propagandasını yapar, bilin bakalım!
  • ülkede yaşayan her bireyin vergisinden faydalanıp hiç bir işe yaramayan sözde meslek grubu.
  • pandemi döneminde devletin,milletin sırtına yüktür. hoş bana göre her dönem yüktür, ancak varlığından memnun olan vatandaşlar olduğu sürece saygı göstermek durumundayım.

ancak şu dönemde sahaya çıkıp sağlık görevlilerine, belediyelere, halka destek olmadıkça yük olarak kalmaya devam edecektir.
hesabın var mı? giriş yap