şükela:  tümü | bugün
 • haruki murakami'nin nihal önol çevirisiyle ülkemizde yayımlanmış, orijinal adı noruvei no mori olan eseri.
 • (bkz: herr mannelig)
 • her şey gerçekten olup bitmiş gibi.
 • haruki murakami'nin mutlaka okunması gereken kitabıdır. 2010 yılında sinemaya uyarlamıştır. filmi de kitabı kadar tavsiye edilesidir.
 • beatles şarkısı,murakami'nin kitabı.
  romanın şarkısı norwegian wood!
  japon yazarı sahilde kafka ile tanımıştım,fantastik bir romandı.şaşırtıcı,felsefik.kısacık bir soru ile basit bir olay ile sembolleştirilmiş onlarca tartışılacak düşünülecek sorular bırakmıştı aklımda.
  ''imkansızın şarkısı'' çok kırılgan-naif bir hikaye.68 döneminin şarkıları fonda çalıyor,sabrınız -aşkınız test ediliyor.
  akıcı, elinizden bırakmak istemeyeceğiniz bir kitap.
  japon kültürüne bir kez daha hayran kaldım.
  ha,filmine gelince kitaptan aldığınız duygu yükünü bulmak zor.benim için hayalkırıklığı oldu.okumalı!
 • yılın en uzun günü etrafında kaldığım oslo'dan, uykusuzluk ve biranın ateş pahası olması huzursuzluğuyla hamburg'a dönerken elimde bu kitap vardı. hayatımda 2 tane kitap beni böyle şaşırtmıştı. kitap 37 yaşındaki adamın hamburg'a inmekte olan olan uçakta düşündükleriyle başlıyordu.

  kitabın orjinal adı noruvei no mori iken dünyaca bilinen ingilizce ismi aynı zamanda bir beatles şarkısı olan norwegian wood'dur.

  bilmeyenler için, her ne kadar alakasız olsa da hamburg denizcileri, biraları, enfes güzel kadınları, huzur veren yapısı, çok az müzesi ama binlerce underground sanat galerileri ve sığınaklarıyla meşhur olduğu kadar beatles'ı ile de meşhurdur. 1960'larda, daha dünya çapında ünlü değilken beatles ilk kez hamburg'da sahneye çıkacak, hamburgler onları onlar hamburgerleri çok sevecektir. 20 yıl boyunca sayılamayacak kadar sahne aldığı bu şehir için j. lennon "ı might have been born in liverpool - but ı grew up in hamburg'' diyecek, içinde melankoli taşıyan, stabilize olmayan, ruhu bedenine sığmayan her insan gibi dünyevi kütüklerinden birini de bu şehre bıraktığını belli edecektir. tabi hamburg dururmu, onlar için, dünya'da bir çok görgüsüz belediyenin aksine, şehri daha cazibeli yapmak için değil, beatles-hamburg dostluğu nişanesi olarak, sahneye ilk çıktıkları reeperbahn caddesi üzerine şu güzel eseri konduracaklardır.

  işte murakami'yi murakami yapan sebeblerden biri de bence budur. benim üstte yaptığım gibi sunay akın tadında bıdı bıdı her detayı açıklamak yerine, herkese kendini sevdirmek yerine, 'hamburg'da beatles dinlenir' mesajını 'hoparlörden tatlı bir müzk yayıldı:norwegian wood' tadında vermiştir.

  kitaba dönersek, reis-i hayal'in diğer kitaplarından çok farklı olmakla beraber, hikaye boyunca verdiği bir kaç pik dışında, diğer eserlerine görece sönük kalıyor. yine de okuduğunuz zaman keyif alacağınız, vakit kaybı saymayacağınız bir parça.

  not: bu entry star tv'de yeni işine başlayan, geçen haftasonu hasta sabah kahvaltısını 'imkansızın şarkısı' eşliğinde yapan güzel bir kadına adanmıştır.
 • okumak nedir, üstüme örtüp uyurum ben bu kitabı. öyle güzeldir.
 • murakami'nin içinde aşağıda alıntılanmış sözleri geçirdiği kitaptır, aynı sözlerini twitterında da bulmak mümkündür."https://twitter.com/…i_/statuses/319968161669730305"

  ilgili twite malzeme olan bölüm kitabında da şöyle geçiyor; peki, senin sevdiğin yazarlar kim? diye sordum.

  – balzac, dante, joseph conrad, dickens, diye hemen karşılık verdi.

  – bunlara çağdaş yazarlar denemez.

  – ben de bu yüzden onları okuyorum ya." çünkü herkesle aynı şeyleri okuyunca, ister istemez herkes gibi düşüneceksin." bu da kabalık ve sıradanlık olur. ciddi biri böyle şeylerle zaman harcamaz. biliyor musun, vatanabe, şu yurtta doğru dürüst denebilecek bir sen, bir de ben varız? ötekilerin tümünü at çöpe