şükela:  tümü | bugün
 • bağışıklık tedavisi
 • tedavide ya da hastalık önlemede bağışıklık sistemini değiştirmeye/etkilemeye yönelik terapidir. geçen ay bu yöntemle seattle'daki fred hutchinson kanser araştırma merkezi'nde bir deri kanseri hastası, kendi bağışıklık sisteminin kanserle en iyi savaşan hücreleri alınıp klonlanarak vücuduna tekrar enjekte edilmesiyle 8 haftada kanseri yenmiştir.
  edit: ölü link silindi.
 • insan vücudunun ağır hastalıklar sonrası çöken bağışıklık sistemini güçlendirmek için uygulanan tedavi yöntemi.
 • gunumuzde mevcut olan tedavi sekillerinden kanseri tedavi etme ihtimali en yuksek olan tedavi seklidir. gunumuzde avrupa ve amerika'da bir cok irili ufakli sirket bu yontemle cesitli kanser turlerine cozum bulmaya calisiyor.

  bundan birkac sene once dendreon adinda bir sirket prostat kanseri icin bu yontemi denedi. yontemin isleyisi biraz karmasikti. once kanser kisiden hastaliklarla savasmaya yarayan akyuvar hucreleri aliniyor (tamami degil ama onemli bir sayi). sonra alinan ornekler labratuara yollaniyor ve orada kanser hucrelerini taniyip saldirmaya programlaniyor (alanim olmadigi icin bunun tam olarak nasil yapildigini bilmiyorum). daha sonra kanser hucrelerine saldirmak icin programlanan akyuvar hucreleri hastanin vucuduna geri konuyor ve vucutta kanserle savas basliyor.

  bu yontemin kemoterapiye gore iki avantaji var, birincisi kemoterapide gorulen berbat otesi yan etkilerin hicbiri gorulmuyor. sadece 1-2 gunlugune grip olunmus hissi olusuyor. ikinci avantaj da su ana kadar alinan sonuclar itibariyle kemoterapiden daha etkili ama yine de arastirmalar hala devam ediyor.

  dendreon'un yaptigi arastirmalar sonrasi kemoterapi'yle tedavi olanlara oranla omrun ortalama 4 ay kadar uzadigi ve hic yan etki gorulmedigi tespit edildi. ortalamanin disinda data'ya bakinca bazi kisilerin kemoterapi'ye oranla 2-3 sene fazladan yasadigi goruldu. dendreon fda'den onay aldi ve hisseleri 2 dolardan 60 dolara firladi. bu arada "4 ay fazladan yasamak o kadar da super degil" diyenler olacaktir. prostat kanserine yakalanan kisilerin ortalama yasi zaten 70 ustu oldugu icin kanserden vefat etmeseler bile baska hastaliklardan hayatlarini kaybedebiliyorlar. genc insanlarda elde edilen sonuc cok daha iyi.

  yalniz hersey bu kadar basit degildi. gunumuzde dendreon'un hisseleri yeniden 2-3 dolar seviyesine geldi cunku bu tedavi biciminin hala bazi problemleri vardi. en basta, bu yontem asiri pahaliydi (yaklasik 80 bin dolar tutarindaydi) ve her seansta yeniden akyuvar hucrelerinin alinip labratuarda islenmesi gerekiyordu. bunun disinda her ne kadar hastalarin omru uzasa da neden uzadigi bilinmiyordu cunku bu tedavi yontemi sonrasi tumorun kutlesinde bir dusus gozlemlenmiyordu. bu tedavi esrarengiz bir sekilde isliyordu.

  gunumuzde bu isi biraz daha iyi yapmaya calisan baska sirketler de var. ornegin ımmunocellular therapeutics devrim yaratacak islere imza atacak gibi. immunocellular beyin kanserine cozum bulmaya calisiyor ve dendreon ile benzer yontemler kullansa da bir cok acidan daha ustun bir isleyisi var. oncelikle dendreon'un yonteminde akyuvar hucreleri her seansta yeniden cekilip islenmesi gerekiyor ve bu da kisinin bagisiklik sistemini zayiflatarak kanserden olmese bile baska hastaliktan olmesine yol aciyordu. ımmunocellular'in tekniginde ise sadece bir kere akyuvar alimi oluyor ve bir ornekten bir suru asi yapilabiliyor (kisiye ozel asi).

