şükela:  tümü | bugün
 • devlet babanın yurt dışından telefon satın almaya uranyum ihtalatı gözüyle bakarak ve hatta eşşeğin metabolizmasına advers etkilerde bulunacak sınırları nedeniyle vatandaşın yöneleceğini tahmin ettiğim, illegal olduğunu sandığım uygulama.

  (bkz: imei)

  malum bir kişi yurt dışına gittiğinde 2 yılda bir adet telefon getirebiliyor, onun da imesini türkiye'de (tib sanırım orası) kaydettirmek için 100 tl veriliyor. türkiye'ye ihtalat sırasında imeisi sisteme girilenler ve yurt dışından bireysel olarak getirilip sisteme kaydettirilenler dışındaki telefonların (mesela turistlerinki) yaklaşık birkaç haftalık kullanım sonunda tüm operatörlerce imei adresleri bloklanıyor ve kaydedilinceye kadar türkiyede kullanılmaz hale geliyor.

  şimdi bir sürü eleman da napacak yurt dışından telefon aldı geldi, burada fiyatı iki kat olabilir, ithalatçılar getirmiyor, piyasadan kalkmasına iki ay kala, bir üst modeli çıktıktan sonra yine fahiş fiyata getiriyor olabilir, bir tane getirip kaydettirmiş (2 yılda bi tane hakkını kullanmış), ikincisini de ikinci gidişinde çocuğuna veya eşine getirmiş olabilir. bu telefonu artık devlete 100 tl vererek de olsa kaydettirmesi mümkün değil.

  yapacağı belli, türkiye'de kullanılabilen, kayıtlı, çekmecede duran eski bir telefonunun imei'sini yeni telefona girdirttireek birisine. bu da dediğim gibi kimseye zararı olmasa da önerilmeyen ve kanunlarca suç olduğu öngörülmüş bir eylem olabilir. ama aynı devlet babanın yüzbinlerce telefonun ve kullanıcısı olan sıradan insanın peşine düşmesi
  mümkün değil. gittikçe yaygınlaşacak diye tahmin ediyorum.
 • internetten satın alınabilen bazı box larla yapılabilen işlem. kaçakçılığa girip girmediğini bilmem ama asıl kaçakçılık milleti bu işlere yönlendirenlerin yaptığıdır bence.
  eşşek yüküyle vergi koyup yurtdışından getirilen telefonları kol gibi kayıt paralarıyla öpmeye kalkarsan vatandaşında legal iş yapmaktan kaçar. bu kaçağın suçlusu da sensin.
 • eski telefonuma iki kez yapılmış eylem,bir sabah kalkıp da telefonu kullanım dışı görmek oldukça sinir bozucu. imei'mi çalmışlar,neyse ki faturanın ibrazı ile hallettik ama kendi suçum olmayan şey için tüm gün küfürler eşliğinde uğraştım.
 • legal ve illegal nedir? sistem acımasız vergiler ve mantık dışı yönetmeliklerle açıkça üç kağıtçılığa sürüklerse vatandaşta kaçak sigara alır kaçak mazot alır yurtdışından yarı fiyata aldığı telefonuna imei atar. hiç kusura bakmayın. tamam millet telefon ticareti yapmasın iyi güzelde hangi mantıkla iki senede bir kayıt hakkı veriyorsun sen? mesela senede iki kayıt hakkı olsa insanlar yine bu işin ticaretini yapamaz. ayrıca yönetmelikte şöyle bir durum var siz yurtdışından telefon alıp kaydettiriyorsunuz vergisini ödüyorsunuz ama biri kaza rıza sizin imei'nizi kopyalarsa kopyalanan telefonda sizin telefonunuzda kaçak durumuna düşüyor (bizzat btk yetkilisi tarafından mevzuatta böyle bir açık olduğu söylendi tarafıma) gidin yapın kardeşim, imei atın güle oynaya kullanın. hapismiş cezaymış vay anasını sanki kutucuklara milletin parasını dolduruyoruz be!
 • galaxy s4 de degistirince telefonu elime alirmiyim diye merak ettirendir.
  (bkz: eksisozluk gece ekibi)
 • yasal olmayan cezası olan olay.
  iphone 2g den sonraki cihazların imei değişmiyor. ama iphone cihazınızın imei başka bir cihaza klonlanabiliyor. bu durumda da cihazı aldığınız yere götürmek yada btk'ya başvurmak gerek.
 • piyasada telefonun modeline göre 150-200tl'lere kadar kakt.. ehem yapılan işlem.

  arkadaşımın çinden aldığı telefona karın tokluğuna yaptıktan sonra öğrenmem "layn 0_o" tepkisine neden olmuştur.
 • son imei kayıt zamlarından sonra bu piyasayı canlandıracaktır.
 • özellikle son yapılan güncellemeden sonra, 600 tl vermek yerine, kullanıcıların sıkça başvuracağı eylem.
 • samsung a7 2018 modele yapılıp yapılamadığını merak ettiğim işlem. bu konuyla ilgili bilgi sahibi yazarlardan yardım bekliyorum.