şükela:  tümü | bugün soru sor
  • su ana kadar abd'de, almanya'da, ingiltere'de, avustralya'da, tayland'da, birlesik arap emirlikleri'nde hep sim kart alip kullandim telefonumu. hicbir sorun cikmadi.

simdi ogrendim ki, kendi ulkemde bu isi yapabilmem icin, 115 lira para odemem lazimmis ! bunun ucari kacari da yok, hani yabanci pasaportla giris yapsam da birsey degismiyor. o para o-de-ne-cek.

devletin resmi gecim kaynagi soygunculuk ve haramilik olunca neler olacagini gormek isteyenler icin cok ogretici bir uygulama valla.
  • soygunculuk!

btk'nın imei numaralarını kayıt alması ilk başta tüketici lehine bir uygulama olarak lanse edildi. imei numaraları kayıt edilen cihazlar artık çalındıklarında btk cihazın iletişimini kesecekti. tabi bunun için de türlü hile hurda bulundu. en basiti artık işe yaramayan ve kaydı yapılmış bir telefonun imei no'su klonlandı ve kaydın arkasına geçilmiş oldu.

yani hırsız hırsızlığını kolaylıkla yapabiliyor. dijital olan her şey kırılabiliyor.

fakat siz normal bir vatandaşsanız ve yurtdışında insani fiyatlara bir cihaz aldıysanız, bunu ülkede kullanmak istediğinizde devlet size diyor ki, hayır bu telefonu yurtdışından almışsın ve sadece 2 yılda bir alabilirsin. eğer 2 yıl içinde aldıysan cihazın imei'sini kaydettiremezsin.
    he diyelim ki 2 yıl içinde 1 tane hakkını kullanacaksın onun için de 100 lira para vereceksin.

bu uygulamanın ne anlama geldiğini ve sonuçlarını anlamak için deha olmaya gerek yok.

bu uygulama ile resmi ithalatçılar türkiye'de cihazları 2 katı fiyata satabiliyor.
    yani siz tek başınıza bir tane telefon getirmeyin burdan alın ki zengin biraz daha zengin olsun.
    sizin devlet olarak böyle bir kısıt getiriyorsanız piyasayı da düzenleme zorunluluğunuz var. kimsenin telefonunu çalmayan, kimseye zarar vermeyen bu adamlar yanında getirdikleri telefonu kaydettirmek için neden 100 lira veriyor. 2. telefonu getirdiğinde madem size göre bu ticaret sayılıyor, versin vergisini kullansın neden izin vermiyorsunuz?

yani, yine hırsız hırsızlığını yapıyor.
  • kayıt için operatörlere para ödemeden işlemi anlatıyorum amme hizmeti için.

1.e-devlet şifresi yoksa ptt'den alınır. artık garanti, denizbank ya da iş bankası internetten de alınabilir deniyor. ben ptt'den aldım.

2.ilk giriş yapılır ve şifre değiştirilir. burada mail ve telefon doğrulaması yapmanızı öneririm bi daha uğraşmamak için.

3.sağ üstteki arama ekranına imei yazın ve çıkan önerilerden imei kaydını seçin.

4.açılan ekranda pasaport no, yurda giriş tarihi, imei numarası gibi bilgileri girin. nüfus cüzdan seri no da sorulduğundan onu da hazırda bulundurunuz.

5.altta ödeme için garanti ve iş bankası internet şubelerine direkt link var. şubeye girince otomatikman o ekrana yönlendiriyor. adres, hesap vs seçtikten sonra 131,5 tl ödemeyi yapıp onaylıyorsunuz.

6.e-devlet ekranına geri dönüp back ile kontrolü yapın, onayı göreceksiniz. size onay no veriyor ve telefonu kullanabilirsiniz diyor.