  ımmunocellular'in yonteminin en onemli ozelliklerinden biri kanser hucresine degil kanser kok hucrelerine saldirmasidir. yani akyuvarlari direk tumore degil, tumor'un kalintisi olan kok hucrelerine saldirmaya programliyorlar. yakinlari veya kendisi kanser olan biri bilecektir ki cogu zaman kanser olan biri tedavi olunca tumor boyunda epeyce kuculmeye gidiliyor, kisi tam "kanseri yendim" derken kanser geri geliyor ve eskisinden daha siddetli bir saldiriya geciyor. bunun sebebi tumoru ne kadar azaltirsaniz azaltin, kanser hucrelerinin kok hucreleri var ve bu hucrelerden yeni tumor hucreleri uretilebiliyor. isin sirri tumor hucrelerini degil tumor kok hucrelerini yok etmekte.

  normalde son etap beyin kanseri olan insanlarda ortalama hayat beklentisi tedavisiz 3-6 ay arasi, kemoterapiyle 12-18 ay arasiyken ımmunocellular'in ilk arastirmasindaki hastalarin bazilari 4-5 yil kadar yasadilar ve ortalama hayatta kalma 25 ay civariydi. su anda sirketin 2. etap arastirmalari devam ediyor.

  bu arastirmalara katilan beyin kanseri sahibi 2 genc var ve ikisinin de ismi chad. su ana kadar ikisi de kanseri yenmis gibi gozukuyor. bu kisilerin bloglari:

  http://thebrainchancery.com/…thor/thebrainchancery/

  http://aheadofcancer.com/

  umarim bu yontem ise yarar ve uzun donemde insanlari kanser belasindan kurtarir.

  edit: bu alandaki son gelismeler oldukca umut verici. dun itibariyle daha once bahsettigim ımmunocellular therapeutics'in ilk arastirmasina dair daha fazla sonuc yayinlandi. amerika'nin onde gelen kanser hastahanelerinden cedars-sinai'nin aciklamlarina gore 7 yil once baslayan arastirmaya 16 tane beyin kanseri hastasi katilmisti ve bu kisilerin hepsinin kanseri son asamadaydi. normal sartlar altinda son asama beyin kanseri hastalarina tedavisiz 3-6 ay arasi, tedavili 12-18 ay arasi hayat biciliyor. 7 yil once immünoterapi tedavisi goren bu 16 kisiden 8 tanesi en az 5 yil yasamis ve bunlarin 6 tanesinde kanserin ilerlemesi tamamen durmus (2 tanesinde de durmasa bile epeyce yavaslamis). aradan 7 yil gectikten sonra hastalardan 4 tanesi hala hayattaymis ve bunlarin tamami saglikli durumdaymis. sunu da ekleyelim, bu hastaliga yakalananlarin cogu ilerlemis yasta oldugu icin kanserden olmasa bile baska hastaliklardan da hayatini kaybedebiliyor.

  ilerde kansere care bulunursa immunoterapi bunda cok buyuk rol oynayacak gibi.
 • bilim insanlarının çok ciddi çalışmalar yürüttüğü önemli bir alan. son olarak iki ilacın birlikte kullanımı ile gerçekleştirilen bir tedavide cilt kanserlerinin en ağır türü olan melanoma tanılı hastaların %60'ında tümörlerin küçüldüğü ya da kontrol altına alındığı söyleniyor. gerçi ben bu haberi twitter'da başka bir yabancı kaynaktan da okumuştum hastaların bir kısmında ilaçların ciddi yan etkiler yarattığı da söyleniyordu. her ne kadar mevcut kanser tedavilerinin henüz alternatifi olamasa da haberde de dendiği gibi kanser tedavilerinde bir paradigma değişimi söz konusu gibi görünüyor. nedendir bilmiyorum ama ben bu immünoterapi olayına çok inanıyorum.

