şükela:  tümü | bugün
 • 1883-1976 yıllarında yaşamış ünlü amerikalı kadın fotoğrafçı. öldüğünde 92 yaşında olan bu harika kadın, hayatını fotoğraf çekerek kazanmıştır. "beden"i öyle bir fotograflar ki, aklınızdan çıkaramazsınız. triangels, plus one, her and her shadow, family on the beach gibi müthiş fotoğralarının yanısıra kalbimi durduracak güzellikteki twins on the grass serisini mutlaka gormelisiniz.
 • beni "preator dediğimiz adamlardan birisi bülent arınç olabilir mi acaba?" diye ciddi ciddi düşündüren fotoğrafçı.
 • vanity fair için çalışırken hollywood'un birçok ünlü starını fotoğraflamış fotoğrafçı. amerikan sinemasının altın çağı'nda fotoğraflarıyla yıldızlaşmıştır. botanik çalışmaları, nü eserleri, portreleri çok iyidir.

  1930'lara doğru insan bedeni ve insan ellerinin formu onu büyülemiştir ve daha çok bu alandaki sanata odaklanmıştır. özellikle de sanatçıların ve müzisyenlerin ellerine. bu ilgisi ona ünlü dergi vanity fair'in kapılarını açmıştır.

  vanity fair için teklif aldığında kocası da nyc'ye birlikte gitmek istemiş ancak cunningham bunu reddetmiştir ertesi yıl da ayrılma kararı almışlardır.

  vanity fair süresince ünlülerin fotoğraflarını makyajsız bir şekilde fotoğraflamıştır. bunlardan birisi de can ciğerimiz frida kahlo olmuştur. ihi bu

  1932'de group f/64'ün kurucuları arasında yer almıştır. san francisco'lu fotoğrafçılardan oluşmaktadır. şunlardır:

  ansel adams
  john paul edwards
  sonya noskowiak
  henry swift
  willard van dyke
  edward weston

  tam zamanlı olmasa da sergilerde onlara eşlik eden diğer isimler de şunlardır:

  preston holder
  consuelo kanaga
  alma lavenson
  brett weston

  grup erken 20. yy. döneminin sanat anlayışı piktoryalizm'e tepki olarak doğmuştur. esasında yapmak istedikleri yeni bir modernist çizgi çerçevesinde objelerin, şekillerin keskin, doğal hallerine odaklanan bir fotoğraf anlayışıdır. bu düsturla yalın, karmaşadan uzak çalışmalara imza atmışlardır.

  1945'te yine başka bir ünlü fotoğrafçı ansal adams'tan kaliforniya güzel sanatlar fakültesinde çalışması için davet edilmiştir, bu teklifi kabul ederek daha sonra yine başka ünlü fotoğrafçılar olan dorothea lange(büyük depresyondaki göçmen anneyi fotoğraflayan fotoğrafçı)ve minor white ile aynı ortamda bulunma fırsatı yakalamıştır.

  bilinen son dönem çalışmaları arasında yosemite'de bir modelle birlikte bir ağacın önünde gerçekleştirdiği fotoğraf performansı da oldukça dikkat çekicidir.

  ancak üzülerek söylemek istiyorum ki bu konu dahilinde bu sanatçının sansüre uğradığını okuduğumuz için ben de vermiyorum bu fotoğrafı. kendiniz "ımogen and twinka at yosemite, 1974" şeklinde aratırsanız bulursunuz.

  tabii şu durumda da sormak gerekir bir fotoğrafçının eserinde nü çalışmalar varsa bu bir sansür gerekçesi olabilir mi?

  bunda, +18 şeklinde bir yaptırım gerekçesi düşünülebilir mi? ki en iğrenç videoların; insan yakılma, hayvan yakılma videolarının dahi sitede olduğu düşünülürse böyle estetik sanat çalışmalarının engellenmesi ne ölçüde yakışık alır? eğer böyle bir sansür hiç gerçekleşmemişse özür dilerim ancak bir yazardan okuduklarımız bu doğrultuda bir yaptırımın bu yılın 15-16 mart tarihleri civarında olduğunu bize söylüyor.
 • eşsiz çalışmaları için