şükela:  tümü | bugün
  • kimi narin ruhlu ince ve son derece kültürlü yazarların de-datakıntısını gidermek maksadıyla başlattığım akım.

efendiler ;

bu sözlük ortamına girenlerin ortalama % 80’ı çalışan yahut öğrenci olan kimseler olduğunu düşünüyorum , geriye kalan %20 ‘ilk kısım ise zamanı bol olan emekli yahut ev hanımı veya işi sağlam zengin evladı.. bunu şunun için diyorum bir entry girerken büyük çoğunluk öyle elinde kahve fincanı karşısında kocaman monitör ve rahatlık içinde falan entry girmiyor falan olabilir.

vapur, otobüs,tramvay, dolmuş, taksi ,asansör vs vs bunlar çoğaltılabilir.

hatta kaldırımda giderken bir kenara çekilip sevdiği bir başlığa bir entry’de yazabilir.

efendiler ;

bir de ve daekini bilinçsiz degirebilir !

her iki durumda da girdiğini düşünelim , öyle girdi ve öyle yazdı diye büsbütün saldırıp alaycı tavır takınmak mıdır erdem ? yoksa seçkin bir davranış sergileyip örnek olmak mıdır?
    hangisidir erdem?

öyle içi kof, sığ suların derin imajlı özenti insanlarını hiç sevmedim.
    bakıyorsun entry’lerine uuff uff bi adam pozları bi önemli kişi edaları bi toplum bilinci falan uf uf. sonra bi bakıyorum yolladığı özel mesaja ki bildiğin dana be. hatta öküz başlısından. ee ne oldu ?de’ler-da’lar? hangi kişiliksin sen ya hu !?

efendiler ;
    elbette imla kuralı önemlidir ve uyulması gereken bir kuraldır. zira ufacık bir hata da seviyesız bir şekilde saldırmak son derece üzücü bir eylem oluyor.

bizler niçin buradayız ? bilgi edinmek , varsa bilgimiz paylaşmak. gülmek eğlenmek ve kutsal bilgi kaynağından yararlanmak ve güzel hoş bir vakit geçirmek. bu hoş vakitin içine afedersiniz ama s. çmsk gerekmez ki!

uzattığımın farkındayım efendiler,zira son olarak lütfen kırmayın hiç kimseyi. burada ekşi sözlük ailesinin fertleri olan bizler her zaman bol vakit ve pür dikkat ile yazamaya biliyoruz kanımca.

de’li ve da’lı geceler.

sonradan gelen msj üzerine edit:

a l ı n t ı d ı r
    ‘birine ne yapması gerektiğini söyleyip sürekli akıl vermeniz ona yardımcı olduğunuzun değil; kendinizi ondan daha üstün ve daha zeki bulduğunuzun göstergesidir. “ben en doğrusunu bilirim” tavrı kibirdendir ve bu kibir de cehalettendir.
    akıl verme, örnek olacak davranışlar sergile’
  • anlık hatalarla yapılan imla bozuklukları, hepimizin başına gelebilecek bir durum ve yazılan entry'nin her bir cümlesi hata dolu değilse ya da başlık "dil kullanımı"na dair bir başlık değil ise, zaten genelde ufak uyarılar ve hafif eleştiriler dışında tepki almaz bence.

ama "bana ne kurallardan! dahi de'sini bitişik yazsam da, ilgi ki'sini ayrı yazsam da, ben mükemmelim!" tadında yazılan entryler, başka bir deyişle "cahilim ve gururla bağırıyorum" şeklindeki yazarları ciddiye alamıyorum açıkçası.

bilgisi yeterli olmayan ve bunun farkında olan kişi, imla kılavuzu ya da dilbilgisi kitabını elinin altında tutuyorsa bu takdir edilecek bir davranıştır. ama bu hassasiyeti olan kişiler de zaten genelde iyi dil kullanımı prensiplerini içine sindirmiş oluyor, zaman zaman kaynak kitap gerekse bile temeli sağlam olduğu için "imla kuralı kitabı açıp entry girmek" denilen eyleme ihtiyaç da duymuyorlar.
  • yazım kurallarını bilmeyen sözlükçülerin kesinlikle yapması gereken şey. iki bağlacı doğru yazamamasına bahane üretmek için sekiz paragraf yazı yazmış yahu. sanki biz mekanik klavye ile entry giriyoruz.