şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'de uzun yıllar, çok da etkili olan bir demagoji işletildi. denildi ki, akp oy kaybederse türkiye'de ekonomi çöker, erdoğan güç kaybederse istikrar bozulur. ancak, özellikle 2013 gezi olaylarından bu yana bu denklem aslında tam tersine döndü. iktidar bloku artık hem siyaset hem de ekonomi için taşınması zor bir yük haline geldi. artık iktidar partisinin ya da temsilcilerinin güç kaybetmeleri türkiye'de istikrarsızlığa değil, istikrara ve normalleşmeye hizmet ediyor. artık seçim sonuçları açıklandıkça devlet halkı sükunete değil, halk devleti ve iktidar blokunu sükunete davet ediyor.

  ülkenin devasa fay hatlarında 2013 yılında başlayan derin çatlaklar, bugün ülkenin bütün dengelerini değiştirmiş durumda. artık piyasalar da, halk da akp seçim kazandığında değil, kaybettiğinde rahatlıyor ve tepkisini de bu doğrultuda veriyor.

  bu normalleşme süreci devam edecektir. "yeni türkiye" ile "kindar ve dindar nesil" hayallerinin ortaya koyduğu başkanlık sistemi, aradan bir sene bile geçmeden çöküyor. ülke ekonomisinin ve nüfusunun büyük çoğunluğu yerel yönetimlerle de olsa artık muhalefetin kontrolünde. bir kez ülkenin temel dengeleri tepki vermeye başladığında bunun geriye dönüşünün olmadığını, iktidar sahipleri yaşayarak görüyorlar. görmeye de devam edecekler.

  bundan sonraki süreçte "dindar ve kindar nesil" ya da "müslüman aleminin lideri olmak" türü fantezileri artık duymayacağımızdan herkes emin olabilir. var olan iktidar, eğer aklı varsa bir yumuşama sürecine ya da iktidarı bir şekilde paylaşma sürecine girip ülkeyi rahatlatır. eğer yapmaz da, yıllardır denediği gibi rejimi daha da sıkılaştırma yoluna giderse, bu süreç sadece biraz daha uzar, ama siyasi islam da bu ülkeden, bir daha geri gelmemek üzere kazınır.

  o çok sevdikleri ifade ile "büyük resim" budur. bugün biraz aklı olan, iktidarın bütün formel ve informel ortakları bu gerçekle yüzleşiyorlar. büyük kısmının, bundan sonraki tercihlerini bu yeni duruma göre ayarlayacağından da emin olabilirsiniz.
 • güzel tespittir.
 • on numara tespittir. ekonomiden hiç anlamayan biri olarak şu an verilere bakıyorum da gayet umut verici hareket ediyor ibreler.
 • yanılıyorsun reis mazbatayı verince coştu. vermeseydi o zaman coşmayı görürdün.
 • 1 mazbatayla döviz %0.60 oranında düştü, borsalar %1.5 oranında arttı yani 81 mazbatayla dövizi yarıya indirip borsayı 2x yapabiliriz.

  (bkz: aneliz)
 • an itibarıyla türkiye cds primi de 2.70% düşmüştür.
 • bırakın borsayı, doları, cds'i, bugün türkiye'nin 10 yıllık tahvil faizleri bile hızla düşmeye başladı. millet gelecek 10 yıllık vadede dahi türkiye'yi daha güvenilir bulmaya başladı. bundan daha açık bir mesaj olamazdı.

  (bkz: http://www.worldgovernmentbonds.com/…ountry/turkey/)
 • gerçekten çok güzel bir tespit, haklılık payı yüksek.
 • hala mazbatayı reisin verdiğini düşünüyorlar. evet reis lütuf gösterdi mazbatayı verdi:))))