şükela:  tümü | bugün
  • imax olayının 3d deneyimi yaşatan versiyonu. bu olay için özel olarak çekilmiş dinazorlu, ormanlı, denizli, böcekli vb kısa filmler dışında harry potter and the half-blood prince'ın bi kısmı 3d olarak izlenebiliyor.
  • (bkz: beowulf)
  • (bkz: avatar)
  • sinema sektörünün korsana verdiği en afilli cevaptır
  • bu teknoloji ile film izleyebileceğiniz salon istanbul'da sadece istinye park'da mevcuttur
  • keyiften ziyade gözlere ızdıraptır.
    salonda etrafta kaç tane insan gözlükleri çıkartıp gözlerini dinlendirdiğine şahit oldum.
    alt yazıya bakıyım derken film kaçıyor ayrıcana.
  • bu tür filmlerin, teknolojisi var olmayan sinemalarda gösterilme amacı sadece para tuzağıdır. bu tür sinemaların, "biz üç boyutlu film veriyoruz" diye insanları daha çok çekme amacıdır. ben türkiye'de* izlediğim hiçbir sinemada üçboyutlu filmin tadını alamadım arkadaş. en iyisi diyebileceğim film clash of titans'taki tanrıların toplanma sahnesiydi herhalde -öyle aklımda kalmış- (o da yeryüzünden kopuk bir mekan gösterdikleri için iyi gibiydi) ama geri kalan hepsi, bazı parçaların ana perdeden iki santim ileride gözükmesinden fazlası olamadı.

"ya ne olacağıdı?" diyecekseniz, sözlük görselindeki gibi dinazor bekliyorum lan.

dediğim odur ki, güzel ekipman yoksa üç boyutlu filmleri üç boyutlu göstermeye heves etmiş sinemalarda göstermek çok gereksizdir. sadece göz yorar. aldatmacadır. buna herhalde en güzel örnek avatar* olacaktır. filmin yarısını gözlüksüz izledim. gözlük gereken yerlerde gözlüğü altyazı okuma amacıyla taktım.
  • en güzel yanlarından birisi de asıl filmden önce onlarca fragmana maruz kalınmamasıdır.
  • pirates of the caribbean on stranger tides filmini izlediğim teknolojidir. ankarada kendisine ankamall afm sinemalarından ulaşılabilir. teknik boyuta girmeden bir izleyici olarak gözlemlerimi aktarmak isterim. öncelikle üç boyut konusunda türkiyedeki diğer tüm teknolojiler yalandır. hani şu normal sinemalarda ağır bir gözlük takıp izliyorsunuz ya (real 3d veya digital 3d gibi isimleri var) ondan bahsediyorum. 3d olayına en yaklaşmış teknolojidir imax 3d. diğerlerindeki gibi o ağır gözlükleri takıp ızdırap çekmezsiniz, ki diğerleri kesinlikle baş ağrısı yapıyor. gerçekten görüntü cam gibi ve filmdeki derinliği hissediyorsunuz. sadece sorun alt yazılarda çünkü filmin üzerine basamıyorlar sanırım alt yazıyı, farklı bir katmandan okumanız gerekiyor, perdenin büyüklüğü nedeniyle birde alt yazı takibi sıkıntı yaratabiliyor.
  • gereksiz ötesi bir teknoloji. iki gıdım derinlik hissi alıcam diye bütün filmi kafada zor duran hantal bir gözlükle izlemek bildiğin işkence.