şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yurtdışından alınmış mobil cihazların türkiye'de kullanılabilmesi için imei numaralarının telekomünikasyon kurumu tarafından kayıt altına alınması işlemi.

  eğer ki yurtdışında getirilen bir mobil cihazın imei kaydı yaptırılmazsa en fazla 3 haftaya kadar kullanılabilir.

  türk pasaportu ile son bir ay içinde türkiye'ye giriş yapmış türk vatandaşları kayıtlarını turkcell/vodafone/avea gibi hizmet noktalarından 10 tl karşılığında yaptırabilirler.

  türkiyeye yabancı pasaportları ile giriş yapmış türkiyede ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşlar pasaport ve ikametgah belgesi ile kayıtlarını yaptırabilirler.

  türkiyede ikamet etmeyen yabancı uyruklu turist/gurbetçiler ise mobil cihazlarını 6 aylığına sadece tek bir numaraya kayıt ettirebilirler.
 • bu işlemi internette ücret karşılığı yapan dolandırıcılara aldanmayın sakın. genelde sahiplerinden habersiz ve izinsiz olarak elde ettikleri pasaportlar üzerine sizin imei kaydınızı yapıyorlar ve sahibi bu pasaporta bir süre sonra kayıt yapmak istediğinde bu hakkı kullanmış olduğu bilgisini alınca itiraz edip, kaydı sildiriyor. dolayısıyla pasaport kaydı yapıldıktan 6,7 ay sonra dahi telefonunuz kayıt dışı görünerek kapatılabiliyor! ben kaydettirdim, tavsiye ederim vs.. diye bu dolandırıcılara referans olanlara aldanmayın sakın!
 • btk'nin almış olduğu karar gereğince artık 100 tl ücret karşılığında yapılacaktır.
 • soygunculuk!

  btk'nın imei numaralarını kayıt alması ilk başta tüketici lehine bir uygulama olarak lanse edildi. imei numaraları kayıt edilen cihazlar artık çalındıklarında btk cihazın iletişimini kesecekti. tabi bunun için de türlü hile hurda bulundu. en basiti artık işe yaramayan ve kaydı yapılmış bir telefonun imei no'su klonlandı ve kaydın arkasına geçilmiş oldu.

  yani hırsız hırsızlığını kolaylıkla yapabiliyor. dijital olan her şey kırılabiliyor.

  fakat siz normal bir vatandaşsanız ve yurtdışında insani fiyatlara bir cihaz aldıysanız, bunu ülkede kullanmak istediğinizde devlet size diyor ki, hayır bu telefonu yurtdışından almışsın ve sadece 2 yılda bir alabilirsin. eğer 2 yıl içinde aldıysan cihazın imei'sini kaydettiremezsin.
  he diyelim ki 2 yıl içinde 1 tane hakkını kullanacaksın onun için de 100 lira para vereceksin.

  bu uygulamanın ne anlama geldiğini ve sonuçlarını anlamak için deha olmaya gerek yok.

  bu uygulama ile resmi ithalatçılar türkiye'de cihazları 2 katı fiyata satabiliyor.
  yani siz tek başınıza bir tane telefon getirmeyin burdan alın ki zengin biraz daha zengin olsun.
  sizin devlet olarak böyle bir kısıt getiriyorsanız piyasayı da düzenleme zorunluluğunuz var. kimsenin telefonunu çalmayan, kimseye zarar vermeyen bu adamlar yanında getirdikleri telefonu kaydettirmek için neden 100 lira veriyor. 2. telefonu getirdiğinde madem size göre bu ticaret sayılıyor, versin vergisini kullansın neden izin vermiyorsunuz?

  yani, yine hırsız hırsızlığını yapıyor.
 • resmen soygun haline gelmiş olay.bir pasaporta iki senede bir kayıt yapabilmek yetmezmiş gibi bir de nerden sömürürüz mantığı ile 100tl vergi ortaya çıkmış.
 • dünyanın en geri kafalı uygulamasıdır. gümrük vergisinin telefon versiyonu gibi bir şeydir. devletin kendi vatandaşını oldukça fakir bırakma insiyatifinin son halidir. amerikadan uygun, çağdaş, olması gerektiği fiyatına aldığınız ürünü kullanmak için devlete 100 lira ödemenizi gerektiren sistemdir. bunu da geçtim, her pasaporta alcak 2 yılda bir kere kayıt yapılabilmektedir. ulan dangalak, zaten parasını alıyorsun, kaç kere getirtceğime neden karışıyorsun? belki benim işim telefonlarla ilgili, belki 6 ayda bir yeni çıkan telefonları alıp üzerine uygulama geliştirmek istiyorum? belki türkiye'de olmayan bir telefon alacağım (2010 sonunda yurtdışından getirdiğim telefon hala türkiyede yok örneğin)? önce bunların cevabını vermesi gereken, btk'dan çıktığı için şaşırmadığım gereksiz sistem.
 • artık http://www.turkiye.gov.tr/ portalından e-devlet şifresi ile yapılabilen işlem. hem bu sayede gsm bayisinin evrakları kaybetmesinin de (bkz: piç etmek) önüne geçilebilir. 100 tl lik makbuz elinizde dursun. ad soyad tc no tel no pasaport no giriş tarihi kısımlarını doldurun. verilen başvuru nosunu da yazıverin bir kenara. ön kaydınız tamamdır.
 • düşük fiyatlı telefonlar için 100 lira vergi alınması saçma geldi bana. yani belli bir fiyat sınırının altı/üstü şeklinde oranlanmalıydı bence bu ücret. 2bin liralık telefonu olan da 100 lira ödüyor, 300 liralık olan da.

  bunların dışında, ben de elimdeki galaxy s3 için kayıt yaptırmayı planlıyorum bir tanıdığımın pasaportunun üzerine. elimde sadece cihaz var, faturası falan yok. fatura gerekiyor mu bu işlem için ? bilgili yazarlara selam eder, mesaj kutumu yeşillendirmelerini rica ederim.
 • 11 aralık 2012 itibariyle başarılı bir kayıt için yapmanız gerekenler: - türkiyeye giriş tarihi 30 günü geçmemiş bir pasaport bulmak ya da bizzat bir yerlere gidip gelip işlemi kendi pasaportunuz üzerinde halletmek.
  - vakıfbank ya da anlaşmalı diğer bankalara veyahut da herhangi bir vergi dairesine giderek 100 tl'lik vergiyi bir güzel yatırmak. burada ihtiyacınız olan şey pasaport sahibinin tc kimlik numarası, telefonun imei numarası ve kullanmak istediğiniz hattın telefon numarası.
  - bir sonraki adım pasaport sahibinin e-devlet şifresi ile online olarak btk'ya "ben paramı yatırdım, al kardeşim bu da bilgilerim" diyerek istenilenleri kaydettirmek. bu işlemi herhangi bir operatör merkezden yaparsanız 30 tl gibi abuk, gereksiz bir para istiyorlar, hiç anlamı yok. o kadar para yatırdınız, pasaport buldunuz, bir (bkz: e-devlet şifresi) almak en kolayı. ptt'den 2 lira.
  - kaydınızı yaptırdınız, eğer telefon iphone 5 ise bir nano-sim almanız lazım ki bunun için de hattın size ait olması gerekiyor, onu da alın. en kötü ihtimalle 48 saat içinde yeni telefonunuzu güle güle kullanın. bitti.