şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sizce de ilginç değil mi? 14 mayıs 2013, imf'ye olan 23.5 milyar dolar borcun son taksidi olan 422 milyon dolar ödeniyor ve sonra türkiye ekonomisi her geçen gün serbest düşüşe geçiyor ve günümüze kadar da önü alınamıyor.
  imf'den kredi alan ülkelerin uyması gereken şartlardan bazıları;

  -belediye harcamaları ile belediye gelirleri arasında doğru orantı,

  -nereden buldun yasası. bakanların yolsuzlukları, tayyip'in para sıfırlamaları bu tarihten sonra oluyor.

  -örtülü ödenekte limitler. yani yok öyle 800 milyon liralari harcayıp da açıklamasını yapamamak.

  -plan ve bütçe komisyonunda yine devletin gelirine göre orantı kurulması. yani yok öyle milyarlarca dolarlık saray yaptırıp, her ay milyonluk masraflar. yok öyle saçma sapan işlere para ayırma. buradan da eğitim, sağlık reformları akp'nin değil baya baya imf zoruyla yapıldığını anlıyoruz. çünkü sonrası felaket.

  2013 sonrası satyıştay (meclisin ve devletin gelir ve giderlerini denetler) resmen çalışamıyor. raporlar ya yok ya da muhalefet vekillerine bile açıklanamıyor.
  arkadaşlar bakın bu kadar tesadüf sizce de fazla değil mi? normalde bir ülke borç ödemekten kurtulunca, yaydan ok gibi firlaması gerekmez mi?

  benim bu işten anladığım, rahat çalamadıkları için imf borcu ödenmiştir. sonrasında da halkı resmen gerizekalı yerine koymuşlardır. sonra gelsin kupon arazilerden komisyonlar, damatlara atv, ahaber satın almalar, ziraat bankasından kredi çektirip doğan medyasına el koymalar. bunları imf'ye borç varken yapamazlardı.

  yani inanılmaz zamanlardayız. bence ileride bu dönem okullarda çocuklarımıza utançla, ibretle, nefretle anlatılacak