şükela:  tümü | bugün
  • papazların ve hahamların nikah kıydığı bir dünyada normal olması gerekendir.
  • aslında imam nikahı diye bir şeyin olmamasıyla birlikte,imamların-isteyenler için-devlet memuru statüsüyle nikah kıyması gayet mantıklı olabilir.ama imamın eline böyle bir yetki verince kendini allah sanır mı orasını bilemem,ki bana sanır gibi geliyor.
  • aklıma yatan, imam nikahı kavramının resmi ve yasalara bağlı olmasını beraberinde getirecek kadınların mağdur olmasını engelleyecek durumdur.

poligaminin hala yasak olduğunu varsaydım yazarken tabii ki.
  • dini nikahın resmileşmesi ile birlikte halk arasında "belediye nikahı" denilen olayın geçerliliği ne kadar etkin olacak? yani devlet nazarında hem belediye nikahlıyım hem de dini nikahlıyım diyelim.boşanma gibi durumlarda da dini usullere göre boşanma ve islam hukuk uygulamasını da getirecek midir bu durum?erkek üç defa boş ol dedi, üç de erkek şahit bulduk haydii boşanıyoruz mu olacak? olsa iyi olur,olursa böyle mi olur dediğim kafamı karıştıracak bir olay.
  • kastedilen imamlara belediye başkanı ve memurlarının yetkilerinin verilmesidir.

yani imam önce nikah memuru cübbesiyle resmi nikahı kıyıp daha sonra da kıyafetini değiştirip dini nikah kıyabilecek. siz hala böyle saçmalıklarla zaman harcayın...
  • baktığımızda diğer dinlerin bir çoğunda din adamları bu işlemi resmi olarak yaptıklarından işçilik azalmıştır. resmi nikah olarak ve dini nikah olarak toplu bir nikahlama olacaksa gayet güzel bir uygulamadır.
  • papaz ve hahamların aksine bizim imamlar muta nikahı, çocukla evlilik gibi şeyleri sevdiğinden fuhuşa kapı açar.
  • eğer dini nikahı gerçek anlamıyla uygulayacak olursak resmi nikahtan daha iyi olacağını düşündüğüm konudur...
    ilk olarak sadece imam nikahı kıyıp yaşayan evlilklerin önüne geçilecektir. ikinci olarak, imam nikahı sadece kabul ettim değil, içinde konuşulması gereken -ancak pekte konuşulmayan- konularda işlenirse daha iyi olur. örneğin, ayrılık konusunda mehir konusu belirlenebilir.
    bir diğer konuda zaten şuanda zaten dini nikah konusunda imamlar üzerinde aşırı bi baskıda var resmi evlilik cüzdanını görmeden fotokopisini almadan dini nikah kıyamıyolar...
  • mantıksız değildir. belediyelere verilecek bir yetkiyle isteyenlere bu hizmetin verilmesi faydalı olacaktır.