şükela:  tümü | bugün
 • kaçak ya da imara aykırı yapıya af.
  geleneksel seçim aflarımız arasında yer alır ve genel af beklentileri yaratır.
 • vergi barışından daha ciddi daha büyük rantın affı. korkunç bir durumun sözlükte yeteri kadar ilgi görmemesi de enteresan. cüzi bir bedelle ihtilaf çözülecek demiş sayın bakan ama bu bedelin net tarifi olmazsa kimlere ne imtiyazlar tanınınır nasıl rüşvetler dönebilir varın siz hayal edin. şaka gibi ama şaka değil
 • tam yağma yapma suç işleme zamani oy için herşeye izin verilen döneme girmiş bulunmaktayiz.
 • imar affı'nın 21. yüzyıldaki şirinleştirilmiş adı. 90'ları hatırlamayanlar için özet: istanbul'daki at siki gibi çıkan ama etrafında örneği olmayan binaların neden hala varolduğunun sebebi.

  faciayla sonuçlanacak bir keriz silkme operasyonu, eğer yönetmelik ile bir şey değişmezse. söz konusu bedel arsa + inşaat birim maliyetinin yüzde 3'ü.

  anladığım kadarıyla yapı kayıt belgesi diye bir kağıt icat ediyorlar. bununla hali hazırda elektrik, su vb. aboneliği yapılmadıysa yapılmasına izin sağlanıyor. peki elinde arsa tapusu olup da bağlatamayan var mı? yok. zira önceki kanunlar buna zaten imkan sağladı şimdiye kadar. peki bu kağıt bunun dışında ne işe yarıyor? hiç bir fikrim yok. çünkü zaten belediye beyannamesine göre kira yardımı yapılıyordu.

  gelelim kat mülkiyetine, haşmet mahapları bunun için de ayrıca %3 istiyorlar. yani toplamda arsa + inşaat maliyetinin 6% sını vererek yapı kullanma izin belgesi'ne sahip olmadan direk mülkiyete geçebilecekseniz. bunun faydası ne? daireyi resmi şekilde satabileceksin, bankaya teminat gösterebileceksin vb. bildiğimiz iskan işte.

  bu durumda, kat mülkiyeti umrunda olmayan kimsenin sırf birinci durumdan dolayı alacağını sanmıyorum. sadece müteahhiti kaçmış olanlar vb. buna başvuracaktır. bir de hazine arazisi üzerindeki arsa mevzusu var o bildiğin gecekondu affı.
 • vergi kayıplarının engellenmesi ve arsa vasfından alınan emlak vergisinin yapı vasfından alınmasıyla devletin yaklaşık 50 milyar ekonomik fayda sağlayacağı af.
 • gecekondulara tapu verilmesi demek olan baris. devaminda altyapi hizmeti de gelecektir.
 • bu ülkede kurallara uymazsanız her zaman ödüllendirirsiniz.
 • peşin edit: gariban derme çatma ev yapan vatandaşla derdim yok, kanunla, adaletle derdim var.

  bu ülkede yasalara uyanların ne kadar çok zarara uğrayacağını, kanunlara uymayarak sonunda karlı ve haklı çıkılacağını, kanun koyucuların yaptığı kanunların aksine hareket ederek kendileri suç işleyip milleti suç işlemeye teşvik ettiğini, dolayısıyla
  gelmiş geçmiş en büyük haksızlık adaletsizliğe hoşgeldiniz.

  - ev almak için en ince kredi hesapları yapanlar, sıkıntı stres yapanlar,
  - 3-5-10 sene kredi yükünün altına girip bir dünya faiz ödemek zorunda kalanlar,
  - sırf kredi ödemek için sevmediği halde çalışmak zorunda kalanlar, hayatlarının bir kısmını ev için satanlar,
  - yıllar boyunca kiralık evde ev sahibi için çalışanlar, paraları boşuna gidenler
  - annesine babası ev alamayıp kendisi, çocuğuna geride ev bırakamayan garibanlar
  - imarlı, ruhsatlı bina yapmak için yüzbinlerce, milyonlarca tl imarlı arsa parası veren müteahhitler
  - kanunlara uygun ev yapmak için, proje çizdirip, ruhsat almak için uğraşan, bir dünya harç, vergi verenler
  - bütün birikimini ev almak için harcayanlar

  hepinize haksızlık yapıldı, kanunlara uydunuz diye çok zarara uğradığınız, haberiniz yok.

  bilmeyenler için anlatıyorum; yeni bir bina yapmak isteyenler; belediyenin imar planında konut alanı olan bir yerden imarlı bir arsa alır. imar kanununda bu yer için belirlenen kat sayısı, maksimum yükseklik, kullanım alanı gibi verilere uygun olarak binanın statik, mimari projeleri vs. projeleri çizdirilir. bu projeler belediyeye onaylatılıp bina yapı ruhsatı alınır. belli bir süre içerisinde yaptığınız binanın projeye uygun olup olmadığına bakılır uygunsa iskan belgesi-oturma izni verilir. verilen bu belgeyle bina ve kat resmiyet kazanmıştır. kat mülkiyet tapusu, altyapı hizmetlerinden yararlanmanız gerekir. özetle anlattığım bir dünya prosedür, iş gücü ve maliyeti var.

