şükela:  tümü | bugün
  • crusader kings 2, europa universalis iv, stellaris oyunlarının yapımcısı paradox interactive firmasının pdxcon 2018'de yeni duyurulan oyunu.

trailer
  • pdxcon 2018'de johan andersson'ın roma imparatoru kostümünü ve lejyonerleri görünce ''rome 2*'' diye çığlık attım ama sonra oyunun ismini görünce biraz sakinleştim.

sanırsam europa universalis rome'un ruhani devamı olacak. tahminlerimce europa universalis rome 2 olarak duyurulmama sebebi, belli mekaniklerin (özellikle savaş mekaniği) orijinal eu formülünden farklı olmasından ötürü olabilir,bekleyip göreceğiz.

büdüt: ne saçmalamışım ya, oyunun eu:rome 2 olarak duyurulmama sebebi oyunun kendi içinde bağımsız bir seri olabilmesi içinmiş... eyyorlanmam bu kadar.
  • çok sevindirmiştir. yıllardır talep edilirdi europa universalis rome ii ve pdxcon'da ya victoria iii'ün** ya da eu rome ii'nin duyurulacağı beklentisiyle bu talep iyice artmıştı. eu iv modu "imperium universalis" bir yere kadar. beklentiler boşa çıkmadı. ilk oyun her ne kadar çok güzel olsa da eskimişti artık. paradox'un geldiği noktada yine mükemmel bir iş çıkabilir ortaya. beklentim kocaman.

yaşlandım falan ama yine şuradaki gibi büyük bir heyecanla beklemeye başladım. (bkz: #35994193)
  • trailer ile zevkten dört köşe etmiş oyundur.
    europe universalis'i pek sevmemiş, yorucu bulmuş birisi olarak biraz daha sinematik bir oyun ortaya çıkarsa zevkten beş köşe olacağımı da buradan bütün sevenlerime ve dünya kamuoyuna bildirmek isterim.
  • heyecanlandırmıştır.

(bkz: kartaca yıkılacak)
  • pazar sabahı birdenbire insanın içini çoşturan haber

(bkz: carthago delenda est)
    (bkz: veni vidi vici)
    (bkz: semper victoria)
    (bkz: audentes fortuna iuvat)
  • grafikleri beklentilerimi hayli yükseltmiş oyundur.

özellikle roma tarihini ve mitlerini seven birisi olarak romayı konu eden bir yeni nesil derin strateji oyunu yapılması beni çok mutlu etti. dinamiklerin nasıl olacağını bilmesem de sanki önceki oyunlardan bir tık daha detaylı olacakmış hissiyatı var içimde. daha derin devlet yönetimi, daha küçük ayrıntılar vs. ki ayrıntı manyağı birisi olarak umarım yönetimde ayrıntının dibine vurulmuştur.

bekleyip göreceğiz bakalım belki gerçekten paradox interactive bir ilk yaparak oynanış ve grafiği aynı oranlarda geliştirip önümüze sunar.
  • bir paradoks* klasiği daha.
    gerek ekran görüntüleri gerek de geliştirici günlükleri yeni bir tarih macerasına atılacağımızı gösteriyor. hayatımızdan bin ila iki bin saat arası rezerve yapmak gerekecek.
    steam bağlantısı
  • eu4 hastası olarak merakla beklediğim oyun.

umarım oyun ilerledikçe artan birim sayısına bağlı olarak yavaşlama sorununu çözebilirler
  • bilinen özelliklerin incelemesi için şu adresteki video'ya bakabilirsiniz ;
    https://www.youtube.com/watch?v=yjyek1uzasq