şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: antikor)
 • 5 cesidi vardır.
  a,e,g,d,m.
  immunoglobulin g vucutta en fazla bulunan antikordur.bir hastalıga karsı olusması o hastalıgın gecirilmis oldugunu ya da kroniklestigini gosterir.gec ortaya cıkar-m tipine gore goreceli olarak.

  immunoglobulin a daha cok salgılarda ve salgılı yuzeylerde bulunur.burun ici,gozyası vs.dıstan gelen antijenlere karsı bir savunma gorevini ustlenir kabaca.

  immunglobulin m vucut antijenle karsılasınca ilk ortaya cıkan spesifik antikordur.plasentadan gecmez.bebekte saptanırsa bebek hastalıgı gecirmis-geciriyor demektir.immunglobulin g ise plasentadan gecer.bebekte immunglobulin g saptanması her zaman enfeksiyonu gostermez o yuzden.yenidogan doneminde bebegi anneden gecen bu antikorlar korur.
 • itp hastalığında tedavide bir ara surec olarak kullanılan tipleri vardır.
  itp idiopatik trombositopenia purpurada kanın pıhtılasmasını saglayan pulcuklar-trombositler- sebebini simdilik tam olarak bilmedigimiz nedenle ile yıkılıyorlarlar ve sayıları tehlikeli seviyelere iniyor.
  bazı ilac tedavilerine (bkz: kortikosteroid) yanıt alınamıyorsa tedavi splenektomi-dalagın alınması-.ama bu cerrahi islemi atlatabilmek icin hastanıntrombositsayısının belli bir seviyenin uzerine cıkması gerekli.dısardan trombosit vermek cok ise yaramıyor siz veriyorsunuz vucut yıkıyor.o zaman kısa sureli immunoglobulin tedavisi veriyorsunuz.bu immunoglobulin trombositlerinize saldıran antijenlerinizi bloke ediyor.anahtar-kilit.antijen-antikor iliskisi ile.ameliyata kadar trombosit sayınız bir miktar artıyor,kanama riskiniz dusuyor.
 • ig-e'ye "immunoglobulin e" yerine "immunogülüben ergen" diyen bir kuşağın torunu olmak istiyorum.
 • glikoprotein yapıda olup vücudun kendine ait olmayan yapılara karşı geliştirdiği maddlerdir.
 • b hücrelerince üretilen çözünür bir protein olup, antijenle etkileşir: antikor olarak da bilinir.
 • gama globulinlerdir. molekül ağırlıkları 160.000 ile 970.000 arasındadır. genellikle tüm plazma proteinlerinin %20'sini oluştururlar.

  tüm immunoglobulinler hafif ve ağır polipeptit zincirlerinin birleşiminden oluşur. çoğunluğu 2 ağır ve 2 hafif zincirin bir birleşimidir. ancak bazı immunoglobulinler 10 ağır ve 10 hafif zincirin birleşimidir, ağır-molekül ağırlıklı immunoglobulinleri oluşturur. bütün immunoglobulinlerde her ağır zincirin bir ucu hafif bir zincirle paralel bulunur ve bir hafif-ağır zincir çiftini oluşturur. her immunoglobulinde en az 2 olmak üzere 10 kadar bu şekilde zincir çifti bulunur.

  immunoglobulinlerde her hafif ve ağır zincirin "değişken bölge" ve "sabit bölge" olarak adlandırılan kısımlar vardır. değişken bölge her özgül antikor için farklıdır ve belirli bir antijene özgül bağlanan bölge buradır. sabit bölge; antikorun dokulara yayılma, dokularda özgül yapılara yapışma, kompleman kompleksine eklenme, zarlardan geçme ve diğer biyolojik özelliklerini belirler. ağır ve hafif zincirleri disülfit bağlar ve non-kovalent bağlar bağlar.