  kaynaklar:
  http://www.bbc.co.uk/…5/06/150601_kanser_kemoterapi
  http://www.hurriyet.com.tr/…bek/saglik/29168903.asp
  http://www.bbc.com/news/health-32951892
 • time dergisi de kapak yaptığına göre, sanıyorum kanserle savaşın geleceği bu alanda, en azından şimdilik. kemoterapiye alternatif bir yöntemde çok geç bile kalındığını düşünüyorum...
 • t-cell denilen kanser hücreleri ile savaşan hücreleri ilaç ile güçlendirip kanserli hücreleri yüksek oranlarla ortadan kaldıran tedavi yöntemi. eğer kötü huylu ve inatçı mikroskobik hücreler kaldıysa da cerrahi operasyonla alınıp, kanserden büyük oranda kurtulunuyor.

  bir kaç hayat örneği ile alakalı haber; http://www.nytimes.com/…p-news&wt.nav=top-news&_r=0
 • immünoterapi kanserde ilaç tedavisinin yeni bir boyutudur. vücudumuzda her gün milyonlarca kanser hücresi doğar. insanın kendi bağışıklık sisteminde kanser hücrelerini yenebilmesi için hücreler bulunur. bağışıklık yani immün sistemi kanser hücrelerini tanıyınca hemen harekete geçip hücreyi yok eder. bunlarla bağışıklık sisteminde yer alan t hücreleri (t lenfositleri) savaşır. t hücreleri kanser hücresine karşı şavaşır, onu yok etmeye çalışır. ancak kanser hücreleri üzerinde bulunan alıcı sayesinde t hücrelerini alıcılarına bağlanarak, onların kendilerine karşı savaşmasını önlerler. immünoterapi ilaçları t hücreleri ve kanser hücrelerinin bu alıcılar vasıtasıyla bağlanmasını önlerler , t hücrelerinin görevlerini yapmalarını sağlarlar. immünoterapinin amacı immün yani bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun kanseri kendi yenmesini sağlamaktır.

  kemoterapiden farkı nedir?
  şimdiye kadar kanserle ilgili 3 tür ilaç tedavisi uygulanıyordu. bunlardan birincisi (kanserde streotaksik) kanser hücreleri öldüren “sitotoksik” kemoterapi tedavisi. ikincisi hormonlara bağlı olarak gelişen meme ve prostat gibi kanserlerde hormon mekanizmalarını kırmak için kullanılan hormonoterapi yöntemleri. üçüncüsü de son 15 yıldır kullanılan ve gün geçtikçe artan hedefe yönelik tedavi, bu tedavide amaç kanser gelişiminde ve yayılmasını sağlayan mekanizmaları bloke etmekti. immünoterapi ise hedef immün yani bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun kanseri kendi yenmesini sağlamak. mekanizma olarak birbirinden farklılar. kemoterapi hücreleri öldürüyor, immünoterapi bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
  yan etkileri farklı. kemoterapide görülen saç dökülmesi, düşük kan, bulantı, kusma gibi yan etkiler immünoterapide görülmüyor. immunoterapi yan etkileri daha çok immun sistemin uyarılması ile oluşan yan etkilerdir.
  kemoterapiyi uygulayabilmek için hastanın performansı iyi, vücut fonksiyonlarının yerinde olması gerekir. hem hastalığın hem de kemoterapiye bağlı problemlerin hastaya zarar vermemesi gerekir. immünoterapi performansı düşük hastalarda da etkilidir. çok halsiz, yerinden kalkamayan hastalara bile uygulanabilir. onlarda bile etkili olabilir.

  nasıl yapılıyor?
  immünoterapi ilaçları, kemoterapi gibi damardan serum yoluyla verilir. fakat kemoterapiden daha rahattır. uygularken önemli bir sorun yaratmaz.

  kimlerde kullanılabiliyor?
  immünoterapi ilaçları şimdilik erken hastalık dönmelerinde kullanılmıyor. yayılmış, metastaz yapmış hastalarda kullanılıyor. 4. evrede hastalarda kullanılabiliyor. ama sonuçların iyi olması için hastanın 4. evrenin erken döneminde olması gerekir.
  neden illa ki 4. evre sorusunu sordum çok. daha erken evrelerde bağışıklık sistemini güçlendirerek farklı tedavilerle kombinasyonu çok iyi sonuçlar verebilir diye düşündüm. saçma geldi son evrenin beklenilmesi. ilk evrelerde cerrahi operasyon sonrasında kullanılabilir diye düşündüm. belki kemoterapi ile kombinasyonu iyi olabilir diye düşündüm. (sadece kişisel düşüncem) ta ki neden illa ki 4. evrenin beklenildiğini öğrenene kadar. ileride buna değineceğim.

