şükela:  tümü | bugün
  • kanser dışında vitiligo tedavisinde de uygulandığına şahit olduğum yöntem.
  • immunoterapi zaten uzun zamandır alerji tedavisinde kullanılan bir yöntemdi. son yıllarda kanserde immun sistemin önemli olduğunun ortaya çıkarılması nedeni ile bağışıklık sistemini kuvvetlendiren tedaviler geliştirilmiştir ve popüler bir kavram olmuştur.
    immun sistem üzerine etkili tıbbi ve tamamlayıcı tedaviler birbirleriyle kombine olarak kullanıldıklarında daha fazla yarar gösterebilmektedirler. kanser mücadelesinde çoğunlukla tek bir silah maalesef yeterli olmamakta, kişinin yapacakları ile beraber tıbbi tedavilerin kombine edilmesi başarıyı arttırmaktadır.
  • kansere karşı tedaviler arasında en hedefe yönelik tedavi biçimidir. şayet bir gün kansere şifa bulunursa, büyük ihtimalle bu yöntemle olacaktır. radyoterapi ve kemoterapi hedefe (tümör) tam yönelik değildir, tümör hücrelerini öldürürken bir yandan vücudun sağlıklı hücrelerini de zarar verir. immünoterapi, kişinin kendi bağışıklık sistemi hücrelerinin güçlendirilip (mesela, hedefe ulaşmasına yardımcı olacak genetik bir kodun yerleştirilmesi) hastanın vücuduna geri yerleştirilmesi temellidir ve diğer tedavi yöntemlerine karşı daha az yan etkiye sahiptir.
  • yeni bir yayına göre abd'de göğüs kanseri ileri düzeyde metastaz yapmış bir kadının tümörlerini tamamen temizlemeyi başarmışlar. hastanın durumu 22 aydır stabil ve (bkz: remisyon) döneminde imiş. tümörlerin içindeki kanser hücrelerini tespit etmeyi öğrenmiş ama az sayıdaki akyuvar hücrelerini (lenfosit) tespit edip onları laboratuvarda çoğaltıp hastaya geri vermek şeklinde bir yöntem. kanser hücrelerinin dna analizini ve mutasyonlarını tespit etmeyi gerektiriyor. bu analize göre tümörde savaşmakta olan lenfositlerden (til kısaltması, tümöre saldıran lenfosit diyelim türkçesine) uygun olanları seçilip çoğaltılıyor.

kolon, rektum, prostat, akciğer, göğüs, pankreas kanserlerinde işe yarıyor, bunlar kanserden ölümlerin %90'nından sorumlu.

yalnız kötü haber şu ki bunun ne kadar masraflı olduğunu tahmin etmek zor değil. bu yaygın bir tedavi olarak onaylanıp zenginlerin hayatını uzatmaya başladıktan sonra, dna analizi ve uygun til tespiti işlerini otomasyona geçiren ve ucuzlatan sistemler ve yöntemlerin gelişmesi ile 20 yıl sonra ortalama bir sosyal güvence sahibine fayda sağlar diye ümit ediyorum. şimdilerinde 40'larında olanlar ve daha genç arkadaşlar sıkı durun sağlığınıza dikkat edin elden ne kadar geliyorsa artık..

https://www.forbes.com/…breast-cancer/#46c72faf1005
  • özellikle göğüs kanserinde erken evrede olanlar, invasive ve hormon reseptör düzeyi pozitif olan hastalarda en az kemoterapi kadar fayda sağlayan, ancak kemoterapinin yan etkileri gözlenmeyen başarılı bir tedavi süreci olduğu iddia ediliyor. zaten kemoterapinin yan etkileri öyle aspirinde olduğu gibi mide yanması filan değil, vücudun her bir noktasına yayılan bir çöküntü olduğu düşünülürse, bu tedavi candır. bir an önce geliştirilmesini ve yayılmaını umuyorum.
  • arı alerjisinde çok iyi sonuçlar veriyor.
  • kanser tedavisi icin yeni bir umut. yatalak ve yaşamaz denilen bazı hastalarda bile olumlu sonuç vermiş.

bagışıklık sistemini güçlendirerek vücuttaki antikorların oranı artıyormuş ve bu antikorlar kanserli hücreler ile savaşıp küçülterek ya yok ediyormuş, ya da kanserli hücreler ile adeta vücuda zarar vermemesi için barış anlaşması yapıp o şekilde yaşamlarına devam etmeleri sağlanıyormuş...
  • malign melanoma cilt kanserlerinde lenf bezlerinden metastazi engellemeye yönelik vücuda tanitilan kanser hücresi tedavisi.
  • son 7 ay içinde 3 protokolü denedik. maalesef hiçbir şekilde önüne geçemediğimiz, geriletmek bir tarafa yayılımına engel olunamayan bir türle savaşmaya çalışıyoruz.
    son çare immünoterapiye başladık, “allah’tan ümit kesilmez” deyip çıktığımız, bir an bile pes etmediğimiz bu yolda şimdi maddi telaşlar içindeyiz. bir yerde okumuştum, “doktorlar her hastaya bu yöntemden bahsetmiyorlar” diye. çünkü işin maddi boyutu çok büyük. 3 haftada bir, tek seferlik maliyeti 25000 liraya yakın bir tedavi. ve süresi yok. 6 ay demiyorlar, 1 yıl demiyorlar mesela...
    ve ne yazık ki immünoterapi belirli türler dışında sgk tarafından karşılanmıyor. immünoterapi öncesi yapılan testten tam uyum aldığımız halde, sgk’dan yardım alamıyoruz.
    valilikten onay alma aşamasındayız yardım kampanyası için:
    entrymi okuyup, çaylak olmayan yazarlar lütfen burda da bir yardım kampanyası başlatabilmeme yardımcı olun. seda 27 yaşında bir anne. yaşamak isteyen bir anne. çocuğuna anılar bırakmak isteyen bir anne...
  • sabancı üniversitesi biyomühendislik bölümünün de içinde bulunduğu bir ekip konu ile igili yeni bir uygulamayı yayınlamışlar.

özet; sadece t hücrelerini hedef alan uygulamalar hücre yüzeyinde etkili ancak daha alt birimlere aktarıldığında yanlış eşleşme olabiliyor, bunun üstesinden gelmek ve hüçre içi spesifik eşleştirmeyi sağlayabilmek için nk hücreleri ile çalışıyorlar ve spesifik hücre içi antijen hedeflenmesini sağlayabiliyorlar.

ben ancak bu kadar basit yazabilirim bu konuyu, okuyup yarım yamalak anlamam bile yarım günümü aldı. detaylı okumak isteyen için link bırakayım.
    güzel bir çalışma olmuş, insanın gerçekten ağzı sulanıyor okurken, ekip de anladığım kadarıyla oldukça sağlam, takdir edilesi.

paper
    türkçe kaynak