şükela:  tümü | bugün
 • başta doğrudan fransa imparatoru napoleon bonaparte komutasındaki, önceleri az sayıda olan ve sonrasında sayıları artan seçkin askerler. muhafızlar, muharebe sırasında imparatorun kişisel güvenliğinden sorumluydular ve nadiren muharebeye dahil olurlardı. piyade, süvari, topçu, istihkâm ve denizci sınıflarından oluşurdu. ayrıca muhafızlar arasında deneyim ve kıdeme göre bir ayrım da söz konusuydu. en deneyimli ve en kıdemliden başlamak üzere eski muhafızlar, muhafızlar ve genç muhafızlar olacak şekilde üç kademe bulunurdu.

  muhafızların kökeni 28 kasım 1799 tarihinde kurulan garde des consuls’e dayanır. fransız devrimi'nin ardından cumhuriyetin yasama ve yürütme kurumlarının güvenliğini sağlamak üzere oluşturulmuştur. sayıları, yaklaşık bin civarında olan bu askerler, 1799 yılında, napoleon bonaparte tarafından yapılan ve 18 brumaire olarak adlandırılan darbeye karşı gelmemiştir. muhafız birliğinin adı, 18 mayıs 1804 tarihinde, imparatorluk muhafızı olarak değiştirilmiştir. merkezi paris’tedir.
  iktidarı sırasında napoleon, muhafızlarına, özellikle de eski muhafızlara, çok yakın ilgi göstermiştir. en kıdemli eski muhafızların imparatorun olduğu ortamlarda söylendikleri ve eleştiri yaptıkları bilinmektedir. muhafızlar diğer ordu mensuplarına göre daha iyi maaş almakta daha iyi beslenmekte ve en kaliteli ekipmanla savaşmaktaydı. diğer askerlerin, muhafızlara, ölümsüzler dedikleri bilinmektedir.

  imparatorluk muhafızları, napoleon savaşları'nın, dönüm noktasını oluşturan waterloo muharebesi'nin, en önemli anında sahneye çıkmıştır. olumsuz giden muharebede, napoleon tarafından son anda bir zafer kazanmak için muharebeye sürülen muhafızlar, az sayıda olmalarına ve yoğun ateş altında olmalarına rağmen başarıyla savaşmışlardır. ancak çok olumsuz koşullarda savaşan muhafızların deneyimsiz ve kıdemsiz üyeleri geri çekil emri olmaksızın geri çekilmeye başlayacak ve muhafızlar tarihlerinde ilk kez geri çekilecektir. bu duruma rağmen, eski muhafızlar mevzilerini bırakmamış ve geri çekilen diğer ordu birliklerinin korumuşlardır. ancak yoğun britanya-prusya topçu ve süvari saldırıları sonucu büyük kayıp vermişlerdir.

  muhafız ölür, geri çekilmez!"
  — waterloo muharebesi sırasında, muhafızlara hitaben general cambronne veya michel tarafından söylendiği iddia edilir.

  muhafızlar, sınıflarından bağımsız olarak üç kademeye ayrılmıştı. eski muhafızlar avrupa’nın en iyi askerlerinden oluşmakta ve napoleon ile çok eskiden beri savaşan birliklerden seçilmişlerdi. muhafızlar, genellikle napoleon’un, 1805-1809 yılları arasındaki muharebelerinde, öne çıkan askerler arasından gelirken, genç muhafızlar, o yıl silah altına alınan askerler arasında seçimle alınırdı. genç muhafızlar, muhafızlar arasında en deneyimsizleri olsa da normal ordu askerine göre üst seviyedeydi.
  1804 yılında, yaklaşık 10 bin askeri bünyesinde bulunduran imparatorluk muhafızları, napoleon'un rusya seferi öncesinde, mevcudunu hissedilir şekilde artırarak 100 bin seviyelerine çıkacaktır. bu aşamadan sonra normal ordu bileşimini andıran sınıflara ayrılan bir yapıya kavuşacaktır.

  senelere göre muhafız sayıları
  1800 3.000
  1804 9.798
  1805 12.187
  1810 32.150
  1812 48.500
  1813 92.472
  1814 112.482
  1815 25.870

  en ünlüleri
  general pierre cambronne
  general claude-etienne michel
  general claude testot-ferry
  albay georges albert
  albay françois-ısidore darquier

  napoleon savaşlarının ardından iktidara gelen xvııı. louis, 1815 yılı ağustos ayında, imparatorluk muhafızlığını kaldırdığını ilan eder. aralık ayına gelindiğinde, özellikle tüm eski muhafız birlikleri dağıtılmıştır. muhafızlar, bu dönemde çok farklı yerlerde görülecektir. kimileri yeniden orduya yazılırken, kimileri amerika kıtasındaki fransız sömürgelerine gidecektir. ancak ülkede kalanlar, sürekli olarak polis kuvvetleri tarafından izlenecektir. 1840 yılında, napoleon’un külleri, törenle les ınvalides mezarlığına konmak üzere, fransa’ya getirildiğinde, hayattaki eski muhafızlar törene eski üniformalarıyla katılmıştır.
 • (bkz: stormtrooper)
  bunlar ilk olarak klon savaşları döneminde hizmete girmiş, fakat sonradan imparatorluk emrinde cumhuriyete karşı savaşmışlardır. star wars filmlerinin olmazsa olmazıdırlar.