  hangi kanserlerde kullanılabiliyor?
  birçok kanser tipinde deneniyor ve ümit vaad ediyor. ama bugün malign melonom yani ben kanserlerinin en önemli ilacı. malign melonomda kemoterapinin hemen hemen hiç etkisi yok, buna karşın immünoterapi çok etkili. küçük hücreli dışı akciğer kanserinde birinci seçenek olarak kemoterapi sonrası ilerleyen hastalıkta kullanılıyor. yani önce kemoterapi uygulanıyor, hastalık ilerlerse 2.seçim olarak immünoterapi ilaçları veriliyor. üçüncü kullanım alanı böbrek kanseri. burada da hedefe yönelik ilaçlar başarısız olduğu zaman ikinci seçimde immünoterapi kullanılıyor. dördüncü olarak da lenf kanserlerinde (hodgkin hastalığı) kullanılıyor.
  başka hangi kanserlerde kullanılması düşünülüyor?
  bağırsak, mesane, mide ve meme kanseri için ümit vaad ediyor. araştırma aşamasında, henüz kullanılmıyor.

  ne tür yan etkiler yapabilir?
  immünoterapi bağışıklık sistemi ile ilgili yan etkiler yapıyor. bunlar deride birtakım belirtiler, bağırsakta ishale olabilir. akciğerde iltihap (mikropsuz zatüre), hormon sistemi üzerinde etkileri olabilir. örneğin tiroid bezi üstüne etki ederek yavaş ya da hızlı çalışmasına neden olabilir. böbrek üstü bezi yetersizliği yapabilir. hipofiz bezinin yetersizliği görülebilir. halsizlik, iştahsızlık yapabilir. yan etkilerin çok iyi bilinmesi, hastaların sıkı takip edilmesi gerekir. bu yüzden immünoterapi uygulayan medikal onkologların bu yan etkiler oluştuğunda ilacın ne zaman kesileceğini, ne zaman devam edileceğini iyi bilmesi, önlemler alması gerekir. sadece medikal onkologlar da değil, göğüs hastalıkları, endokrinoloji, gastroenteroloji gibi diğer dallardaki hekimlerin de herhangi bir yan etki görüldüğünde nasıl müdahale edilmesi gerektiğini bilmesi gerekir. örneğin yan etkiler görüldüğünde kortizon kullanmak hayat kurtarabilir. bu yüzden hekimin kortizonu ne zaman kullanacağını bilmesi gerekir.
  işte bu yüzden 4. evrede tercih ediliyor olabilir. birçok yan etkisi var. kemoteripi ile kombinasyonunda felaketler yaratabilir. kemoterapi zaten hücre öldürücü bir ilaç, bir de bağışıklık sistemini güçlendireceğiz diye vücudun farklı bölgelerini zayıflatmak mantıksız bir şey olur. ama yine de cerrahi yöntem sonrasında belki kullanılabilir. destek amacıyla, o da cerrahi yöntem sonucunda kalan çok az kanserli hücre varsa ve metastaz ihtimali az ise belki. ama yine de riskli bir şey. radyoterapiyi tercih ederdim. amaaa sözlükçüm, denemekten ne çıkar diyerek bir deneğim olsaydı eğer denerdim.

  türkiye'de kullanılabiliyor mu?
  türkiye'de ilaç yok. özel izinlerle getirtilebiliyor. ödeme problemleri yaşanıyor. çünkü pahalı ilaçlar. immünoterapi ilaçları doğru tedaviyle, doğru kişilerde kullanılırsa, bilinçli olarak uygulanırsa çok başarılı sonuçlar elde edilir.
  dördünce evre kanserlerde kullanılıyor.
  bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıkla vücudun mücadele etmesini sağlıyor.
  uzun süreli bir tedavidir.
  amaç hastalığı kontrol altında tutmak. ilerlemesini önlemek için devamlı kullanılır.
  cevap veren hastalar uzun süre yaşarlar.

  edit: yeni dedim çünkü hala bu konuda araştırmalar devam etmektedir. hiçbir şey bitmiş değildir.