şükela:  tümü | bugün
  • antik dönemde mollusk adlı yumuşakçanın işlenmesiyle üretilen boyanın rengidir. işlemin aşırı yüksek maliyetleri sebebiyle bu boya ile üretilen eşyalar da ancak kral ve soyluların kullanabileceği derecede pahalı olmuştur. bu nedenle mollusktan yapılan boyanın koyu ve yoğun mor rengi tiran ya da imparatorluk moru olarak adlandırılmış, bu renk soyluluğu simgelemiştir.
  • star wars episode vi return of the jedi'ın sonundaki gelişmelerle imparator palpatine'in aldığı renk.
  • (bkz: mor/#9663520)
  • (bkz: roma tarihi)
  • dune 2000* deki imparatorluk güçlerinin rengidir.
    (bkz: cuk oturmak)
  • (bkz: saranda moru)
  • ingilizce'de royal purple veya tyrian purple denen mor renk. türkçe'de "imparatorluk moru" diyenle karşılaşmadım daha (duyaydım da "o ne lan öyle" derdim zaten), genellikle "koyu mor" falan diyoruz. ama tire moru da deniyor buna. bildiğimiz tire evet, tostu falan olan.
  • bu boyadan el kadar üretebilmek için yüzbinlerce deniz kabuklusu(murex salyangozu) toplanıp, ayıklanıp, kaynatılıyormuş. kendisi kötü koktuğu yetmiyormuş gibi, üretilirken içine insan idrarı da katılıyormuş, en azından seyrettiğim belgeselde sur moru üretmeye çalıştıklaırnda öyle yaptılar.bu renk "tyrian moru" veya "sur moru" olarak da adlandırılmış. çok zor imal edildiği için, fiyatı da yüksekmiş. doğu roma imparatorluğu'nda imparatorluk rengi olarak kullanılmış. alt tarafı kıyafetleri mora boyamak için gösterilen çaba ilginç. insan gerçekten hayret ediyor.

http://en.wikipedia.org/wiki/tyrian_purple
    http://bugraderci.blogspot.com/…n-rengi-mor-ve.html
  • bizans'ın sıkça kullandığı renktir. yaygın olmayan, üretilmesi zor olan veya hatta üretimi bilinmeyen renkler ve kıyafetler herzaman imparatorluklar için cazip olmuş ve prestij göstergesi olmuştur.

bir benzeri osmanlının ürettiği koyu kırmızısıdır. bu koyu kırmızı rengi üreten ustalar üretim yöntemini sır gibi saklamakta olup saraya hizmet vermektedirler öyle ki direk padişaha bağlı olan yeniçeriler ve padişah bu renkteki kıyafetleri giyebilmektedir. yüzyıllar sonra ingilizler bu rengi üretebilmişler(araştırmalar sonucu veya bir şekilde sırrına vakıf olarak) kırmızı ceketli standart ingiliz piyadesinin kıyafetlerini üretmişlerdir.ancak ingilizlerin kırmızısı da tam anlamıyla muadili değildir bu kırmızının.

bir başka imparatorluk alametide herkesin giymesine ve ulaşmasına izin verilmeyen pers kaftanlarıdır.

(editasyon: antik roma ile ilgili filmlerde de güzel kırmızı renkte kıyafetler görülür ama bu renk romada kullanılmamıştır. romanın kullandığı kırmızı daha açık ve solgun bir kırmızıdır.

2.edit:çinilerde kullanılan kırmızı rengi üreten ustalarda bu rengi çıraklarına öğretmekte iken bir dönem bir şekilde bu rengi bilen usta kalmamıştır ve bu renkte osmanlının bir döneminden sonra çinilerde görülemez olmuştur.