şükela:  tümü | bugün
 • yeni bir edit uyarisidir. herhangi bir entry'nize, icerdigi bozuk imla yuzunden uyguladiginiz editin yanli$ anla$ilmamasi icin kullanilir. "vay edit yapmi$, icerigini degi$tirmi$tir bu topo$" diyenler icin kullanilir. gerci icerigi degi$tirip, "imla editi" uyarisi koyabilirsiniz ama etik degildir.
  ve evet ilk defa avasas'in bir entrysinde gordum.
 • son günlerde sık sık görüyorum. bariz biçimde "yanlış anlaşılmasın, biz sözümüzün eriyiz" delikanlılığı kokuyor. "hayır yanlış olmasın", "ben kırk yıldır aynı argümanları savunuyor, ne tür bir eleştiri/ayar gelirse gelsin, kendi mantık örgümü asla değiştirmemle tutarlılığımı koruyorum" pozu bu. (artık herkes denktaş mı?). hastalık bence.

  nedir bu kendini abartma hâli?

  "kötüleyin arkadaşlar kötüleyin ben fikrimi değiştirmedim", "bunda kötülenecek ne var anlamadım", "anında zamanın ötesine gönderen arkadaşlara selam ediyorum" gibi editleri kullanan gerizekâlıları biliyordum da, bunun yeni ayırdına vardım.

  hayır, değiştirdiysen değiştirdin yani. yanlış yazmıştın, heyecana kapılmıştın, eksik bilgi vermiştin, hiç düşünmediğin bir noktayı işaret etti biri ve değiştirdin-editledin, ne oluyor yani, nedir bu kendine duyulan hayranlığın kaynağı...
 • son yazar alımlarından sonra hortlayan uyarı notudur.

  sen entry'ndeki yazım hatasını düzelttiysen böyle bir uyarıya neden gerek duyarsın? ne editi olduğunun ne önemi var? nihayetinde sen anlatmak istediğin şeyi anlatmışsın...

  ey entry altına bu notu düşen genç... sana şunu söylemek isterim ki burası gerçek dünya değil. aslında sen sadece tuşlara basıyor, sonra ekranda yazan harfleri görüyor, belki bunları yaparken aptal aptal gülüyor ya da sinirleniyorsun. ama inan bana monitörünün arka tarafında oturan bir kişinin gözüyle bakıldığında bir gerizekalıdan öte değilsin. delikanlılığın kime canım benim? transistörlere, elektron tabancalarına mı? bir gün yolda yürürken birinin gelip "sen ne delikanlı çocukmuşsun" diyerek boynuna atlayacağını mı düşünüyorsun? yok canım arkadaşım, yok. burası yalan dolan. şimdi kendine iki tokat at, hem sen kendine gel, hem de ben rahatlayayım...
 • aslında "çok güzel bir düzeltme çeşidi"* diyebiliriz imlâ editi için; yalnız bu düzeltmeyi metnin sonunda ayrıca belirtince düzeltilmiş entry tekrar bozulmuş gibi oluyor. bunu yapmasak, gerçekten, daha iyi olur sanki.*
 • (bkz: edit imla)
 • yapmamaya calisiyorum. zira elimde bir kisisel bilgi sayma aleti bulunmamakta. yakin zaman teknolojisine netflix ve spotify uyeligimle katilim sagliyorum. telefonun ufacik google klavyesi ile yazmak pek keyifli ve pratik degil.

  ılk zamanlarimda bu konuda takintiliydim. yapmamam gerekliydi. bana yakismiyordu.

  zamanla ufak tombul parmak uclarimla vicdanim ateskes gorusmelerine hiz verdi.

  artik ayni masada oturan kobdolize rayzla mahmut abbas gibi cinsel gerilim var aralarinda. ama gelecekten umitliyim. ıkisine de yardim eli uzatacak bir dunya lideri karizmatik alfa erkegi cikacak eminimki.

  simdilik birbirleriyle ugrasmiyorlar. bitisik yazilan de ler, sonrasinda bosluk birakilmamis noktalama isaretleri mutlu mesud devam ettiriyorlar variklarini.

  turkce karakterler simdilik masaya yanasmaya bile cesaret edemiyorlar tabiki.