şükela:  tümü | bugün soru sor
  • zaten islam dininde imamlık diye bir meslek yok. osmanlı tıpkı birçok geleneği tevarüs ettiği doğu roma gibi, dinin yönetici gücün elinde denetlenebilir bir konumda olmasını istiyordu. şeyhülislamlık makamı teorik olarak sultanı kontrol ediyor görünse de pratikte tam tersi idi. zaten bu baş müftüler padişahın dinsel veya din dışı konularda yapıp ettiklerini dine 'uyduran' görevli memurlardı.
    cumhuriyet de aynı uygulamayı sürdürdü. din halka bırakılmayacak kadar ciddi bir meseleydi. yozlaşmış dinsel otoriteler dağıtıldı yerine diyanet kuruldu. imamlar ölü yıkamak, vakit namazları kaldırmak...gibi işlerle yükümlü kılındı.
    bugun geldiğimiz noktadaysa artik gereksiz bir meslek, hiçbir iş üretmeyen, akşama dek göt büyüten bu insanlar kamunun ve halkın kamburu. on binlerce devlet görevlisi, bir saatlik işleri var maaş alıyorlar. bi halt bildikleri de yok. orta çağdan kalma klişeleri balgamlı boğazlarıyla tekrarlıyorlar. daha bir tane bile diksiyonu düzgün bir imama rast geldiniz mi... sanmam... daha bir tek iyi bi eser yazmış imama rastaldiniz mi...bir tek fark yaratmış.... yok yok