şükela:  tümü | bugün soru sor
  • vücut bir alerjik maddeye temas ettiğinde, salgılanan antikorun (ige)
    adı.

(bkz: immunoglobulin)
  • 1921de prausnitz ve kustner,kendilerini denek olarak kullanip alerjinin bir kisiden digerine kan yoluyla nakledilebildgini gostermisler ve bu maddeye ''reagin'' adini vermisler..45 yil sonra izhizaka ve ark. bu faktorun ige oldugunu bulmuslardir..
  • vücudun parazitlere karsı savunma mekanizması. alerjik olaylardada yüksek düzeylere çıkmaktadır.
  • cildiye uzmanımın alerji testi öncesinde kan tahlilini yaptırmamı istediği ve sonucunu görünce gözlerinin fal taşı gibi açılmasına neden olan maddenin adı. tabi bunda sonucun normalin 5 katı olmasının da payı olabilir.

edit: an itibarı ile uzun süre önce kaybettiğim tahlil sonuçlarıma ulaşmış bulunuyorum. tıp doktoru arkadaşların yorumları itina ile alınır...

http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/…70_2129589040_n.jpg
  • alerji henüz yeni başlamışsa negatif yani yanıltıcı sonuç verebiliyormuş. beş ay gibi bir süre de yeni sayılabiliyor. bu bilgiye rağmen "test sonucun negatif çıktı" diyen doktoru ikna etmen gerekiyor prick test yaptırabilmek için. gerçi prick test için de aynı şey geçerliymiş, o da başlangıçta sonuç vermeyebilirmiş. e ben alerjim olduğunu zaten biliyorum, niye doktor doktor geziyorum anlamadım.
  • mast hücrelerinin üzerinde bulunurlar. herhangi bir alerjen ile temas edince hücrenin histamin salgılamasını sağlarlar.
  • illet bir şey, antikor. referans aralığında yazana göre max 100 olması gereken değer kardeşimde 6000 civarında. 2 yıl önce 5000 civarındayken çapa'da belli bir süre yatırdılar, hiçbir sonuç alınamadı. umarım kimsenin değerleri böyle ilginç, gerektiğinden yüksek çıkmaz.