şükela:  tümü | bugün
  • doğrudan başlığının olmamasına şaşırdığım kayıtlı ımeı'yi başka bir telefonun koduna entegre edilecek şekilde işlenmesi yöntemidir. kesinlikle yasal bir işlem değildir. fakat yakalandığınızda benim bildiğim herhangi bir yaptırım vs yoktur. en kötü telefonunuzu kara listeye alabilirler, fakat yeniden imei'yi değiştirebilirsiniz.

öncelikle imei'nin temel amacı telefonu eşsiz bir şekilde takip edilebilmesini sağlamaktır. eğer ki siz telefonununuz imei'sini bir şekilde değiştiriyorsanız bunu engellemiş oluyorsunuz.

peki neden imei klonlama işlemi yapılır ki sorusunun cevabı da basit?

1500 tl harç

eski bir telefonunuzun imei'sini yeni yurt dışından aldığınız telefonunuza işlerseniz, bunun tespiti btk tarafından da yapılması zor olacaktır. çünkü yeni telefona işlediğiniz ımeı'den başka o ımeı'yi kullanan kişi yok. fakat btk'nın bunu tespit için başka yöntemleri var mıdır bilemiyorum tabi. ama dediğim gibi kesinlikle yasal bir yöntem değildir.

peki bu işlemi yapmak kolay mıdır?
    evet oldukça kolaydır.
  • apple için söylemek gerekirse, imei klonlamak, iphone 3g den sonraki iphone'larda imkansızdır, aksini iddia eden herkes yalan söyler, öyle veya böyle jailbreak vs. ile geçici olarak değiştirildiği iddia edilse de, fabrika çıkışında kalıcı olarak hard coded olan imei numarası, de-ğiş-ti-ri-le-mez.

android telefonlardaki durumu bilemiyorum
  • yurtdışından gelen telefonları işletmek için taze pasaport ve 1500 tl kayıt ücreti gerekirken, telefoncular bu işlemi total 40 liraya yapmaktadır (2019 temmuz tarifesi). ihtiyacınız olan tek şey kullanmadığınız eski telefonunuz. onun imei numarasını yeni telefona aktararak işi çözüyorlar. devletin vergi vermekten bıkan, pardon kaçan, kendi vatandaşını öpmesine karşı aziz milletimiz tarafından geliştirilen illegal bir yol.
  • android telefonlarda yapılması oldukça kolay bir işlemdir. bunun tek dezavantajı telefonun imei kodu değiştirilmiş olacağı için üretici tarafından gereken güncellemeler konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz, garantisine hiç girmiyorum zaten(gerçi garantiyi kim takıyor oda ayrı mesele)

btk yada herhangi bir devlet kurumunun bunu tespit edebilmesi imkansızdır. ha şöyle yapabilirler kullanılmayan eski telefonların imei kayıtlarını devre dışı bırakabilirler. buna bir ek süre verirler, o süre içersinde imei klonlanacak telefonunuza çıkma bir sim kartı takıp bir kez sms atmanız o telefonun imei kodunun geçerli olmasını sağlar. böylece bozuk yada eski telefonunuzun imei kodu korunmuş olur, olabilesi yeni telefon için de imei yedeğiniz hep durur.

edit: tabi ki imei dediysek tuşlu telefonların imei'sinden bahsetmiyorum.
  • yasa dışı olarak bir telefonun imei numarasının başka cihaza kopyalanması.

yeni yasaya göre bir defalığına 250 tl karşılığı affedilecek. açıklama bu yönde

ancak konu o kadar muğlâk ki az önce btkyı arayıp sorduğumda "o konu çok yeni ve muğlak. bilgi veremiyoruz" dendi

yasa çıkmış, ne açıklayan doğru düzgün açıklıyor, ne bunu uygulayacak kurumun haberi var.

yasa var nasıl uygulanacağı belli değil

sadece kopyalanan telefon mu faydalanacak, kopyalayan mı, yasadan sonrakiler geçerli mi değil mi?

tam da burası türkiye durumu

https://youtu.be/ut8mifh88i8
  • annemin kullandığı nokia 1100 telefona gelen mesajla imei numarasının klonlandığını öğrenmiş olduk. telefonun faturası yok ve annem bu telefondan başkasını kullanamamakta. klonlanmış telefon için ne yapılabilir? bilgisi olanların yardımını bekliyorum.
  • yapılacak birşey yok.

eğer fatura olsa idi ve faturada ımeı yazsa idi, fatura ile başvurup telefonu actirabilirdiniz. ama şu an için o telefon kapanacak ve kullanamayacaksiniz ondan sonra.
  • iphone 7 kullanıyorum ve 2 kere başıma geldi bir yıla yakın aralıkla, apple ilkinde düzeltti ama ikincisini düzeltemediklerini bana aynı telefonun yenisini vereceklerini söylediler, iyi mi oldu kötü mü oldu bilmiyorum ama iphone'na olmadığı doğru değil gayet de oluyormuş.
  • iphone 7 telefonumun başına gelendir. imei klonlandığı için şu anda kullanamıyorum. garantisi yok fakat faturası var? tek numaraya açtırmak gibi bir çözüm var ama bunu istemiyorum. nasıl bir işlem yapılabilir acaba?

not: uygun bir cevap alındığında imha olacaktır.