şükela:  tümü | bugün soru sor
354 entry daha
  • "aydınlanma; kişinin kendi aklını kullanmaya cüret etmesidir" ve de “aydınlanma, insanın kendi suçu ile düşmüş olduğu bir ergin olmama durumundan kurtulmasıdır. bu ergin olmayış durumu ise, insanın kendi aklını bir başkasının kılavuzluğuna başvurmaksızın kullanamayışıdır.” gibi kelamları ile bilinen aydınlanma çağının en önemli düşünürlerinden (diğer büyüklere ayıp olmasın; ama seçme şansım varsa emmoğlu descartes'ı da yanına koyalım).

    hayatı boyunca o aklı kullanarak kendi yasalarını da oluşturmuş ve uygulamış. uygularken tipik bir alman portresi de çizmiş(çok dakik ve planlı programlı olması vs). bir de uykuyu çok önemseyen ve hiçbir şeyle değişmeyenlerdenmiş. artık benim de bu konuda kendisini örnek almam gerekiyor sanırım...

    saf aklın eleştirisi” ve de "aydınlanma nedir?" çok önemli (damat ağzı). “bilgi deneyle başlar; ama deneyden doğmaz” fikirlerini temellendirdiği en önemli sözlerinden.

    bir de tabi dünyanın en güzel mezar taşı yazılarından birisine sahip bir şahıs (bkz: üzerimdeki yıldızlı gök ve içimdeki ahlak yasası).
1 entry daha