şükela:  tümü | bugün soru sor
  • günümüzde oldukça yaygın şekilde kullanıldığı dile getirilen güçle yapılabileceklerdir.

sanayi devrimi öncesi oldukça etkili olabilmesine rağmen sanayi ve makineleşmeyle birlikte etkisi oldukça azalmıştır.

peki bir etkiye karşı direnebilme olarak adlandıracağımız bu güç ile neler yapılabilir?

mesela uzaya gidilebilir mi?

hiç sanmıyorum.

peki bir nesne kilometrelerce öteye fırlatılabilir mi?

bunu da hiç sanmıyorum.

tamam daha kolay bir şey söyleyeyim world's strongest man yarışmasında birinci olunabilir mi?

listeye baktım sanırım orada da işe yaramıyor.

peki bu kadar konuşulan güçle ne yapılabilir? bir ölçü birimi olarak neye tekabul etmektedir. bu kadar düşük etki gücü olmasına rağmen bunu bu kadar önemli yapan nedir?
  • bilimin açıklamış olduğu durumdur. adrenalin patlaması olarak da bilinir. organizma, çok acil, kendini tehdit eden bir durumla karşılaştığında , canını kurtarabilmek için fazla adrenalin salgılar. bu durum vücudun olağan kan akışını değiştirip, iç organlara pompalanan kanın sadece gerekli kaslara pompalanmasına yol açar. bu durum tabiki kasların gücünü artırır ve organizma içinde bulunduğu durumu bertaraf edebilir. kısa süreli bir güçtür, seni müsabakalarda şampiyon yapmaz, ama aniden yılan gördüğünde, normalden kat kat fazla refleksif şekilde irkilirsin ya, hani arkandan köpek koşarda normalden hızlı koşarsın ya, hani bir araba kazası atlattığında birşey olmasa bile bir kasılma olurya işte bu odur. ama ertesi gün aşırı bir ağrı, bir kasılma meydana gelir. sırt, bacaklar, boyun, anlamsızca ağrır. çünkü istemsizce aşırı kasılmış ve vücut dengesi değişmiştir.