şükela:  tümü | bugün
 • türk toplumunun %99 hem fikir olduğu konu. lakin %0,1 azınlığın psikolojik baskısı nedeniyle dile getirilememekte. gerçekten de "nokta" hariç bütün imla kuralları estetik bir konudur. tanzimat sonrası hariç 1400 yıllık yazılı tarihe baktığımızda atalarımız "nokta" hariç hiç imla kasmamışlar. göktürk, uygur, osmanlı hangisinde var. imla uzun cümler için gereklilik olabilir, zaten türkçe tabiatı itibariyle pratik, uzun cümleler kurmaya müsait bir dil değil. eee daha ne
 • türkçenin tabiatı itibariyle uzun cümleler kurmaya müsait bir dil olmamasından dolayı insanların üzerinde hemfikirleşme gayreti gösterdiği ve doğruluğunu kanıtlamaya çalıştığı oysa ki ne türkçenin uzun cümleler kurmaya müsait olmamasının doğru olduğu ne de imla kurallarının gereksiz olduğunun apaçık ortada olması nedeniyle de tam anlamıyla yanlış olan ve derhal akıllardan ve zihinlerden defedilerek kurtulmanın icap ettiği gereksizliği ötelerden anlaşılabilir, ucibik, alakasız tespitlerden ve imla kurallarının pratik hayatta uygulanabilirliğinin ciddi manada zor ve çalışkan işi olmasından doğan önerme.

  uzun cümle diyorum...
 • gereksiz insanların, gereksiz önermesi.
 • ayrıntıya takılıp bütünü görme şansını ıskaladığını fark etmeyenler tarafından gereksiz görülen önermedir.

  (bkz: dahi anlamındaki de'yi ayıramayan üniversiteli)

  (bkz: sözlükteki imla takıntılı adamlar)
 • yoktur böyle bir şey. muhtemelen imlâ kurallarından bîhaber birinin uydurması. türkçe öğretmeni 5 puan vermediği için atar yapıyor zahir.
 • imlayı bilmeyen "türkçecilerin" zorla öğrencilere öğretmeye çalıştıkları kurallardan soğumuş insan hezeyanıdır. bir kişinin, duygu ve düşüncelerini olumlu ya da olumsuz doğrultuda saptırılma imkanı olmaksızın anlatabilmesi için gerekli olan kurallar silsilesine gereksiz deme gafleti; konuştuğu dilin imla kurallarını dahi öğrenememiş olanlar grubunun kalabalık olmasıyla haklı gösterilemez.
 • yazarken bile kural tanımayıp, ortalığın amına koyup yıkmak, viran etmek isteyen tehlikeli mihrakların oyunu olabilecek önermedir.
 • bazı durumlarda anlam kaymasını önleme misyonları dışında doğru bulduğum tespit. hele ard arda gelen isimler arasına konulan virgül, özel isimlere gelen ekleri ayıran kesme işareti yok mu, oy oy oy. bi de iş bu sözlük, büyük harf olayını devre dışı bırakarak imla olayına direk kafa atarak dalmış zaten. öyleyse, hâlâ neyi takıntı ediyor, - da'yı ayıracaktın takıntısıyla neden yaşıyor, anlamadım. halbuki imla kurallarının ekseriyeti büyük harf etrafında şekillenmiş, büyük harfi kendin çizmişsin de ki'nin peşine mi düştün. misal; cümlenin sonuna nokta gelir, noktadan sonra büyük harfle başlanır, kısaltmalar büyük harfle yapılır, özel isimler büyük harfle başlar, bey, hanım, sayın gibi saygınlık unvanları büyük harfle yazılır. vesaire vesaire. işte bunlar hep imla. imlanın kendisi bile imla olarak böyle yazılır; imlâ. bu mu yani...
 • birine sakso çekerken ibne değilim lan ben diyen adamın serzenişi.

  o değilde ;

  (bkz: bu ne perhiz bu ne lahana turşusu)