şükela:  tümü | bugün
 • bağışıklık tedavisi
 • tedavide ya da hastalık önlemede bağışıklık sistemini değiştirmeye/etkilemeye yönelik terapidir. geçen ay bu yöntemle seattle'daki fred hutchinson kanser araştırma merkezi'nde bir deri kanseri hastası, kendi bağışıklık sisteminin kanserle en iyi savaşan hücreleri alınıp klonlanarak vücuduna tekrar enjekte edilmesiyle 8 haftada kanseri yenmiştir.
  edit: ölü link silindi.
 • insan vücudunun ağır hastalıklar sonrası çöken bağışıklık sistemini güçlendirmek için uygulanan tedavi yöntemi.
 • gunumuzde mevcut olan tedavi sekillerinden kanseri tedavi etme ihtimali en yuksek olan tedavi seklidir. gunumuzde avrupa ve amerika'da bir cok irili ufakli sirket bu yontemle cesitli kanser turlerine cozum bulmaya calisiyor.

  bundan birkac sene once dendreon adinda bir sirket prostat kanseri icin bu yontemi denedi. yontemin isleyisi biraz karmasikti. once kanser kisiden hastaliklarla savasmaya yarayan akyuvar hucreleri aliniyor (tamami degil ama onemli bir sayi). sonra alinan ornekler labratuara yollaniyor ve orada kanser hucrelerini taniyip saldirmaya programlaniyor (alanim olmadigi icin bunun tam olarak nasil yapildigini bilmiyorum). daha sonra kanser hucrelerine saldirmak icin programlanan akyuvar hucreleri hastanin vucuduna geri konuyor ve vucutta kanserle savas basliyor.

  bu yontemin kemoterapiye gore iki avantaji var, birincisi kemoterapide gorulen berbat otesi yan etkilerin hicbiri gorulmuyor. sadece 1-2 gunlugune grip olunmus hissi olusuyor. ikinci avantaj da su ana kadar alinan sonuclar itibariyle kemoterapiden daha etkili ama yine de arastirmalar hala devam ediyor.

  dendreon'un yaptigi arastirmalar sonrasi kemoterapi'yle tedavi olanlara oranla omrun ortalama 4 ay kadar uzadigi ve hic yan etki gorulmedigi tespit edildi. ortalamanin disinda data'ya bakinca bazi kisilerin kemoterapi'ye oranla 2-3 sene fazladan yasadigi goruldu. dendreon fda'den onay aldi ve hisseleri 2 dolardan 60 dolara firladi. bu arada "4 ay fazladan yasamak o kadar da super degil" diyenler olacaktir. prostat kanserine yakalanan kisilerin ortalama yasi zaten 70 ustu oldugu icin kanserden vefat etmeseler bile baska hastaliklardan hayatlarini kaybedebiliyorlar. genc insanlarda elde edilen sonuc cok daha iyi.

  yalniz hersey bu kadar basit degildi. gunumuzde dendreon'un hisseleri yeniden 2-3 dolar seviyesine geldi cunku bu tedavi biciminin hala bazi problemleri vardi. en basta, bu yontem asiri pahaliydi (yaklasik 80 bin dolar tutarindaydi) ve her seansta yeniden akyuvar hucrelerinin alinip labratuarda islenmesi gerekiyordu. bunun disinda her ne kadar hastalarin omru uzasa da neden uzadigi bilinmiyordu cunku bu tedavi yontemi sonrasi tumorun kutlesinde bir dusus gozlemlenmiyordu. bu tedavi esrarengiz bir sekilde isliyordu.

  gunumuzde bu isi biraz daha iyi yapmaya calisan baska sirketler de var. ornegin ımmunocellular therapeutics devrim yaratacak islere imza atacak gibi. immunocellular beyin kanserine cozum bulmaya calisiyor ve dendreon ile benzer yontemler kullansa da bir cok acidan daha ustun bir isleyisi var. oncelikle dendreon'un yonteminde akyuvar hucreleri her seansta yeniden cekilip islenmesi gerekiyor ve bu da kisinin bagisiklik sistemini zayiflatarak kanserden olmese bile baska hastaliktan olmesine yol aciyordu. ımmunocellular'in tekniginde ise sadece bir kere akyuvar alimi oluyor ve bir ornekten bir suru asi yapilabiliyor (kisiye ozel asi).

  ımmunocellular'in yonteminin en onemli ozelliklerinden biri kanser hucresine degil kanser kok hucrelerine saldirmasidir. yani akyuvarlari direk tumore degil, tumor'un kalintisi olan kok hucrelerine saldirmaya programliyorlar. yakinlari veya kendisi kanser olan biri bilecektir ki cogu zaman kanser olan biri tedavi olunca tumor boyunda epeyce kuculmeye gidiliyor, kisi tam "kanseri yendim" derken kanser geri geliyor ve eskisinden daha siddetli bir saldiriya geciyor. bunun sebebi tumoru ne kadar azaltirsaniz azaltin, kanser hucrelerinin kok hucreleri var ve bu hucrelerden yeni tumor hucreleri uretilebiliyor. isin sirri tumor hucrelerini degil tumor kok hucrelerini yok etmekte.

