*

şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: imge kitabevi)
 • (bkz: imge)
 • adı çoğu kez imge yayınları, imge yayınevi, hatta imge kitabevi yayıncılık şeklinde yanlış söylenen, tarih ve sosyal bilimler ağırlıklı yayın yapan, ama aynı zamanda misal can dündar'ın bütün kitaplarını da yayınlayan ankara merkezli ve kara kedi logolu yayınevi. 2005-2006 yıllarında imge öyküler adıyla bir dergi de yayınlamıştır.

  ankara, istanbul ve bodrum'daki imge kitabevleriyle, başka yayınevlerinin kitaplarını da satan online kitap satış sitesiyle ve imge dağıtım'la bir bütün oluşturmaktadır. yayınevinin doğum yeri ankara konur sokak'ta mülkiyeliler birliği'nin bitişiğinde açılan, bugün aynı yerde bulunan imge kitabevi'nden çok daha küçük olan ilk imge kitabevi'dir. bu küçük kitabevinin 1980'lerde ankara'da üniversite okumuş pek çok insanın hayatında taksitli kitap satışlarıyla edindiği bir yer vardır.

  yayınevinin kurucusu ve sahibi refik tabakçı, genel yayın yönetmeni şebnem çiler tabakçı, editörü yazar-şair-çevirmen nafer ermiş'tir.

  (bkz: imge kitabevi) (bkz: dost kitabevi vs imge kitabevi) (bkz: imge com tr)

  imge kitabevi yayınları'nın kendi sitesindeki resmî tanıtımı şu şekildedir:

  ======alıntı=====

  1984 yılında kurulan imge, 1987 yılı sonunda imge kitabevi yayınları olarak kitap üretimine başladı. temel metinlerin önemli bir bölümünü dilimize kazandırırken bir yandan da türkiye'nin ve dünyanın güncel ve tarihsel sorunlarını irdeleyen, değişik disiplinlerden, çok çeşitli bakış açıları taşıyan yazarların yapıtlarını okurlara sundu.

  imge kitabevi yayınları; siyaset, insan bilimleri, felsefe, tarih, mitoloji, edebiyat, sanat alanlarında gerek genel okuyucuya gerek yükseköğrenim öğrencilerine gerekse uzman araştırmacılara yönelik eserler yayımlıyor.

  imge kitabevi yayınları yayın kurulunun kitap seçiminde göz önünde bulundurduğu temel ilke, yayımlanacak kitapların alanında yenilikçilik, geliştiricilik ya da özgün katkı niteliklerini taşıması, ama okunmalarının özel uzmanlık gerektirmemesi.

  imge kitabevi yayınları'nın yayımlayacağı eserlerde belirli bir siyasal yaklaşımın benimsenmiş olması yönünde bir anlayış yok, ama gözetilmesi istediği birtakım ilkeler var. imge kitabevi yayınları ırkçı, ayrımcı, cinsiyetçi, baskıcı söylemlere dayalı ya da böylesi söylemleri kullanan kitapları yayımlamıyor; siyasal, kültürel, dinsel her türlü aşağılayıcı dilsel öğelerin ayıklanmasını titizlikle istiyor.

  imge kitabevi yayınları geniş halk kesimlerinin yaşama koşullarının, ekonomik durumunun, kültür düzeyinin iyileştirilmesine yönelik araştırmaları özendiriyor, destekliyor; toplumun sivil örgütlenmesini geliştirici, ufuk açıcı arayışlara gerek yayıncılık alanında gerekse toplumsal, siyasal tüm ortamlarda katkı sağlamaya çalışıyor. imge kitabevi yayınları gerek yazı gerek çeviri dilinin türkçenin anlatım olanaklarını genişletici, geliştirici bir anlayış taşımasını gözetiyor, “arılık”tan çok “duruluk”u yeğliyor.

  http://www.imge.com.tr/imge.php

  ======alıntı=====
 • can dündar'ın kitaplarını basan yayınevi. artık o kadar özdeşleşmişler ki logosundaki kara kediyi çıkarıp can dündar'ı koysa sırıtmaz yani. *
 • kimse kusura bakmasın da, bir elinkileri geçse, iki elin parmaklarını bulmaz bastığı çok iyi kitap sayısı. bence alelade bir anadolu yayıncısı, ankara üniversitelerindeki hocaların bir vakitler üniversite matbaasından falan basılmış kitaplarını, mülkiyeliler'de otururken "yau şu senin kitabı versene biz basalım" diye toplayıp hem hocaya hem kendine düzenli gelir sağlayan bir taşra kitapçısıdır. tamam kötü değil belki ama çok övülecek bir yanı da yok. üstelik bütün kitapları da fahiş pahalı.
 • kendi bastığı kitabı kendi iş yerinde internet üzerinden satış yapan idefix, kitapyurdu gibi sitelerden daha pahalıya satmakta...
 • metallica tüm şarkı sözleri isimli güzide eserin de yayın evidir.
 • stüdyo imge dergisiyle ve bu derginin yayınladığı, şarkı sözü derlemeleri dahil çeşitli müzik kitaplarıyla (bkz: stüdyo imge yayınları) ilgisi bulunmayan yayınevi. hayır sonuçta onlar da bu memleketin güzel dergileri, kitapları. onları da dışlamayalım. ama imge kitabevi yayınları'nın başka, stüdyo imge yayınları'nın başka olduğunu da bi bilelim. karıştırmayalım.
 • son altı yıldır kullanılan, sevgi böceği genç kızın hatıra defteri -ya da- kafası karışık ninenin kırkyama battaniyesi tadındaki (her iki durumda da çocukça), sözümona "pop-art" kapak tasarımlarının artık iyice kabak tadı verdiği, ankara'nın neredeyse otuz (30) yıllık değerli yayınevi-kitabevlerinden...

  yayımladıkları kitapların içeriklerine yakışan olgun tasarımlar bekliyoruz yöneticilerinden.
 • türkçe siyaset ve inceleme kitapları vasat. kapak tasarımları berbat. çeviriler eh işte. ilginç olan bi "marxism beyond marxism" derlemesinin çevrilmesiydi ama düşün dünyasındaki gelişmeler ışığında çok geç kalmış hareket.

  alkım'dan bile bi tık aşağıda.
hesabın var mı? giriş yap