şükela:  tümü | bugün
  • kim ne derse desin, sözlükte ne kadar insan karşı çıkarsa çıksın fark etmez.
    cahil bir insan iyi bir insan olamaz.

çünkü cahil bir insanın dünyada aradığı şeyle bilgi sahibi birinin aradığı şey aynı olamaz.
    cahil insan dünyaya karşı özensizdir. bilgi sahibi insan özenlidir. cahil bir insanın dünyadan bekledikleriyle bilgi sahibi birinin bekledikleri aynı değildir.

dilinin kurallarını bilen, kelimelerin yazılışlarına dikkat eden, bunu önemseyen birinin ruhunu beslediği dünyayla buna hiç dikkat etmeyen birinin dünyası aynı olamaz.

o- la- maz
  • imla kurallarına son derece önem veren biri olarak cevap veriyorum: yoktur.

hele ki iyi ya da kötü olmakla hiçbir ilgisi yoktur.

cahil birinin kötü niyetli olduğunu belki daha kolay anlarsınız ama zeki ve kültürlü bir insanın kötü niyetli olması inanın daha tehlikeli.

yine de eklemek istiyorum; eğer bir korelasyon kuracaksak tabii ki ana dilini kullanmaktan aciz insanlar genel olarak daha leş karakterlerdir, orası apayrı bir konu.
  • zaman zaman olabilir. imla hataları vs. hiç kafama takmam ya da herhangi bir şeyin belirtisi olarak görmem de. arkadaş 'slm, nbr, mrb' bunları görünce ifrit oluyorum, gelmişsin 1453 yaşına yani, konuşma dilindeki her türlü kısaltmayı yap -ben de yapıyorum- ama sılım, nıbır, mırıb yazma ya.
  • kullandığı şeyin hakkını vermek değil midir ehliyet?

ehliyeti olduğu halde mal gibi araba kullanan yok mu? veya insan olduğu halde empati yapamayan? sokakta yürürken soldan yürüyen, insanlara omuz atan; çarpan. konuşmasına dikkat etmeyen, bağırarak konuşan yok mu?

toplum içerisinde yaşarken her yaptığıyla insanın canını sıkan, toplumda yaşamayı bilmeyen hayvanlar? evrimini tamamlamamış gudikler?

işte, imlaya dikkat etmeyen adamlar bunlardır. karaktersiz ve toplumda yaşamayı içerisine sindirememiş sığır sürüsü.