şükela:  tümü | bugün
 • buyuk alman filozof. 1000 yildir "uyuklayan" felsefeyi "uyandirdi".
  "tüm zincirlenmelerin içinde bir yasaya maruz kalarak temsil edilen algılanmaların hepsinin olduğu yerde tek bir tecrübe vardır; tıpkı tek bir zaman ve tek bir mekanda tüm görüngülerin biçimi ve tüm varlık ile varlık-olmama arasındaki ilişkilerin olduğu yerdeki gibi."
 • o çağda (18. yüzyıl) beyaz bir noktaya bakıp, onun bir galaksi olabileceğini düşünerek; evren'in bizimki gibi* galaksilerden oluştuğu düşüncesini ilk kez ortaya atıp tüylerimi ürperten insan.
 • amprik feylesoflarla, rasyonalistler arasında kritisizmi benimseyip eleştirel kuramın (bkz: frankfurt okulu) temelini atmış; akıl-deney arası rabıtayı çözmeye çalışmış alman feylesof..

  kendi deyimiyle "dogmatik uyku"sundan david hume gurusu sayesinde uyandığını iddia eden numen adamı..
 • ya$adigi $ehirde hiç $a$micak $ekilde her gun ayni saatte gunluk gezisine çikarmi$ kant abimiz.
  bu donem boyunca yalnizca iki gun sektirmi$ bu ritueli. o da rousseau nun emile ini okudugu zamanmi$. o kadar çok etkilenmi$ ki, iki gun çikmayip defalarca okumu$ kitabi.
 • aslinda abimiz herseyi hep ayni zamanda yaparmis, yemek, uyumak, uyanmak, calismak, gunluk gezisi (bkz: bir ustteki entry). herseyinin bu kadar dakik olmasindaki en onemli etken zayif bunyesiymis. uyurken, battaniyesinin bir kenarina gelir ve bir tur atar sonra diger ucunuda uzerinden tekrar atarak tam anlami ile mumyalanmis* olarak yatarmis. oldugu zaman torenine tum sehir halki katilmis.
 • -kant-

  kant sanati yanli$ yollara suruklemek icin ter dokuyordu.

  "yargi gucunun ele$tirisi" adli kitabinda yuce'yi guzel'den de ustun bir deger yargisi olarak ileri suru$u bunun acik ve secik bir ornegidir.

  salah birsel

  ic. "$iirin ilkeleri", broy yayinlari, 4.b., istanbul-1986, s. 63.
 • ampirik filozoflar gibi bilginin temelde deney ve tecrube kaynakli oldugunu savunsada platon ve descartesin "connaissance inee"(dogustan gelen fikir) dusuncesini felsefesinde baharat olarak kullanir
  bu dogustan gelen fikir konseptini tanimlamak, bir dayanaga oturtmak icinde kendine cok guzel iki motif secmistir nedir bunlar?
  zaman ve mekandir
  ne der kant abimiz bu ikisi hakkinda
  insan hayal gucuyle cevresindeki herseyi yok sayabilir, soyutlayabilir kendini piyasadan ama mekan ve zaman kavramlarindan asla soyutlayamaz bu sebepten bu iki kavram dogustan gelen fikirlerdir
 • kendine yapılmasını istemedigini başkasına yapma diye düşündüğü için evlenmemiş feylesof.
 • (bkz: tez)
  (bkz: antitez)
  (bkz: sentez)