• ayfonu guncelleyince ucretsiz geldiydi bu uygulama. bi kurcalayayim dedim. windows xp'den bildigimiz movie maker benzeri, mantik olarak. dedim dur ben de bir film yapayim ayfonumlan. subat ayinda vizyona sokmaya planladigim aksiyon/dram tarzindaki ilk filmimin fragmanini iftiharlan sunarim efenim, buyursunlar.
  • dünyanın en orospu çocuğu programıdır. videodaki gereksiz kısmı sileyim de video kısalsın derken o önemsiz yer hariç tüm videoyu sildi.

bu sikik programın yapımında emeği geçen kim varsa ecdadına iphone girsin.

edit: sevgili hohenheim of light sayesinde kaybettiğim videoyu geri kurtardım. galeri'den videoyu düzenle diyoruz özüne dön seçeneğine basıyoruz. video kesilmeden önceki haline dönüyor. buradan hohenheim of light'a çok teşekkür ederim.
  • imovie mac'te ve ios ekosistemi içerisinde video kurgulama, düzenleme, editleme işlerini yapabileceğiniz pratik bir yazılım. imovie'yi kurcaladıkça zaten bütün basit özelliklerini kısa zamanda anlayabiliyorsunuz. yine de bilmeyenler, kullanmayanlar için 2 farklı video hazırladım. ios üzerinde ipad veya iphone'nunuz ile çok pratik olarak video editleyebilirsiniz bu videolardan sonra. videoları izledikten sonra sadece biraz kurcalayın.

imovie video edit rehberi
    bu videoyu tamamen iphone ile çektim. iphone'daki videoların hepsini ipad'e aktarıp imovie ile editledim. imovie'nin film modu sayesinde kısa filmler bile düzenleyebilirsiniz, sundance festivaline katılmış olan tangerine (bkz: tangerine) filmi tamamen iphone ve imovie ile hazırlanmış mesela. olay sadece sizin yaratıcılığınıza kalmış.

videoda bulacağınız konular:
    0:56 - örnek video (https://youtu.be/aeuemtc_koi)
    3:00 - proje oluşturma (imovie film / imovie fragman)
    3:26 - basit kurgu
    4:00 - video kesme/bölme
    4:27 - yazı ekleme
    5:53 - geçişler
    6:50 - imovie müzik ekleme
    8:23 - ses yüksekliği ayarlama
    8:35 - voice over / ses kaydı
    9:37 - filtre & efekt ekleme

imovie fragman rehberi
    film modu ile uğraşmak istemiyorsanız 1 dakikalık eğlenceli ve instagramda paylaşmaya hazır videolar hazırlamak isterseniz bu modu tercih edebilirsiniz. tatillerinizde, yaptığınız gittiğiniz etkinliklerde çektiğiniz fotoğraf ve videoları uygun şekilde bir araya getirip videonuzu hazırlayabiliyorsunuz. gerçekten çok pratik.

bu tür videolar hazırlayacak kişiler için tavsiyem tatillerinizde, etkinliklerinizde, sık sık 10sn'lik değişik videolar çekin. videolarınız birbirine benzemesin. değişik açılardan değişik kadrajlardan videolarınızı çekin. en sonunda imovie'de editleyeceğiniz zaman ortaya çıkan videoyu çok beğeneceksiniz. özellikle tatillerde sık sık kullanıyorum ben bu modu, hem eğlenceli hem de pek çok anı yansıtabilen güzel bir video çıkıyor ortaya.

bu rehberde yapılacak şeylerin listesi yok, zaten videoyu izlediğinizde siz de göreceksiniz sadece çektiğiniz videoları uygun yerlere koyacaksınız hepsi bu.

ister fragman ister video düzenleme modunda olun, prejenizi tamamladığınızda videonuzu dışarı aktaracaksınız ve sonra yayınlamaya, saklamaya hazır olacak hepsi bu. yine kafanıza takılan sorular olursa bana sorularınızı sorabilirsiniz. artık tüm ios modelleri ile imovie ücresiz olarak indirilebiliyor. acaba benim telefonumda çalışır mı diye kaygınız olmasın.

herkese iyi eğlenceler
  • kullanılması inanılmaz derecede basit ve pratik olan program. kendimden biliyorum, ilk denemenizde, şöyle bir şeyler yapabilmeniz gayet mümkün:
    https://www.youtube.com/watch?v=rjzwxbt8myy
  • macos x ile birlikte yüklenen nane. amatör kullanicinin tatilde, dogum gününde, sünnette, vesairede çektigi video görüntünün basit montaji içir düsünülmüs daha çok..
  • mac'ler ile birlikte gelen movie editing programi. bu isi oyle bir basit hale getirecez ki 5 yasinda cocuk bile movie editing yapabilecek prensibi ile yaratilmistir, dolayisiyla ciddi bir editing isine kalkisinca aslinda ne kadar yetersiz oldugu anlasilan program.
  • kullanımı kolay, ama 13 dakikalık videoyu minimum 2 saatte export- share edebilen bir uygulama. insanı çıldırtıyor cidden. 2 sene önce moviemaker ile böyle bir çalışma yapmıştım pc'de şakır şukur değişiklikleri kaydedebiliyordum. şimdi ise mac ile bir imovie yaptın, 6 hours 32 min. gibi saçma bir süre göstergesine tahammül ederek sabırla 2-3 saatte export ettin, izledin, aha o da nesi! şurasını değiştirmen gerek. yok abi değiştirme daha iyi. çünkü bir 2 saat daha bekleyeceksin . en akıllıcası email seçeneği ile export etmek, en kısası o çünkü en kompakt kalitede kayıt o . ama yine işte, 800 mb bir videoyu alabilmek 40 dakika sürüyor.

onun dışında gayet hoş, kullanışlı, istediğim bir şarkıyı kullandım, youtube ve facebookta ayrı ayrı upload deneyimlerim oldu hiç de hata/uyarı filan vermedi.

ama export işi çok fena bak. (ona takıldı)
  • hic bir sekilde mp4 formatli videolari import edemedigim uyuz program. illa adama finalcut pro x aldirtacaklar zaten amac da o ya neyse..
  • ilk defa video yaptım, hazır kütüphanesinden birkaç müzik kullandım, yutuba yükledim.

yutub bana dedi ki "videonuzu sildik çünkü kopiraytlı bişeyler var burada". o müzikleri kullanabiliyormuşuz ama paylaşmak yasakmış. ilginç bir döngü. bir sonraki aşamada tamam kopiraytlı müzik yok, ok, ama imovie kopiraytlı, video yaparsın ama paylaşamazsın falan demese bari.
hesabın var mı? giriş yap