7.işlem bu kadar, operatöre vereceğiniz 20-30 tl ücretle de yemek yiyin, beni hatırlayın.
  • turkiyeye yasal olmayan yollarla sokulmus satilmaya calisan telefonlar icin faydali olsa dahi ucreti cok pahali olan bir uygulamadir.
    hele benim gibi turkiyede yasamayip, tatile gelen ve yurtdisindan alinmis telefonu normal turk hatti ile kullanmak isteyenler icin iskencedir.
    burda yasamiyorum, 10 gun sonra geri donuyorum, telefonumu kullanmak icin 115 lira yatirayim, oldu canim! bir de bilgi teknolojileri kurumunu arayinca telefondaki kisinin, o zaman turk hattinizi kullanmayin ya da turk hattinizi baska bir turk telefonuna takin diyerek cozum sunmasi (sanki ben bunu bilmiyor ya da dusunmuyormusum gibi) daha da sacmadir. arkadasim ben burada yasamiyorum ki telefonumu kaydettireyim, her seyim de belli, ikametim ivirim zivirim, geri donecegim vs, bence buna bir cozum bulunmasi gerekir. sacmalik otesi. ne diye vereyim o kadar parayi?
  • türk olmaktan nefret etmemin milyonlarca sebebinden birtanesi. bu kadar vatandaşına düşman bir devlet olamaz.. sonra neden milliyetçi değilsin? neden olayım ki.. türk kanı asil kan diye yıllarca okullarda kafamızı yıkadılar. ne asil kanı yahu, bildiğin kansız bunlar!!!
  • 2014 itibariyle özetliyorum:

1- ptt'ye gidiyon 3-5 liraya e-devlet şifresi alıyon, nüfus kaadınla gitmen lazım. zaten e-devlet şifren hesabın varsa önceden, onunla oluyo : ) o zaman 1. maddeye gerek yok.

2- bi bankaya gidip tc kimlik no ile ve telefonun imeisini de verilecek dekonta yazdırıp, 120 kaat civarı para yatırıyon vergi olarak. bi tek garanti bankası bunu online yapmayı sağlamış.

3- e-devlet.gov.tr gibi bi yere gidip 1'de aldığın geçici şifre tc kimlik no ile hesap oluşturup, imei kaydet işlemine gidiyon

doğru link: https://giris.turkiye.gov.tr/giris/gir

4- burda pasaport no'nu giriyon, imei numaranı giriyon olay bitiyo. 2'de yatırdığın vergi aslında anında sistemden güncelleniyor, yoksa o imei girme aşaması açılmıyor. onu yapman veya yaptıysan 5-10 dk beklemen gerekiyor.

sistem vergiyi yatırıp yatırmadığını tc kimlik no ve imei numarasıyla kontrol ediyor. pasaport numarasından da yurda giriş tarihinden bu yana 60 gün geçmiş mi ona bakıyor. eskisi gibi pasaport fotokopisi yok efendim telefon imeisi içeren fatura falan gibi evrak işi yok. 2 takvim yılında tek bir telefon kaydedebilirsin, yurda girişten sonraki 60 gün içinde.
  • aklimdan gecen kufur turlerini yazsam yeni ufuklar actiracak, felsefeler gelistirtecek durumda olmama sebep olan bok işlem.

lan allahsızlar, gitttim 115 tl yatirdim pisi pisine. ikametgah dediniz aldim, emniyetten giris belgesi al dediniz gittim aldim, e-devlet sifresi dediniz bi tarafiniza girsin islemi siz yapacaksaniz ona ne gerek var dedim bi bok biliomus gibi cemkirdiniz. girisi turk pasaportuyla yapmadim, suresi gecmis uzatmadim, pasport istiyosan ahanda bu var kaşeside var dedim, vatandasliginizi ispatlamaniz lazim dediniz. oglum nufus cuzdanim ne haltima yariyo dedim..sen gerizekalisin triplerine girdiniz. hata benim hatam acelem neydide göt kadar havzada kayıtla ugrasiyorum. sabret bikaç gün dön memleketine orda yaptır. burdan duyrulur havza turkcell tim'in isletmecisi bir halttan anlamayan bir morondur.

kayit yaptirmak isteyenlere tavsiyeler:
    -turk pasaportunuzla giris yaptiysaniz, maliyeye harcinizi yatirip kaydinizi e-devlet sifrenizle kendiniz halledin. telefoncuya ihtiyac yok.

-yabanci pasportla giris yaptiysaniz, harcinizi yatirin, ikametgah alin, emniyetten giris kaydi alın. gidin adam gibi, büyük bir abone merkezinde isleminizi sorunsuz halledin. yoksa ağız burun dalmaniza sebep olacak insanlar cikar karsiniza. olmayan tc pasportunuzu isteyenlerede istediginiz kufuru edin.

