şükela:  tümü | bugün
 • lenin in anlattıgı sisteme bikaç şey ekleyip world system theory nin babası olmuş olan insan...
 • politik bilimde "modern dunya sistemleri teorisi" (modern world systems theory)'nin kurucusu. bu teori tarihsel yapisalciligin (historical structuralism) marxism ve bagimlilik teorisi (dependency theory)'nden sonra en onemli teorisidir. politik ekonomiyi devletler-ustu bir yapida inceler. merkez ve cevre ulkeler arasindaki hammadde ve islenmis metalar arasindaki iliskiyi inceleyerek, dinamik ancak dongusel bir model one surer. turkiye'de bilimsel arastirmalari ve makaleleri degil de daha cok populer-spekulatif kitaplari yayimlanmaktadir (liberalizmden sonra, bildigimiz dunyanin sonu gibi). bu baglamda, immanuel wallerstein, gunumuzun en onemli politik bilimcilerinden, ve teoristlerinden birisidir. andre gunder frank gibi, giovanni arrighi gibi christopher chase-dunn gibi yoldaslari da mevcuttur.

  wallerstein'e gore dunya sistemleri analizinin uc ayagi vardir. birisi marxizmdir, ikincisi bagimlilik teorisidir, ucuncusu ise anales okulu yani braudel'dir. suny (new york devlet universitesi) binghamton'da fernand braudel enstitutusunu kurmustur, ve dunya sistemleri analizinin temellerini orda atmistir. wallerstein disiplinlerin ayri ayri kategoriler halinde olmasinin ikinci dunya savasinin bir sonucu oldugunu iddia eder. ona gore, sosyoloji, ekonomi, siyaset bilimi ve tarih arasinda pek bir fark yoktur, bu yuzden dunya sistemleri analizi tekbir disiplindir. inceleme birimi dunya-sistemidir. (bkz: dunya sistemleri analizi).

  gang of fourdan en cok bilinenidir (diger üçü andre gunder frank, samir amin ve giovanni arrighidir). bu dörtlü içerisinde zaman içerisinde en çok popüler olani ama en az bilim yapani olmustur... ancak modern world systems adli kitabi hala dunya-sistemlerinin en onemli eseri sayilir...

  gunluk hayatinda kılıbık oldugu soylenebilir. konferanslara hep esiyle beraber gelir, onun yanında oturur, konusması bitince onun yanına döner; konferanslarda eşinin sıkıldığını fark ederse konusmasını kısa keser. ama ukaladır da biraz... lisansüstü öğrencileri ile iletişim kurmaya çalışmaz... gariptir bu nedenle...

  terence hopkins öldükten sonra binghamton'da giovanni arrighi ile anlaşamazlar. ve yale' gelir... emeritus profesor olarak yale'de araştırma yapar. son kitaplarını yazar...
 • http://www.ntvmsnbc.com/news/203924.asp adresinde "ilginc" bir makalesi bulunan bilim adami.
 • abdnin ıraka saldırması için sadece terorist eylemlerin, demokrasi savunuculuğunun ile petrolün sebep olmadığını ayrıca abdnin olası bir fransa-almanya-rusya birleşmesini engellemek ve gücünü göstermek için böyle bir olaya kalkıştığını söyleyen kişi.
 • http://fbc.binghamton.edu/commentr.htm adresinde farklı dillerde çevirileri de bulunan makalelerine ulaşılabilir..
  sözkonusu sayfadan ulaşılan türkçe çevirileri de oldukça başarılıdır.
 • andre gunder frank ile dünya sistemlerinin tek mi, yoksa partiküler mi oldugu konusunda anlasamazlar. frank dünya sistemlerinin 5000 senelik bir geçmişi oldugunu, mö2500 senesinde bile bir merkez ve çevre'den oluşan dünya sistemlerinin varolduğunu iddia eder. wallerstein ise dünya sisteminin kapitalizmin bir sonucu olduğunu söyler ve 500 yıllık bir geleneğe bağlar. binghamton universitesi'ndeki braudel enstitüsünün aktifleşmesindeki en önemli isimdir denilebilir.
 • dünyanın en güzel ders anlatan kahini
 • state university of new york at binghamton sosyolojı bölümünden emekli olmuş olan ve halen aynı üniversiteye bağlı fernand braudel center'ın müdürlüğünü yapan amerikalı akademisyen. yıllar önce iki arkadaşıyla birlikte kurdukları bu merkez büyük bir başarı göstererek dünya sistemi kuramını en tanınmış sosyal bilim yaklaşımları arasına sokmuştur.

  telaffuz notu: zaman zaman isminin wolırştayn mı wolırstiin mi okunacağı tartışma konusu olmaktadır. esasen her ikisi de doğrudur. ingilizcede yahudi isimlerinin bazıları almanca aslına yakın bir şekilde okunurken (zaynfeld-saynfeld), bazıları da ingilizceleştirilir. wallerstein bu ikinci gruba girer. ne var ki anglosakson dünyaya uzak cermen ülkesine yakın biz faniler için wolırştayn diye okumak da caizdir. yani bu mevzuya fazla önem vermeye gerek yoktur.

  entelektüel paparazzi notu: wallerstein aksi ve bir miktar sevimsiz bir insandır. kendisi için lise müdürü gibi diye bir yakıştırma da yapılmıştır.
 • bilim ve sanat vakfi'nda sunus yapmak uzere turkiye'de bulunan amerikali akademisyen.