  imar kanununa göre imar yapma yetkisi belediyelere verilmiştir. imar planına göre imarsız yerde, konut imarı olmayan bölgede yapılaşma kaçak yapılaşmadır ve belediyelerin bunlara izin vermeyip yıkması gerekmektedir. bazen şov yapıp kaçak yapılaşmaya müsade etmiyoruz reklamları görmüşsünüzdür ama hikaye.

  gel zaman git zaman yıllarca belediyeler bunları yıkmamıştır, yıkamamıştır. yıkmadığı gibi bu kaçak binalara bina numarası, sokak ismi vermiş dahası şantiye su, su ve kanalizasyon hizmeti sağlamıştır, bir şekilde elektrik te almışlardır. istanbul, gebze, dilovası, düzce, bursa muhtelif ilçeler imarsız yapılaşmanın nadide örneklerindendir. hiç bir şekilde bırakın binayı kazı bile yapılamayacak sit alanı dahil, hazine arazisi, riskli afet alanı, orman arazisi, tarımsal alanlar vs. içerisinde milyonlarca vatandaş yer yurt edinip hayatını idame ettirmektedir. bu mahallelere muhtarlık, okul, sağlık ocağı vs. ilçe belediye hizmetleri sağlanmaktadır. ilçe belediyeleri sizin verdiğiniz emlak vergileriyle ve kaçak binadan aldığı vergilerle imarsız bu yerlere hizmet götürmektedir. en ilginci ilçe belediye hizmet için kiraladığı yerleri varsa hisseli parsel sahibine kira ödemektedir. yani bırakın belediyenin kaçak binayı yıkmasını, hizmet verip üstüne para verdiği yerler vardır.

  imar barışından önce imar kanununa bakalım;
  5237 s.lı türk ceza kanunu madde 184
  imar kirliliğine neden olma
  (1) yapı ruhsatiyesi alınmadan veya ruhsata aykırı olarak bina yapan veya yaptıran kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
  (2) yapı ruhsatiyesi olmadan başlatılan inşaatlar dolayısıyla kurulan şantiyelere elektrik, su veya telefon bağlantısı yapılmasına müsaade eden kişi, yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır.
  6) (ek : 29/6/2005 – 5377/21 md.) ikinci ve üçüncü fıkra hükümleri, 12 ekim 2004 tarihinden önce yapılmış yapılarla ilgili olarak uygulanmaz

  2004 te çıkarılan bu kanunla 2004 yılından önce kaçak binanız varsa resmiyet kazanmış oldu.
  2. maddeye göre ilçe belediyeleri kaçak binalara altyapı hizmeti götürdüğünden suç işlemişlerdir ama zaten 2015 kentsel dönüşüm torba yasasıyla beraber 2015 yılından önce kaçak binalara elektrik, su, telefon bağlanabilmektedir.2. madde hükümsüz kalmıştır.

  şimdi gelelim imar barışına; ayrıntıları tam ortaya çıkmasa da 31 aralık 2017 den önce kaçak bina yaptıysanız, fazla kat çıktıysanız hatta hazine arazisinde binanız varsa biraz para verip tapu alacak ve bu yıl sonuna kadar başvurduğunuz takdirde resmi binanız olabilecek. kaçak bina, kaçak kat cezaları affedilecek.

  bu ne demek biliyor musunuz? tarla vasfında bir yer alın, kendiniz alamıyorsanız birkaç arkadaşınızla hisseli parsel alın. hiç paranız mı yok boş bir hazine, orman arazisi gözünüze kestirin. kafanıza göre projesini yapın(ama depreme dayanıklı olsun)binanızı dikin. nasıl olsa 3-5 senede bir imar affı, imar barışı, imar kardeşliği vs. çıkar

  veya çatı katında mı oturuyorsunuz, dubleks daire yapın veya çocuğa 2 kat daha çıkın.

  hatta binanızı 2017 de yapılmış gibi gösterebilirseniz imar barışından yararlanabilirsiniz. müstakil villalar, çiftlik evleri vs. bile yapabilip tapusunu alabilirsiniz. (2017 yılında yapılmış gibi gösterip) bu saatten sonra imarlı arsa almak, ruhsatlı bina yapmak enayilikten başka birşey değil.

  diyeceğim şu; bu kadar fahiş ev fiyatlarının olduğu bir dünyada, kanunlarınızı uygulamadığınız, uygulayamadığınız, kendi koyduğunuz kanuna aykırı hareket edip suç işlediğiniz, üstüne kanuna aykırı hareket edenlere ödül verdiğiniz bir ortamda bırakın insanları kafalarına göre ev yapsınlar, madem öyle herkese izin verin, tam barış olsun iyi mi?

  bu modele göre isteyen kaçak bina yapsın, isteyen bedelli askerlik yapsın, ekonomimize milyarlarca lira ek gelirler gelsin. biraz da biz deli olalım bizim kahrımızı çeksinler. çocuklarımıza yaşayabilecekleri evler bırakalım o zaman iyi mi?
 • suç işleyenin ekonomik rant sağlamasıdır.
 • akp'nin bir numaralı temel taşı olan kanun.

  bir ülkenin yarısı da mı hırsız hak yiyici olur ya. buna oy verene de bundan yararlana da haram olsun.