-uc bes hafa tatile geldiyseniz idareten bi telefon bulun, kayitla falan ugrasmayin degmez.
    surekli giris cikislariniz varsa dusun pesine.

not: konsolosluklara secim sandigi yerlestirmeyi biliyosun akepe. yurt disinda yasiyan vatandaslarininda haklari var. ozel durum kayitlari icin bir yasa cikarmak zorundasin!
  • soyle bir ibislik var internet kaydi adina:

1) http://www.mcks.gov.tr/tr/konudetay.php?bkey=40 adresinden okuyorsunuz
    2) ziraat bankasindan, tkcn ile harci yatiriyorsunuz (tckn onemli) - imei numarasi yaninizda olsun cihazin
    3) e-devlet sifresiyle giris yapip basvuruyu yapiyorsunuz
    4) sonra http://www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php adresinden sorgu yapiyorsunuz ve uzunca bir sure "cihaz gecici olarak kayit altindadir; evraklari kontrol ediyoruz" gibi bir sonuc geliyor karsiniza

bu demek degil ki kayit gerceklesmedi. genelde, basvuruyu muteakip 48 saat icinde telefon kayit altina aliniyor. emin olmak icin basvurudan 48 saat sonra btk'nin cagri merkezini (0312-232-2323) arayip imei numarasini kontrol ettirin. "kayit altinda" teyidini aldiktan sonra turkcell/vodafone/avea'ya gidip simkart degisikligi yapabilir, ya da kart hali hazirda yeni telefona uygun ise cihaza takip kullanmaya baslayabilirsiniz.

e-devlet, sistemi guzel oturtmus; ama uygulama sonrasi musteri bilgilendirmesinde afallamis.

olsun, bu da bir baslangic.

hayirli traslar.
  • dünyanın en geri kafalı uygulamasıdır. gümrük vergisinin telefon versiyonu gibi bir şeydir. devletin kendi vatandaşını oldukça fakir bırakma insiyatifinin son halidir. amerikadan uygun, çağdaş, olması gerektiği fiyatına aldığınız ürünü kullanmak için devlete 100 lira ödemenizi gerektiren sistemdir. bunu da geçtim, her pasaporta alcak 2 yılda bir kere kayıt yapılabilmektedir. ulan dangalak, zaten parasını alıyorsun, kaç kere getirtceğime neden karışıyorsun? belki benim işim telefonlarla ilgili, belki 6 ayda bir yeni çıkan telefonları alıp üzerine uygulama geliştirmek istiyorum? belki türkiye'de olmayan bir telefon alacağım (2010 sonunda yurtdışından getirdiğim telefon hala türkiyede yok örneğin)? önce bunların cevabını vermesi gereken, btk'dan çıktığı için şaşırmadığım gereksiz sistem.
  • 11 aralık 2012 itibariyle başarılı bir kayıt için yapmanız gerekenler: - türkiyeye giriş tarihi 30 günü geçmemiş bir pasaport bulmak ya da bizzat bir yerlere gidip gelip işlemi kendi pasaportunuz üzerinde halletmek.
    - vakıfbank ya da anlaşmalı diğer bankalara veyahut da herhangi bir vergi dairesine giderek 100 tl'lik vergiyi bir güzel yatırmak. burada ihtiyacınız olan şey pasaport sahibinin tc kimlik numarası, telefonun imei numarası ve kullanmak istediğiniz hattın telefon numarası.
    - bir sonraki adım pasaport sahibinin e-devlet şifresi ile online olarak btk'ya "ben paramı yatırdım, al kardeşim bu da bilgilerim" diyerek istenilenleri kaydettirmek. bu işlemi herhangi bir operatör merkezden yaparsanız 30 tl gibi abuk, gereksiz bir para istiyorlar, hiç anlamı yok. o kadar para yatırdınız, pasaport buldunuz, bir (bkz: e-devlet şifresi) almak en kolayı. ptt'den 2 lira.
    - kaydınızı yaptırdınız, eğer telefon iphone 5 ise bir nano-sim almanız lazım ki bunun için de hattın size ait olması gerekiyor, onu da alın. en kötü ihtimalle 48 saat içinde yeni telefonunuzu güle güle kullanın. bitti.