  normalde son etap beyin kanseri olan insanlarda ortalama hayat beklentisi tedavisiz 3-6 ay arasi, kemoterapiyle 12-18 ay arasiyken ımmunocellular'in ilk arastirmasindaki hastalarin bazilari 4-5 yil kadar yasadilar ve ortalama hayatta kalma 25 ay civariydi. su anda sirketin 2. etap arastirmalari devam ediyor.

  bu arastirmalara katilan beyin kanseri sahibi 2 genc var ve ikisinin de ismi chad. su ana kadar ikisi de kanseri yenmis gibi gozukuyor. bu kisilerin bloglari:

  http://thebrainchancery.com/…thor/thebrainchancery/

  http://aheadofcancer.com/

  umarim bu yontem ise yarar ve uzun donemde insanlari kanser belasindan kurtarir.

  edit: bu alandaki son gelismeler oldukca umut verici. dun itibariyle daha once bahsettigim ımmunocellular therapeutics'in ilk arastirmasina dair daha fazla sonuc yayinlandi. amerika'nin onde gelen kanser hastahanelerinden cedars-sinai'nin aciklamlarina gore 7 yil once baslayan arastirmaya 16 tane beyin kanseri hastasi katilmisti ve bu kisilerin hepsinin kanseri son asamadaydi. normal sartlar altinda son asama beyin kanseri hastalarina tedavisiz 3-6 ay arasi, tedavili 12-18 ay arasi hayat biciliyor. 7 yil once immünoterapi tedavisi goren bu 16 kisiden 8 tanesi en az 5 yil yasamis ve bunlarin 6 tanesinde kanserin ilerlemesi tamamen durmus (2 tanesinde de durmasa bile epeyce yavaslamis). aradan 7 yil gectikten sonra hastalardan 4 tanesi hala hayattaymis ve bunlarin tamami saglikli durumdaymis. sunu da ekleyelim, bu hastaliga yakalananlarin cogu ilerlemis yasta oldugu icin kanserden olmasa bile baska hastaliklardan da hayatini kaybedebiliyor.

  ilerde kansere care bulunursa immunoterapi bunda cok buyuk rol oynayacak gibi.
 • immünoterapi bağışıklık sisteminin kanser gibi hastalıklarla savaşmak için uygun yöntemlerle aktive edilmesidir. bağışıklık sisteminin henüz çok iyi anlaşılamadığı 1800’lerin sonunda new yorklu cerrah william coley cerrahi sonrası gelişen enfeksiyonun bazı kanserli hastalarda olumlu etkileri olabileceğini bildirmişti. kanser hastalarını coley toksini olarak adlandırdığı bazı bakterilerle enfekte ederek belli ölçüde başarılı olsa da radyoterapi gibi yeni tedavilerin ortaya çıkması coley’in yönteminin gündemden düşmesine neden oldu. son yıllarda bilim insanlarının bağışıklık sistemiyle ilgili ortaya koyduğu bilgiler immünoterapiyi bazı kanser tiplerinde tedavinin önemli bir parçası haline getirdi.

  bağışıklık sistemine ait hücrelerin kanser hücrelerini hedef alarak yok etmesi üç temel yöntemle sağlanabilir: kanser hücrelerinin ürettiği proteinler kullanılarak hastaların aşılanması, spesifik antikorların terapi amaçlı hastaya verilmesi ve sitotoksik t lenfosit ya da dendritik hücfeler gibi bağışıkşlık sistemi elemanlarının hastaya transfer edilmesi.
 • bilim insanlarının çok ciddi çalışmalar yürüttüğü önemli bir alan. son olarak iki ilacın birlikte kullanımı ile gerçekleştirilen bir tedavide cilt kanserlerinin en ağır türü olan melanoma tanılı hastaların %60'ında tümörlerin küçüldüğü ya da kontrol altına alındığı söyleniyor. gerçi ben bu haberi twitter'da başka bir yabancı kaynaktan da okumuştum hastaların bir kısmında ilaçların ciddi yan etkiler yarattığı da söyleniyordu. her ne kadar mevcut kanser tedavilerinin henüz alternatifi olamasa da haberde de dendiği gibi kanser tedavilerinde bir paradigma değişimi söz konusu gibi görünüyor. nedendir bilmiyorum ama ben bu immünoterapi olayına çok inanıyorum.

  kaynaklar:
  http://www.bbc.co.uk/…5/06/150601_kanser_kemoterapi
  http://www.hurriyet.com.tr/…bek/saglik/29168903.asp
  http://www.bbc.com/news/health-32951892
 • t-cell denilen kanser hücreleri ile savaşan hücreleri ilaç ile güçlendirip kanserli hücreleri yüksek oranlarla ortadan kaldıran tedavi yöntemi. eğer kötü huylu ve inatçı mikroskobik hücreler kaldıysa da cerrahi operasyonla alınıp, kanserden büyük oranda kurtulunuyor.

  bir kaç hayat örneği ile alakalı haber; http://www.nytimes.com/…p-news&wt.nav=top-news&_r=0
 • (bkz: vitiligo) hastalığının da çözümünün bu tesavi yöntemi ile bulunduğu söyleniyor. ben de bu hastalıktan muzdarip olduğun için, denemeyi düşünüyorum