şükela:  tümü | bugün soru sor
  • türkiye olarak bildiğimiz gibi karanlık bir dönemden geçiyoruz. ekonomimizin ne olacağı meçhul, yarın okyanus ötesindeki bir deli kafasına esip bize sarar mı diye anksiyete krizine giren psikolojisi bozulmuş bir toplum olduk.

ekonomik olarak bu kadar kırılgan olmamızın sebepleri tartışılabilir ama bu durumda bile iktidarın oylarından çok bir şey kaybetmeyeceği açık.

peki böyle bir durumda bile iktidar bunu nasıl başarabiliyor? cevap açık; muhalefet yok. kk vasıfsız, tek amacı başkanlık koltuğunu korumak olan ve karizması olmayan oldu bittiyle parti başına getirilmiş birisi.

kk kendi seçmenini bile elinde tutamazken diğer parti seçmenini kazanmasını beklemek salaklık olur. başta sorduğumuz iktidarın başarısının sırrı ne sorusunun cevabı da bu.

politika ve karizma olarak karşılaştırırsak kk en fazla hacı murat olurken rte mercedes ayarında. durum böyle olunca seçmen batsa da çıksa da kaçacak parti bulamıyor atdan da inip eşeğe binmek istemiyor.

bu kısır döngü ancak karizmatik politikadan anlayan bir liderle kırılabilir. bu lider bana göre ekrem imamoğlu olabilir.

bana göre kk'dan nefret de etseniz ak partili de olsanız iktidarın içinize sinmeyen birçok politikası varsa imamoğlu'na bir şans verilmesi gerekiyor. nasıl ki rte belediye başkanlığıyla kendisini tanıttı imamoğlu da aynısını yaparak muhalefetin aradığı lider olabilir.

imamoğulu'nu tanımam etmem bu düşünceye şu videoyu izledikten sonra vardım. bu görüntülerden çıkardığım imamoğlu hemen olmasa da zamanla ak parti kesiminden de yüksek oranda oy alabilir.

ince'nin halkla buluştuğu videoları izlerken ekran başında 'cringe' dediğimiz olayı iliklerime kadar yaşıyordum imamoğlu'nda aksine izlerken hoşuma gitti. iletişim becerisi gayet yüksek, samimi ve anladığım kadarıyla çalışkan, boş durmuyor.

muhalif seçmen imamoğlu'nu sivriltirse bence hem muhalefeti hem de türkiye'yi beşinci günün şafağında düştüğü çukurdan kurtarabilir.
  • (bkz: kurtaramadı)
  • kılıçdaroğlu sayesinde imamoğlu diye birisinin varlığından haberdar olan bir şahsın beyanı.
  • mevcut chp'de karizması olan akp'den oy koparabilecek adam yok ve imamoğlu bunu başarabilir gibi duruyor ama imamoğlu muhalefeti iktidara taşısa bile ülkenin güllük gülistanlık olacağını düşünmek hata olur.

ama genel hatlarıyla katıldığım yazı.